Karanlıktan korkmak

Bunun nedeni %100 gerçek hayatta karşılaştığın kötü durumlar. Bu kötü durumların da %90'ı da senin herhangi bir sosyal medyada bilerek veya bilmeyerek izlediğin kötü videolar. %10'u ise de gerçek hayatta senin karşılaştığın durumlar. Misal ben 4 yaşındayken bir gök gürültüsü olmuş, titremeye başlamışım. Bu yüzden ben de korkuyorum gök gürültüsünden. (Korkmuyorum da çok kötü güvensiz hissediyorum ve bir tuhaf psikoloji içinde oluyorum.) Keza ben de karanlıktan korkuyorum ( zifiri karanlık) ama korku filmleri falan izlemiyorum artık.

Arkadaşlar merhaba, başlıkta da gördüğünüz gibi karanlıkta çok korkuyorum. Karanlıkta olunca aklıma hayatımda gördüğüm tüm kötü ve korkunç şeyler gözümün önüne geliyor. Henüz 12 yaşındayım ve bu büyük yaşlarımda da sorun olacak diye korkuyorum. Forumda biri gördüm, 33 yaşında ve hâlâ karanlıktan korkuyor. Ben de böyle olmaktan korkuyorum. Sizce böyle olur muyum? Karanlıktan korkmamak için ne yapabilirim?
Ben de korkuyordum, yaşadığım zorluklar karanlığı sevmeme neden oldu. Karanlıkta durmayı çok seviyorum.

Arkadaşlar merhaba, başlıkta da gördüğünüz gibi karanlıkta çok korkuyorum. Karanlıkta olunca aklıma hayatımda gördüğüm tüm kötü ve korkunç şeyler gözümün önüne geliyor. Henüz 12 yaşındayım ve bu büyük yaşlarımda da sorun olacak diye korkuyorum. Forumda biri gördüm, 33 yaşında ve hâlâ karanlıktan korkuyor. Ben de böyle olmaktan korkuyorum. Sizce böyle olur muyum? Karanlıktan korkmamak için ne yapabilirim?
Bu olaylar kişilere küçük yaşta izletildiğinde sanki karanlık yer bir şey çıkacakmış gibi geliyor. O yüzden yaşımızın yetmediği filmleri dizileri izlemeyelim.

Beynin bir ilüzyonu bende çok korkardım sonra her karanlığa girdimde dua ederdim geçti artık korkmam sende dene yaralarını görüceksin.

İnsani bir refleks, normal. Işık olmayınca göremez insan, göremeyince bilemez, bu da tedirginliğe iter.

Karanlıkta düşünmeyi ve bir yerlere bakmayı unutup, uyumayı öğrendiğinde yenmiş olacaksın bu korkunu.

İnsani bir refleks, normal. Işık olmayınca göremez insan, göremeyince bilemez, bu da tedirginliğe iter.

Karanlıkta düşünmeyi ve bir yerlere bakmayı unutup, uyumayı öğrendiğinde yenmiş olacaksın bu korkunu.

Bunun nedenlerinin biride mesela korku videosu zliyorsun garip bir şey çıktı beyin onun ne olduğunu anlayamıyınca seni korkutuyor bu yüzden korkma.

Düşündüğün şeylerin gerçek dışı olduğuna kendini inandırman gerekiyor. Sanırım korku filmi falan izlemişsin ama onların sahne arkasını falan düşün yani gerçek olmadığına inandır beynini. Masallara inanmak gibi bir şey bu öyle düşün. Oda aydınlıkken bir şey yoktu ve gözlerinle gördün bunu biliyorsun dolayısıyla ışığı kapatınca da bir şey olmaz. Sadece daha az ışık giriyor gözüne o kadar.

Bence bu sana özel değil. O yaşlarda herkes karanlıktan korkar. Benim gözümün önüne Ben10'daki büyücü geliyordu, tuvalete gidemiyordum. Yaş ilerledikçe korkun geçer. Çok düşünürsen kalıcı etki bırakabilir.

Geri
Yukarı