Korsana hayır diyenlerin adblocker kullanması

Peki diğer abonelik karşılığında reklamı kaldıran sitelere?
Neredeyse her servise üyeyim. Speedtest gibi aktif kullandığım uygulamalarda da para verip reklamları kaldırıyorum. Yine de tarayıcımdaki gizlilik özellikleri hep aktif oluyor.

Yine aylık maasımı oyunlara ve aboneliklere dökmem zorunluymuş gibi konuşulan konular acılmıs hayırlı olsun, YouTube Spotify Premium Spotify Game Pass Disney Amazon Netflix blu Exxen EA Play hepsını almak zorundasınız arkadaşlar kul hakkı yoksa.

Korsan kullanılması ile reklam engelleyici kullanılması aynı şey, oyunu korsan oynayarak yapımcının emeğine saygısızlık etmiş oluyorsun, adama hakkını verip parasıyla oynamıyorsun. Sitelere girerken reklam engelleyici kullanarak da aynı şekilde, gelir elde etmelerine engel oluyorsun.
Ben korsana da karşı değilim, adblocker da kullanıyorum ama korsan şöyle kötü böyle kötü diyen birinin aynı anda adblocker kullanması çelişkili bir durum bence.

Peki bu siteler bana soruyor mu sen benim sana oradan buradan çıkaracağım reklamları görmek istiyor musun diye?

Televizyon izlerken reklamları nasıl geçiyorsan bu da o mantık ben görmek istemiyorum ve devre dışı bırakıyorum bitti gitti.

Eğer para kazanmak amacıyla benim rızamı almadan karşıma reklam çıkarıyorsa hiç kusura bakmasınlar ben de kendi rızam ile reklamları engellerim daha iyi bir deneyim yaşamak için.

Şimdi işte Premium üyelikleri var vb söylemler gelecek ancak her geçen gün de bunlara zam bir şekilde uğruyor. Örnek olarak birkaç ay önce 17₺'ye alabildiğim YouTube Premium'u şu anda 30₺'ye alabiliyorum. Geçenlerde Disney'e zam geldi 64₺ gibi bir fiyat oldu yanlışım yoksa. Spotify 21₺ olsa gerek bir aya vurunca cepten 115₺ gibi bir para çıkıyor gidiyor.

Birinin elinde düzenli bir geliri olmadığını düşünürsek gayet yüksek bir ücret benim gözümde. Hadi Game Pass aldın 145₺ etti, Netflix seviyorsunuz 46₺ en düşüne verdiğiniz 191₺ etti bir de Amazon ekleyelim düz hesap 200₺ çıktı cepten.

Ki bunlar benim aylık aldığım miktarın neredeyse yarısı ediyor ve 2 hafta aç kalmam anlamına geliyor.

Ben de diyorum ki bu tür bir durumda korsan izlerim cebimden para gitmez, şarkı indiririm para cebimde kalır, AdBlock açarım param cebimde kalır.

Youtube Premium üyesi misin?
Baba parası yemesiyle ünlü adama sorduğun sorulara bak. Biraz daha soru sorarsan sana bile abone olur.

Konuya gelecek olursak benim de diyeceğim şu; Pi-Hole, uBlock, AdAway gibi uygulamaları tracking'i ve intrusive dedikleri tarz reklamları engellemek için kullanıyorum. Eskiden bu kadar abartılı değildi reklamlar, kıyıda köşede 2-3 kutu reklam olurdu. Tadını kaçırdılar, sonuç da bu işte.

Sonuna kadar korsancıyım boş prim kasmasınlar yani. Şu ülkede su bile 3 lira 5 lira olduysa kalkıp bir oyuna 1000 lira veren ve crack indirip oynayan arasında cracki arakdaşın IQ seviyesini daha yüksek görüyorum kendi görüşüm saygılar canı yananlar ifade atıp ters cevap verebilir az yara görelim :D

Yeni konular

Geri
Yukarı