Korsana hayır diyenlerin adblocker kullanması

Adblock reklamları engelliyor. Kabul. İçerik üreticisinin alacağı ücret azalıyor. Ama Google reklam harici bir dünya bilgi çekmeye çalışıyor. Şöyle de fotoğrafını bırakayım. 2 tarafta belli bir yönden bakınca haklı. Burada kullanıp kullanmamak kişiye kalıyor.
yt-video.png

Youtube Premium üyesiyim ve Adblocker kullanıyorum. Önüme gereksiz reklamların çıkmasından hiç hoşlanmam. Zaten büyük içerik üreticilerinin hemen hemen hepsi videolarını sponsor desteği ile çekiyor. Kendi adıma konuşayım, gidip asla takip etmeyeceğim içerik üreticilerinin paylaşımlarına da mecbur kalmadıkça bakmıyorum.

"BENCE" Adblocker korsan değildir. "Korsan" olarak kabul edilse bile ben yine kullanmaya devam edeceğim çünkü önüme gereksiz reklam çıkmasını istemiyorum.

Oyun konusunda ise zamanında çok korsan oyun oynadım, ama cebimde param oldukça satın almaya çalıştım, şimdi ise oyunları rahat satın alabiliyorum tabi platform Steam ise. Çünkü Steam bize oyunu deneme imkanı veriyor. Bu sayede oyunu test edip duruma göre iade edebiliyoruz. Şuanki sistemim çok iyi, fakat bir önceki sistemimde Steam dışı platformlarda önce korsan indirip, oyunda ilerleyip, sistemimde stabil ve sorunsuz çalıştığını onayladıktan sonra satın alıyordum ve bu bence yanlış bir şey değil.

Ben Youtube'da içerik üretiyorum. Tek kazancım yeni başladığım için reklamlar. Gelişmek için yatırım, yatırım için para lazım. Herkes AdBlock kullanırsa ben para kazanamam. Benim videomu AdBlock ile izleyen kişilerin izlememesini istiyorum. İzleyen varsa da haram zıkkım olsun o içerik. Ben kendimce haklıyım. Siz de kendinizce.
Bu arada içerik üreticisi değilim. Yani olmak isterdim ama vaktim olmuyor. 😄 Sadece örnek vermek istemiştim.

Burada Adblock'un korsan olmasından çok korsan korsan diye konuşanların adblock kullanmasından bahsediliyor.
Siz mesela Youtube'dasınız, adamlar size reklam göstererek gelir elde ediyor. Siz de gidip Adblock kullanıyorsunuz ve reklamları (ve dolayısıyla Youtube'un gelirlerini) engelliyorsunuz. Sonra da başka konularda korsan yasal değildir diye yırtınıyorsunuz. Konu sahibinin bahsettiği şey bu. Gayet de haklı.
Not: Korsancılara ya da korsan kullanmayıp korsancılara bir şey demeyenlere bir lafım yok (korsan kullanmayanlara enayi diyen korsancı kesim hariç, onlar ayrı konu). Benim lafım bu "Korsan yasal değildir, korsancılar hırsızdır..." deyip Adblock kullanan/internetten 10 liraya satılan Windows 10 keyleri kullanan kesime. Başkaları üstüne alınmasın yani :)

Youtube Premium üyesiyim ve Adblocker kullanıyorum. Önüme gereksiz reklamların çıkmasından hiç hoşlanmam. Zaten büyük içerik üreticilerinin hemen hemen hepsi videolarını sponsor desteği ile çekiyor. Kendi adıma konuşayım, gidip asla takip etmeyeceğim içerik üreticilerinin paylaşımlarına da mecbur kalmadıkça bakmıyorum.

"BENCE" Adblocker korsan değildir. "Korsan" olarak kabul edilse bile ben yine kullanmaya devam edeceğim çünkü önüme gereksiz reklam çıkmasını istemiyorum.

Oyun konusunda ise zamanında çok korsan oyun oynadım, ama cebimde param oldukça satın almaya çalıştım, şimdi ise oyunları rahat satın alabiliyorum tabi platform Steam ise. Çünkü Steam bize oyunu deneme imkanı veriyor. Bu sayede oyunu test edip duruma göre iade edebiliyoruz. Şuanki sistemim çok iyi, fakat bir önceki sistemimde Steam dışı platformlarda önce korsan indirip, oyunda ilerleyip, sistemimde stabil ve sorunsuz çalıştığını onayladıktan sonra satın alıyordum ve bu bence yanlış bir şey değil.
Server-client arasindaki ilişkiyi bilen herkes korsan olmadigini anlar hocam. :) Reklam engellemek ile sitedeki bir modal'i engellemek arasinda fark yok. O icerik bana gösterilmesi için ön koşul gerektiriyorsa bunu server katmaninda blocklamak lazim. :) Biz (şirketde)işlerimizde adama göstermemiz gereken birseyi asla ve asla client tarafinda engellemeyiz; direk adama o veriyi serverdan göndermiyoruz. Olay bu kadar basit.

Burada Adblock'un korsan olmasından çok korsan korsan diye konuşanların adblock kullanmasından bahsediliyor.
Siz mesela Youtube'dasınız, adamlar size reklam göstererek gelir elde ediyor. Siz de gidip Adblock kullanıyorsunuz ve reklamları (ve dolayısıyla Youtube'un gelirlerini) engelliyorsunuz. Sonra da başka konularda korsan yasal değildir diye yırtınıyorsunuz. Konu sahibinin bahsettiği şey bu. Gayet de haklı.
Benim de anlatmak istediğim tam olarak bu. Bunu biliyorsan ve yine kullanıyorsan ne diyeyim şimdi ben sana? İstediğin gibi kullan umrumda bile değil. Yani bu korsan değilse de etik değil. O yüzden bunu kırk takla atıp normalleştirmeye çalışmaya gerek yok bence. Madem Youtube (yani Google) AdBlock kullanmamıza engel koymuyor, Chrome'da reklam engelleyici yüklü gelsin?

Ben reklam engelleyicisi kullanıyorum. Çünkü buna mecburum, sitelerin pat diye reklam çıkarmalarından hiç hoşlanmıyorum. Aile üyeleri zaman zaman odaya baskın yapıyorlar. Hiç hoş olmayan reklam gördüklerinde bilgisayarımı sağ göreceğimi düşünmüyorum.

Bana bu konuda hikaye anlatmayın. Kimse bu kusura bakmasın ama reklam engelleyicisi eklentilerine daima ihtiyacım var.

Benim de anlatmak istediğim tam olarak bu. Bunu biliyorsan ve yine kullanıyorsan ne diyeyim şimdi ben sana? İstediğin gibi kullan umrumda bile değil. Yani bu korsan değilse de etik değil. O yüzden bunu kırk takla atıp normalleştirmeye çalışmaya gerek yok bence. Madem Youtube (yani Google) AdBlock kullanmamıza engel koymuyor, Chrome'da reklam engelleyici yüklü gelsin?
Hmm, yanında kahve ve çikolata da versinler mi? Eklenti mağazasında onaylı olarak duran eklentilerden biri daha ne bekliyorsun? uBlock Origin
Çok komik gerçekten, bir de takla atmaya başladık öyle mi?

Biraz farklı bir düşünce. Açıkçası bu görüşü doğru bulmuyorum, örneğin YouTube'a bakalım. AdBlock kullanmak hak gaspı veya korsan ile aynı şey olsaydı ellerinden gelen tedbiri alırlardı reklamlar engellenmesin diye. Fakat böyle bir efor sarf ettiklerini görmüyoruz, aynı şekilde hizmet şartlarında da illa reklamı göreceksin diye bir şey yazmıyor bildiğim kadarıyla. Çok uygunsuz bir şey olsaydı zaten Google kendi eklenti marketinde bu eklentilerin bulunmasına izin vermezdi. Bu da ilgili kuruluşun buna müsaade ettiğini gösteriyor.

Haklısın bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı