Korsan oyunlar bilgisayara ne zararlar verir?

1. nesil i3'lü sistemi olan bir arkadaşım vardı ve zaten eski diyerek sürekli korsan oyunlar indiriyordu. Bir keresinde benim de eski bilgisayarıma indirmişti ve Chrome mu bile 3-4 saniyede açacak duruma gelmişti PC. Şimdi arkadaşım yeni nesil ve güçlü bir PC alacak ve yine korsan oyun indireceğini söylüyor. Ben ise PC Game Pass alacağım ve beni bedavası varken ayda 80₺ vereceğim için dalga geçiyor. Korsan oyunlar yoluyla ne tür virüsler bulaşır bilgisayara?

Yeni nesil güçlü PC'ye para verip de Game Pass'e enayilik diyeni çok da dikkate almamak lazım. Korsanın ne gibi zararları olduğunun farkında bile değildir.

Soruna gelince, en çok kullanılanı bilgisayarının bot olmasıdır. Youtube vb. yerlerde görüntüleme arttırma işi için düşünebilirsin. Bunun internetini bir miktar etkilemesi dışında performansına da hiç bir etkisi olmayacağı için farkında bile varmazsın.

Son düzenleme:
Alakası yok yeni çıkan bir oyun kolay kolay indrime girmez ve daha da zamlanıcağı kesin bütçesi olmayan adam korsan oynarsa ben laf söylemem.

Canım kardeşim benim yazdığımı okumadan göz geçirip niye yorum yapıyorsun ? Ben sana demişim ki yeni çıkan oyunu hemen oynamak zorunda değilsin, atlı kovalamıyor. Beklersin 1 sene 2 sene sonra indirimli alır oynarsın, piyasada milyon tane oyun var. Detroit become human 71 tl, beyond two souls 28 tl, disco elsyium 60 tl, titan quest 30 tl, graveyard keeper 20 tl. Bak kafadan en az 200-250 saat sürecek ve bir iskenderden ucuz oyunları sayabildim. Ayrıca bak ne demişim ben isteyen oynasın beni bağlamaz ama bu olayın hırsızlık olduğunu, hırsızlık saymasan da ahlak dışı bir durum olduğu gerçeğini değiştirmez.

Yeni nesil güçlü PC'ye para verip de Game Pass'e enayilik diyeni çok da dikkate almamak lazım. Korsanın ne gibi zararları olduğunun farkında bile değildir.

Soruna gelince, ChatGPT çok güzel cevapladı.
  1. Trojanlar (Truva Atları): Korsan oyunların içine gizlenmiş olabilirler. Sıklıkla, zararlı kodları çalıştırmak için sahte oyun dosyalarına veya kırık sürümlere benzetilen dosyalara gizlenirler.
  2. Kötü Amaçlı Yazılımlar: Korsan oyunlar, reklam yazılımları (adware) veya casus yazılımlar (spyware) gibi kötü amaçlı yazılımları içerebilir. Bu yazılımlar, bilgisayarınızdaki aktiviteleri izleyebilir veya istenmeyen reklamların görüntülenmesine neden olabilir.
  3. Ransomware (fidye yazılımı): Korsan oyunların içinde, bilgisayarınızdaki verileri şifreleyen ve ardından sizden para talep eden fidye yazılımları bulunabilir.
  4. Rootkitler ve Keyloggerlar: Rootkitler, zararlı kişilerin sistem kontrollerini ele geçirmelerine yardımcı olan virüslerdir. Keyloggerlar ise klavye girişlerini kaydederek kullanıcı adları, parolalar ve diğer hassas bilgileri çalabilir.
  5. Botnet Yazılımları: Bilgisayarınızı kötü niyetli kişilerin bir parçası haline getiren botnet yazılımları, bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirerek spam göndermek veya siber saldırılara katılmak gibi faaliyetlerde kullanılabilir.
  6. Sahte Güvenlik Yazılımları: Korsan oyunların içinde, zararlı yazılım taraması yaparak bilgisayarınızda virüs bulunduğunu iddia eden sahte güvenlik yazılımları bulunabilir. Bu yazılımlar, aslında kendileri zararlı olabilir.

En çok kullanılanı bilgisayarının bot olmasıdır. Youtube vb. yerlerde görüntüleme arttırma işi için düşünebilirsin. Bunun internetini bir miktar etkilemesi dışında performansına da hiç bir etkisi olmayacağı için farkında bile varmazsın.
İşin komik tarafı, bilgisayarın korumasını bilerek kapattığınız için yüklenirken, ki verilen yönetici olarak çalıştır komutunu saymıyorum. Zararlı antivirüs gibi gözüken yazılımlar Windows Defender'ı etkisi altına alabilir. Yani virüs, kendisini antivirüs gibi gösterip, inanılmaz yetkinlikte çalışabilir.

Canım kardeşim benim yazdığımı okumadan göz geçirip niye yorum yapıyorsun? Ben sana demişim ki yeni çıkan oyunu hemen oynamak zorunda değilsin, atlı kovalamıyor. Beklersin 1 sene 2 sene sonra indirimli alır oynarsın, piyasada milyon tane oyun var. Detroit Become Human 71 TL, beyond Two Souls 28 TL, disco elsyium 60 TL, titan Quest 30 TL, Graveyard Keeper 20 TL. Bak kafadan en az 200-250 saat sürecek ve bir iskenderden ucuz oyunları sayabildim. Ayrıca bak ne demişim ben isteyen oynasın beni bağlamaz ama bu olayın hırsızlık olduğunu, hırsızlık saymasan da ahlak dışı bir durum olduğu gerçeğini değiştirmez.

Birader bende durumumuz acınası olduğunu söylüyorum bir adam bunu neden 2 sene beklemek zorunda.

Yapın hocam bende yaptım 690'a yakın oyunum var ve hepsini kendi kazandığım paramla aldım ama ben parası olmayan adama laf söylemem.
Tek söylenebilecek şey Game pass, ya da baştan PC toplarken bunu düşünsün. Ben Persona 3'ü PSP'de lisanslı aldım, bilgisayarda oynamak için game pass indirimiyle tekrar satın aldım. Hatta Mafia serisini Epic'te indirimli bulunca alıp, sonradan Steam de tekrar aldım. Steam hesabımı bilgisayarım yokken dahi hep yatırım yaptım ve şu an sefasını sürüyorum.

Birader bende durumumuz acınası olduğunu söylüyorum bir adam bunu neden 2 sene beklemek zorunda.
Durumumuzun acınası olması hırsızlık yapmamız mı demek?

Tek söylenebilecek şey Game Pass, ya da baştan PC toplarken bunu düşünsün. Ben Persona 3'ü PSP'de lisanslı aldım, bilgisayarda oynamak için Game Pass indirimiyle tekrar satın aldım. Hatta Mafia serisini Epic'te indirimli bulunca alıp, sonradan Steam de tekrar aldım. Steam hesabımı bilgisayarım yokken dahi hep yatırım yaptım ve şu an sefasını sürüyorum.

Durumumuzun acınası olması hırsızlık yapmamız mı demek?

Ben 2004-2005 arasında korsan oynadığımı hatıyorluyorum budamı giriyor hırsızlığa Türkiye'de oyun kültürü daha yokken benim için korsan bütçesi olmayan adam için anında oynamak isiyorsa sonuna kadar hak veririm isterse hırsız olsun isterse ahlak yoksunu olsun ki şu an oyunda yapıyorum korsan indirebilir oynamak isteyen ben laf söylemem.

Geri
Yukarı