İstanbul depremi için önlem aldınız mı?

Kaç kere bizimkilerede deprem çantası hazırlayalım dememe rağmen unutup gittiler boş boş telefondur odur budur alacaklarına bir 1500 2000 liraya deprem çantası hazırlayamadılar.

Aynı şeyi bende yaşıyorum kardeşime iPhone 11 aldık annem babam gitti telefonlarını yenilediler falan.

AVM’de işe girmekti sanırım. 10 saat çalışıyorum ve çalıştığım yer sağlam. Gün içinde hayatta kalabilirim gibi. En ucuz yöntem buydu.

Evin yıkılacağını sanmıyorum sağlam bir ev, yıkılırsa zaten yapılabilecek bir şey kalmıyor. Ev yıkılmaz ise ve ya yıkılmadan önce zamanım olursa diye en az 1 hafta dışarıda kalabilmek için deprem çantası hazırlamıştık fakat içindekileri karnım acıkınca yediğimden dolayı stokları yenilemem lazım. Hatırlattığınız iyi oldu.

Sizin bir deprem çantası hazırlamak, dayanıklı olduğunu bildiğiniz bir eve yerleşmek, deprem anında ve sonrasında yapacağınız şeyleri bilmek dışında yapabileceğiniz bir şey yok.

Belli ki 25 yılda ders alamamışız. İstanbul, dünyanın en kalabalık 15. şehri. Tüm yatırımlar ve sermaye orada, ekonomi için çok önemli, dünyada en çok ziyaret edilen şehirlerden biri. Olası bir deprem sonucunda zaten iyi olmayan ekonomiye son darbeyi vuracaktır. Zararları karşılayamayacağımızdan dış ülkelerden ciddi borçlar alacağız ve bunun çok ciddi sonuçları olacak. Ölecek yüz binleri söylemiyorum bile.

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hızlandırılması, yapıların denetlenmesi ve İstanbul'un nüfusunun dağıtılması gerekiyor.
Önlemler ile zararı en aza indiririz. Atacağımız her adım kârdır. Tabii zamanımız kaldıysa...

Senelerce alınmayan önlem şimdi alınmaya başlasa ne olur ki? En azından şimdi başlasak almaya belki birkaç canımızı kurtarabiliriz ama o gün çok korkunç şeyler olacağını düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı