Kafam çok karışık, sürekli sorguluyorum

WIPERRANTAN

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar şundan 2-3 sene öncesine kadar kafam çok rahattı. Yobazın tekiydim. Namazlarımı eksiksiz kılar, anne babadan ne duyduysam tarih bilgilerine bakmadan herkesle tartışırdım fakat sonra ''yav şu insanların bir kitaplarını okuyayım'' dedim. Ben bir anda İslam'dan soğumaya başladım fakat hala İslam dinindeyim, daha mantıklı geliyor ama her zaman bir çelişki ile yaşamak beni korkutuyor. Öldüğümde mesela eğer cennet cehennem yoksa veya ya Tanrı varsa fakat başka din doğruysa gibisinden. Artık sorgulamak istemiyorum. Bunu nasıl başarırım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar şundan 2-3 sene öncesine kadar kafam çok rahattı. Yobazın tekiydim. Namazlarımı eksiksiz kılar, anne babadan ne duyduysam tarih bilgilerine bakmadan herkesle tartışırdım fakat sonra "yav şu insanların bir kitaplarını okuyayım" dedim. Ben bir anda İslam'dan soğumaya başladım fakat hala İslam dinindeyim, daha mantıklı geliyor ama her zaman bir çelişki ile yaşamak beni korkutuyor. Öldüğümde mesela eğer cennet cehennem yoksa veya ya Tanrı varsa fakat başka din doğruysa gibisinden. Artık sorgulamak istemiyorum. Bunu nasıl başarırım?

Kanka bende aynı durumdayım ama umursamıyorum artık inanıyorum heveslendikce ibadetlerimi yerine getiriyorum kendime bıraktım yaşın küçükse büyümeyi bekle.

Biraz daha araştırıp kendince doğru olanı bulman, hiç sorgulamamak veya düşünmemeyi istemekten daha iyi olur gibi. Ha bir de, gerçekler acıdır.

Arkadaşlar şundan 2-3 sene öncesine kadar kafam çok rahattı. Yobazın tekiydim. Namazlarımı eksiksiz kılar, anne babadan ne duyduysam tarih bilgilerine bakmadan herkesle tartışırdım fakat sonra ''yav şu insanların bir kitaplarını okuyayım'' dedim. Ben bir anda İslam'dan soğumaya başladım fakat hala İslam dinindeyim, daha mantıklı geliyor ama her zaman bir çelişki ile yaşamak beni korkutuyor. Öldüğümde mesela eğer cennet cehennem yoksa veya ya Tanrı varsa fakat başka din doğruysa gibisinden. Artık sorgulamak istemiyorum. Bunu nasıl başarırım?
Bir şekilde tekrardan kalben inanman lazım

Arkadaşlar şundan 2-3 sene öncesine kadar kafam çok rahattı. Yobazın tekiydim. Namazlarımı eksiksiz kılar, anne babadan ne duyduysam tarih bilgilerine bakmadan herkesle tartışırdım fakat sonra "yav şu insanların bir kitaplarını okuyayım" dedim. Ben bir anda İslam'dan soğumaya başladım fakat hala İslam dinindeyim, daha mantıklı geliyor ama her zaman bir çelişki ile yaşamak beni korkutuyor. Öldüğümde mesela eğer cennet cehennem yoksa veya ya Tanrı varsa fakat başka din doğruysa gibisinden. Artık sorgulamak istemiyorum. Bunu nasıl başarırım?

Valorant'a başla aklina geldikce böyle düşünceler TR serverine gir kafa dağıt.

Ben eskiden namazlarımı ihmal etmezdim hep kılardım. lakin şu son dönemlerde bende bıraktım sadece inanıyorum ve inanmakla kalıyorum. Sorgulamak dediğin kavramın doğrusuda vardır yanlışıda, nasıl sorguladığına bağlı. youtube'dan videolar açıp, 3 - 5 ateist'i izlemekle sorgulanmaz. çünkü çoğsu kendi menfaatleri için konuşuyorlar.

Bir şekilde tekrardan kalben inanman lazım
Emredersiniz, hacca da gitsin mi ilk uçakla? Arkadaşa tavsiyem sorgulaması, araştırması ve kendine uygun inancı benimsemesi. Kimse kimseye ateist ol veya müslüman ol diyemez.

Öldüğümde mesela eğer cennet cehennem yoksa veya ya Tanrı varsa fakat başka din doğruysa gibisinden.

Sorularınız bu minvaldeyse, çok da yol katedememişsiniz. Meseleyi hakikati bulmak olarak değerlendirirseniz, daha faydalı olacaktır.

Ödül veya ceza üzerinden bir değerlendirme; insanın yapay davranışlara yönlenmesine ve üstüne oturmayanları taklit etmesine vesile olabilir. Lakin arayışınızı anlama üzerinden gerçekleştirmeye özen gösterirseniz, bir şekilde vaad edilene ulaşma ihtimaliniz mevcuttur. Lakin yol, çok engebeli ve içiçe.

Son düzenleme:
Bazı yerlerde biraz umursamaz olmayı da öğrenmek gerek. Hayata gelmişiz. Ortalama yaşayacağımız ömür 60-70 sene iken kafa yormak pek mantıklı gelmiyor. Bunları sorgulayan da sorgulamayan da ölüyor. Hayatınızı yaşamaya bakın o yüzden.

Yeni konular

Geri
Yukarı