Korsan oyunlar bilgisayara ne zararlar verir?

Birader bende durumumuz acınası olduğunu söylüyorum bir adam bunu neden 2 sene beklemek zorunda.

Kardeşim durum acınası, farkındayız. 2 sene geçse de alamayan insanlar da var, ama bu senin ülkenin ekonomik şartları yüzünden böyle. başka ülkede bulunan bir oyun yapımcısı "dur ulan, bu ülkenin durumu yok, bedava yapayım ben bunlara" demediği sürece sen crack yaparak o yapımcının hakkını gasp edersin. Bu kadar basit.

1. nesil i3'lü sistemi olan bir arkadaşım vardı ve zaten eski diyerek sürekli korsan oyunlar indiriyordu. Bir keresinde benim de eski bilgisayarıma indirmişti ve Chrome mu bile 3-4 saniyede açacak duruma gelmişti PC. Şimdi arkadaşım yeni nesil ve güçlü bir PC alacak ve yine korsan oyun indireceğini söylüyor. Ben ise PC Game Pass alacağım ve beni bedavası varken ayda 80₺ vereceğim için dalga geçiyor. Korsan oyunlar yoluyla ne tür virüsler bulaşır bilgisayara?

Korsan yani crackli oyun indirmek hiç de güvenli değildir sisteminizi trojan(truva atı) buluşma olasılığı yüksektir fakat bu bütün crackli oyunlar vs. virüslüdür anlamına gelmez ama korsan program oyun vs. önermiyorum arkadaşınız BitDefender ile sistemine tam tarama yapsın veya indirmiş olduğu crackli oyunun exe dosyasını VirusTotal ile taratsın virüs çıkma olasılığı yüksektir bu virüs sadece oyunlarda değil oyunların sizlere sağlamış olduğu trainer programlarında daha fazla görülmektedir yani kısaca zararı arkadaşınıza sizle dalga geçsin yediği hurma illaki tırmalar😂
Ama hocam siz korsana girmeyin.

Ben 2004-2005 arasında korsan oynadığımı hatıyorluyorum budamı giriyor hırsızlığa Türkiye'de oyun kültürü daha yokken benim için korsan bütçesi olmayan adam için anında oynamak isiyorsa sonuna kadar hak veririm isterse hırsız olsun isterse ahlak yoksunu olsun ki şu an oyunda yapıyorum korsan indirebilir oynamak isteyen ben laf söylemem.
Oyun kültürünün oluşmamış olması suç olmaması demek değil. Ki Steam artık Türkiye'de temsilcilik sunuyor, keza oyun yapımcıları da. Bahsettiğiniz dönemlerde Microsoft gibi temsilcilekleri olan firmalar avukat tutup kaçak Office kullanılıyor mu? Diye dolaşıyorlardı. :)

Yeni nesil güçlü PC'ye para verip de Game Pass'e enayilik diyeni çok da dikkate almamak lazım. Korsanın ne gibi zararları olduğunun farkında bile değildir.

Soruna gelince, ChatGPT çok güzel cevapladı.
  1. trojanlar (truva atları): Korsan oyunların içine gizlenmiş olabilirler. Sıklıkla, zararlı kodları çalıştırmak için sahte oyun dosyalarına veya kırık sürümlere benzetilen dosyalara gizlenirler.
  2. kötü amaçlı yazılımlar: Korsan oyunlar, reklam yazılımları (adware) veya casus yazılımlar (spyware) gibi kötü amaçlı yazılımları içerebilir. Bu yazılımlar, bilgisayarınızdaki aktiviteleri izleyebilir veya istenmeyen reklamların görüntülenmesine neden olabilir?
  3. Ransomware (fidye yazılımı): Korsan oyunların içinde, bilgisayarınızdaki verileri şifreleyen ve ardından sizden para talep eden fidye yazılımları bulunabilir.
  4. rootkitler ve keyloggerlar: Rootkitler, zararlı kişilerin sistem kontrollerini ele geçirmelerine yardımcı olan virüslerdir. Keyloggerlar ise klavye girişlerini kaydederek kullanıcı adları, parolalar ve diğer hassas bilgileri çalabilir.
  5. botnet yazılımları: Bilgisayarınızı kötü niyetli kişilerin bir parçası haline getiren botnet yazılımları, bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirerek spam göndermek veya siber saldırılara katılmak gibi faaliyetlerde kullanılabilir.
  6. sahte güvenlik yazılımları: Korsan oyunların içinde, zararlı yazılım taraması yaparak bilgisayarınızda virüs bulunduğunu iddia eden sahte güvenlik yazılımları bulunabilir. Bu yazılımlar, aslında kendileri zararlı olabilir.

En çok kullanılanı bilgisayarının bot olmasıdır. YouTube vb. yerlerde görüntüleme arttırma işi için düşünebilirsin. Bunun internetini bir miktar etkilemesi dışında performansına da hiçbir etkisi olmayacağı için farkında bile varmazsın.

Hocam forumda chat GPT ile yanıt yapmak yasak bende sizin gibi chat GPT... Kural dışı olduğunu söyledi ve 1 hafta engellendim biri raporlarsa ban yeme oranınız yüksek benden söylemesi.

Son düzenleme:
Oyun kültürünün oluşmamış olması suç olmaması demek değil. Ki Steam artık Türkiye'de temsilcilik sunuyor, keza oyun yapımcıları da. Bahsettiğiniz dönemlerde Microsoft gibi temsilcilekleri olan firmalar avukat tutup kaçak Office kullanılıyor mu? Diye dolaşıyorlardı. :)

Ben 2004 ve 2005'ten bahsettim oyun kültürü yoktu o zamanlar ki yeni yeni gelişiyor oyun kültürü.

Hocam konularda chat GPT ile yanıt yapmak yasak bende sizin gibi chat GPT cevapladı yazıp yanıtladım bir arkadaş bunun kural dışı olduğunu söyledi ve 1 hafta engellendim biri raporlarsa ban yeme oranınız yüksek benden söylemesi.

Sildim hocam. Nereden bilsin forumda gezen adam bunu? Uyarısız mı engellediler?

Hayır hocam isterseniz uyarı resmini atabilirim.

1692461914778.png

Geri
Yukarı