İnternet sağlanamayan yerde taahhüt iptal edilebilir mi?

Uwuuwu

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, 1 sene önce Türk Telekom'la 2 senelik 50 mega bitlik taahhüt imzaladım. Fakat 1 sene sonra fiber altyapısı olmayan bir eve taşındım. Şu anda ise bana ADSL pakete geçmemi ve 16 megabit alacağımı söylüyorlar. Taahhüt'ten cayma hakkım var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 1 sene önce Türk Telekom'la 2 senelik 50 mega bitlik taahhüt imzaladım. Fakat 1 sene sonra fiber altyapısı olmayan bir eve taşındım. Şu anda ise bana ADSL pakete geçmemi ve 16 megabit alacağımı söylüyorlar. Taahhüt'ten cayma hakkım var mı?
Taahhütler en fazla 1 sene yapılabiliyor zaten. Tüketici Haklarına başvurursanız iptal edeceklerdir.

Bir bilgi daha: Eğer sözleşmede bahsedilen hızı alamıyorsanız iptal etme hakkınız bulunuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hizmet sağlayıcı taahhüt ettiği hizmeti veremiyorsa iptal edebilirsiniz. Cayma bedeli vb çıkarsa da THH ile söke söke alırsınız.

Ayrıca 1 yılı geçen sozlesmeler belirsiz süreli sözleşme kapsamına girmektedir. Belirsiz süreli olduğu için de yine hiç bir bedel ödemeden sözleşmeyi fesih edebilirsiniz.

Taahhütler en fazla 1 sene yapılabiliyor zaten. Tüketici Haklarına başvurursanız iptal edeceklerdir.

Bir bilgi daha: Eğer sözleşmede bahsedilen hızı alamıyorsanız iptal etme hakkınız bulunuyor.
Hizmet sağlayıcı taahhüt ettiği hizmeti veremiyorsa iptal edebilirsiniz. Cayma bedeli vb çıkarsa da THH ile söke söke alırsınız.

Ayrıca 1 yılı geçen sozlesmeler belirsiz süreli sözleşme kapsamına girmektedir. Belirsiz süreli olduğu için de yine hiç bir bedel ödemeden sözleşmeyi fesih edebilirsiniz.

Maalesef sayın hocalarım o iş öyle değil. Öncelikle 2 senelik taahhüt yasaktır diye bir şey yok. 2 senelik taahhütler yasaldır ve bunu engelleyen herhangi bir durum söz konusu değil. Ayrıca adı üzerinde 2 yıl. Bu neden belirsiz süreli sözleşmelere girsin ki? Bakın sözleşmenin kendisi söylüyor. "Ben 2 yıllık bir sözleşmeyim" diyor. Bunun neresi belirsiz? Belirsiz dediğimiz şey taahhütsüz aboneliktir. Yani mesela Netspeed, Turknet gibi firmaların sağladığı hizmettir. Bu firmalar taahhütsüz hizmet verdiği için sözleşme süresi belli değildir. Abone olan vatandaş isterse 1 ay sonra ayrılır isterse 10 ay sonra ayrılır. Ayrıldığı zaman da cayma bedeli ödemez çünkü ortada bir taahhüt yoktur.

Sizin bahsettiğiniz şey 6502 sayılı kanunda geçen ve çokça tartışma konusu olan o meşhur madde. O madde 2 yıllık sözleşmeleri yasaklamıyor. Sadece süresi 1 yıldan uzun olan sözleşmelerden cezai şart ödemeksizin ayrılma hakkı sunuyor.
Ancaaaaak mesele o kadar kolay değil işte. Firmalar da keriz değil herhalde. Firmalar biz ayrılırken istedikleri bedele indirim bedeli diyorlar. Bir örnek verirsem daha iyi anlaşılır. Mesela siz şu an taahhütlü bir internete 100 lira ödüyorsunuz ya. İşte paketinizin asıl fiyatı 100 lira değil. İndirimsiz fiyatı atıyorum 250 lira. Siz taahhüt verdiğinizde firma size aylık 150 lira indirim uygulamış oluyor. Taahhüt süresi dolmadan ayrılmak istediğinizde de o indirimleri geri istiyor. Yasal olarak bunu talep etme hakları var.

Bakınız Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliğindeki 22. maddeyi inceleyelim:
22. madde.png

Üçüncü fıkrayı kırmızı ile işaretledim ama önce birinci fıkraya bir bakalım. İşte çoğunluğun yanılgıya düştüğü nokta bu. Birinci fıkrada " ... cezai şart ödemeksizin ... " ifadesi geçiyor ama üçüncü fıkrada ne diyor? "Süresi dolmadan ayrılırsan 16. madde uygulanır" diyor.

Peki 16. madde neymiş bir bakalım :

16. madde.png

Yani diyor ki "evet cezai şart yok ama firma sana indirim falan uyguladıysa onları geri isteyebilir" Görselleri alıntıladığım linki de buraya bırakıyorum : Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

İşte bu açık mı diyelim tutarsızlık mı diyelim ne derseniz artık firmalar bunu kullanarak süresi dolmadan ayrılmak isteyen vatandaştan bir bedel talep ediyor. İsmi cayma bedeli olur, indirim bedeli olur cart bedeli olur curt bedeli olur her ne ise...
Neticede karşımıza bir bedel çıkıyor. Kaldı ki bence bu bedel ödenmeli de zaten. Taahhüdün mantığını iyi kavramak lazım. Taahhüt dediğimiz şey karşılıklı imzalanan bir sözleşmedir. Aşağıya linkini bıraktığım konuda da aynı örneği verdim ama burada da yazayım. Bir taahhüt imzalandığında firma müşteriye "taahhüt süresi boyunca sana sabit fiyat garantisi veriyorum" der. Bunun karşılığında müşteri de firmaya "o zaman ben de taahhüt süresi boyunca senin abonen olarak kalmaya söz veriyorum" der. İşte bu söz veren taraflardan biri sözünü tutmazsa bedelini öder. Bu kadar basit. Bu sebep-sonuç ilişkisini kuramayıp orada burada gördüğü yalanlara inanan çoook insan görüyorum. İnternette gördüklerinize önünü ardını araştırmadan hemen inanmayın bence.

Ek olarak: Bahsedilen hızı alamama durumunda taahhüdü feshetme maddesi henüz yürürlüğe girmedi. 31.12.2022 tarihinde yürürlüğe girecek. Girdiğinde de bir şey değişmeyecek çünkü firmalar indirim bedeli istemeye devam edecekler.

Sözün özü "hız düşükse ayrılabilirsin", "sözleşme 1 yıldan uzunsa ayrılabilirsin" gibi maddelerin pratikte bir karşılığı yok.
Bütün bunları şurada çok daha detaylı anlattım : 1 yıldan uzun süreli taahhütlerin feshi
Bu konuyu da bilmem okur musunuz. Genelde okumuyorlar, çok uzun yazdığım için midir nedir artık.

Sayın konu sahibi hocam size gelince: Yukarıdaki ikinci görselde yer alan 16. maddenin ikinci fıkrasını bir okuyun. Normalde ne olursa olsun indirim bedeli istiyorlar ama o ikinci fıkrada diyor ki "abone yukarıdaki bedelleri de ödemeden ayrılabilir"
İşte buna dayanarak bir şansınızı deneyin derim ben. Ama kendinize çok güvenmeyin. Buradakilerin gazına gelip "nasıl olsa kanunlar benden yana, bedelsiz iptal ederim" diye düşünmeyin.
Müşteri temsilcisiyle konuşun diyeceğim de onlar bu mezvuları pek bilmezler. Karşısındaki ekranda ne yazıyorsa onu okur garibim. Bedel ne kadarmış bir öğrenin. "Bu bedeli ödeyebilirim" diyorsanız feshetme hakkınızı kullanın. Belki o ikinci fıkra gereği ödemenize gerek kalmayabilir, kesin bir şey söyleyemem. Yok "bedel çokmuş ben bunu ödeyemem" diyorsanız hiç bulaşmayın bence. Son tahlilde karar sizin.

Kısmen okudum yazınızı. Vodafone firması da sizin gibi düşünüp tarafıma, cayma bedeli olarak haksız ve hukuksuz olarak ücret çıkardı, efendi gibi gittim ödedim. Sonra THH ile çatır çatır geri aldım.

@Dejuf
Madde 16-2
Aynı nitelikte sunamazsa tüketici haklıdır, siz kendinize yorumlamissiniz.
Madde 22-1
Gayet açık, 1 yılı geçen süre belirsiz statüsündedir. Sizin yazdığınız 22-3 için, süresinden önce feshi yani 1 yıldan öncesi için geçerli. Sonrası zaten belirsiz süreli yani madde 22-1.
İstediğiniz avukata, hukukcuya sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Kısmen okudum yazınızı. Vodafone firması da sizin gibi düşünüp tarafıma, cayma bedeli olarak haksız ve hukuksuz olarak ücret çıkardı, efendi gibi gittim ödedim. Sonra THH ile çatır çatır geri aldım.

@Dejuf
Madde 16-2
Aynı nitelikte sunamazsa tüketici haklıdır, siz kendinize yorumlamissiniz.
Madde 22-1
Gayet açık, 1 yılı geçen süre belirsiz statüsündedir. Sizin yazdığınız 22-3 için, süresinden önce feshi yani 1 yıldan öncesi için geçerli. Sonrası zaten belirsiz süreli yani madde 22-1.
İstediğiniz avukata, hukukcuya sorabilirsiniz.
Hocam 22. maddenin ilk fıkrasında " ... süresi 1 yıl ve daha uzun olan belirli süreli ..." diyor. Yani 2 yıllıklar belirsiz değildir, belirlidir. Zaten dediğim gibi adı üzerinde 2 yıllık. Bu nasıl bir mantıkla belirsiz olabilir ki? Belirsiz denen şey taahhütsüz olandır.

Öte yandan şanslıymışsınız ki THH lehinize karar vermiş. Ancak gerek bu forumda gerek başka forumlarda çokça görüyorum THH tarafından haksız bulunan vatandaşları. Aslında bu biraz da karar veren hakimde bitiyor. Bazıları öyle karar veriyor bazıları böyle.

THH kararı yanlış verilen bir üye arkadaş vardı. THH calisani bir kişiye danıştım ve o kişi de kararın yanlış olduğunu söyledi. Yani dediğiniz gibi yanlis kararlar verilebiliyor.
Madde 22-1 diyor ki 1 yılı aşkın veya belirsiz. Sonuca gidersek ikisi de aynı yani, ha 1 yılı aşkın ha belirsiz.
Konu sahibi de zaten 1 yıl süreyi geçmiş. Bu yüzden istediği zaman fesih edebilir.

THH kararı yanlış verilen bir üye arkadaş vardı. THH calisani bir kişiye danıştım ve o kişi de kararın yanlış olduğunu söyledi. Yani dediğiniz gibi yanlis kararlar verilebiliyor.
Madde 22-1 diyor ki 1 yılı aşkın veya belirsiz. Sonuca gidersek ikisi de aynı yani, ha 1 yılı aşkın ha belirsiz.
Konu sahibi de zaten 1 yıl süreyi geçmiş. Bu yüzden istediği zaman fesih edebilir.
Her neyse hocam burada çocuk gibi birbirimize bir şeyler ispat etmek için polemiğe girecek halimiz yok. Siz öyle bilin ben böyle bileyim.
İyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı