İnsanları Ateizm ve Deizime İten Sebepler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kişisel görüşler işte. Başkası da eminim sana nasıl inanmaz diye bakıyordur. Herkesin içinde olan bir durum bu.

E o zaten öyle. Çoğu sahte din bile bir düzen sağlamak, başı boşluğu engellemek için çıkarıldı malum:)
Boşuna demiyorum Muhammed Arapları bu şekilde kalkındırdı diye. Dünyada zina yasak cennette 70 huriler var, etraf çöl cennette ırmaklar yeşillikler, bir de Allah yolunda ölürseniz cennet garantisi. Sonra bir bakmışın Emeviler, Abbasiler nerelere kadar uzanmış. :)

Boşuna demiyorum Muhammed Arapları bu şekilde kalkındırdı diye. Dünyada zina yasak cennette 70 huriler var, etraf çöl cennette ırmaklar yeşillikler, bir de Allah yolunda ölürseniz cennet garantisi. Sonra bir bakmışın Emeviler, Abbasiler nerelere kadar uzanmış. :)
Şimdi zaten o cennet ve vaadedilenler sayfasına hiç girmeyelim. Yani bence hiçbir dinde iyi bir insan olmanın ödülü bir kadın ve seks olmamalı:) Bu iğrençlik ötesi bir şey ve ümit ediyorum ki bu tamamen bir yalan olsun:)

Mesajları okumadım önceden onu belirteyim. Doğrudan dalıyorum konuya:) (aslında baya uzun yazmıştım da sıkıcı olmasın diye sildim ve özet geçiyorum😂)

Ben her şeyden önce kendime değer veririm. Kendi varlığım ve benliğim benim en büyük gerçeğim. Bu cepte.

Kendimi bildim bileli İslam öğretileriyle büyüdüm. Hatta lisenin sonuna kadar gayet de musluman olarak geçindim. Şu anda agnostik olmamın en büyük sebebi kadın olmam. Çünkü dedim ya en büyük gerçek benim için kendi benliğim. Ne olduğumu, potansiyelimi biliyorum. Sadece dinler değil, kadın olarak beni ikinci plana atan, cinslerden birini kayırabilen bir yaratıcı fikri beni sinirlendiriyordu. Sonra daha geniş çerçeveden baktım, genele vurunca evreni yaratma fikri bencilce zaten.

Mucizelerin, hikayelerin, efsanelerin her dinde olması benim İslam’dan uzaklaşmamı sağlamıştı. Ama yaratıcı varsa bencil ve eğlencesine bizi yarattı herhalde düşüncesi benim yaratıcı varlığını sorgulamama neden oldu.

Neden agnostism? Çünkü tüm alakasız dinlerin ve mitlerin benzer hikayeleri var. Beni işkillendiriyor. Fakat yaratıcının olup olmaması fikri artık beni pek etkilemiyor. Üzerine düşünmek istemiyorum fazla. Varsa zaten varlığı ile ilgili bir sorun var ortada belli ki, yoksa da yoktur zaten 🤣

Şimdi zaten o cennet ve vaadedilenler sayfasına hiç girmeyelim. Yani bence hiçbir dinde iyi bir insan olmanın ödülü bir kadın ve seks olmamalı:) Bu iğrençlik ötesi bir şey ve ümit ediyorum ki bu tamamen bir yalan olsun:)
Malesef ki öyle. Bu cennet tasviri sayesinde memleketim Araplardan geçinilmiyor. Uzungölde turist gibi hissediyorsun kendini. Turizme etkisi oldu bu konuda.

İslam inancını benimseyince bu bahsettiklerini kabul etmiş oluyorsun zaten ve olması gerekende böyle yoksa kimse benimsemezdi. Ben misal üniversite sınavına hazırlanıyorum. Neden? İyi bir mesleğim olsun bir geleceğim olsun diye. Ben bunların olmayacağını anlarsam her gün oturup derslere kafa yorar mıyım? Hayır.

Zaten yalan. Normalde ortamı hazırlayıp bu tür konuları uzaktan seyretmeyi yeğlerim. Ancak birçok iftira atıldığını gördüm İslam'a karşı. Buradan kısaca fikir alabilirsiniz.

@ardelia ne demek istediğimi aslında güzel açıklamış. Yani olay benim, benim içimdekiler, benim huzurum.
Zaten yalan. Normalde ortamı hazırlayıp bu tür konuları uzaktan seyretmeyi yeğlerim. Ancak birçok iftira atıldığını gördüm İslam'a karşı. Buradan kısaca fikir alabilirsiniz.
Yalansa çok mutlu olurum gerçekten. Yani ödül bu olmamalı, bu kadar kan basıncı kafası yerine başka yerine giden bir düşünce tarzı olmamalı.

Cennette 70 huri verileceğini kim söylüyor ki? Buna can-ı gönülden inanıyor musunuz gerçekten?
Maalesef dini sömüren bazı şarlatan ve yobazlar diyebiliyorum ancak. Fakat bunun ısrarla kitapta geçtiğinden bahsediyorlar.
Peki @ardelia sen din öğretileriyle büyüdüm dedin. Hiç böyle söylemleri dinledin mi? Böyle vaatler var mı gerçekten?
Mesajları okumadım önceden onu belirteyim.
Okumaman daha iyi olmuş çok karıştı bir ara buralar ama toparladık gibi:)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı