Laptop vs masaüstü

Sa. Seneye güzel bir sisitem almak(toplamak) istiyorum. Oyun ve yazılım için alacağım(beni bir 2-3 yıl götürse iyi olur). Ailem laptop almamı istiyor. Ben ise masaüstü. Bence çünkü bayağı bir Update yapabiliyoruz ve ısınma vs. sorunları az. Şu anda laptop sahibiyim ve çok ısınıyor. 102-103 dereceleri görüyorum. Normal kullanımda 75'in altına düşmüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Eğer masada çalışmak için kullanacaksan hiç düşünmeden masaüstü almalısın. Fakat taşınmalık işlerin varsa laptop almalısın. Ve şunu söylemek gerekirse; masaüstü bilgisayarları, dizüstü bilgisayarlara göre daha ekonomik. Örneğin: 30.000 TL'ye laptop alınırken aynı özellikte 23.000-26.000 TL'ye masaüstü bilgisayar alabiliyorsun. Benim tercihim olsaydı ben masaüstü alırdım.

Tabii ki de masaüstü oyun ve yazılımsa. İlk olarak masaüstü daha geniş bir kasaya sahip olabileceğinden soğuk kalır, ve masaüstü fanları daha iyi soğutma sonuçları verebilir. Üstelik bilgisayara bir şey olursa masaüstünde kolayca kasanın içini açar düzeltirsiniz ama kimi laptopları açana kadar kıyamet geliyor. Masaüstü anakartları daha çok BIOS güncellemesi desteği alır ve parça desteği daha çoktur uyumluluk açısından ama laptopta tam tersidir. Gerekiyorsa daha fazla sayabilirim.

Eyvallah sağ ol.

Şahsen masaüstü kullanıcısı olarak söylüyorum 5 bin TL'si fazla olsun ama iyi laptop olsun.

Neden?

Kral güçlü, mükemmel laptop alarak ve monitöre takarak kullanabilirsin. Ben öyle kullanıyorum, evde masaüstü gibi monitör klavye mouse takıyorum, seyahat edeceğim zaman ise fareyi alıp çantaya koyup taşıyorum.

Aslında doğru söylüyorsun ama laptop fiyatları çok saçma ve uçuk fiyatta 20bin TL'lik PC'yi 12-15'e toplayabiliyorsun.

Aslında doğru söylüyorsun ama laptop fiyatları çok saçma ve uçuk fiyatta 20bin TL'lik PC'yi 12-15'e toplayabiliyorsun.
Evet fakat;
Taşınabilirlik,
UPS görevi gören ve daima çalıştıran pil,
Klavyesi ve Touch Pad olması,
IPS 144-165 vs. HZ Ekran sahip olması,

Bunları hesaba katarak fiyat yüksek diyin hocam :)

165 Hz ekranı var.
Tamam da monitör alırsan örneğin laptop ekranı 3 birimse monitör 12 birim, 4 katı pahalı olmasına rağmen daha ucuz ekrandan hesaplamalarıma göre, 3.000 TL.

Taşınılabilirliği var.
Buna konu sahibi taşıyacağını-taşımayacağını söyledikten sonra bir cevap vereceğim ama bu o kadar pahalıya patlayacak bir şey değil.

Klavyesi ve Touch Pad olması,
Bunu internetten en iyi en kötü 1000 TL gibi bir fiyata alabilirsin, üstüne 500 liraya direkt anakarta bağlananları var laptoptaki gibi.

Pil yerine jeneratör gibi bir makine vardı, o kullanılabilir. O da en fazla 3000 TL tutar.

Şimdi iki benzer bilgisayarlara bakalım:

2023-06-10 01_23_06-Window.png
2023-06-10 01_23_16-Window.png

Aralarında RAM ve VRAM olarak fark olmasına rağmen kasa hala ucuz. Üstelik aradaki fark fazla yaptığım araştırmaya göre.

İkiside kendi alanlarında kullanıcıların işlerini görüyor, ihtiyaç meselesi.

Evet fakat;
Taşınabilirlik,
Klavyesi ve touch pad olması,
IPS 144-165 vs. Hz ekran sahip olması,

Bunları hesaba katarak fiyat yüksek deyin hocam :)

Evet tabii ki yükselir ama söyle bir baksak mesela:
Klavye 500-1000 TL
Touch pad 500 yl desek
Ekran 4000 TL
Pil IDE 2000 TL desek
Arada haşa çok Ark var ve işçiliğinin de parası olduğu için oradanda fiyat artıyor.

@573476 yorumlarınızı okudum, bence kararınızı vermişsiniz 🙂

Zaten maksimum 1 yılda bir taşayacaksanız kasa daha iyi olur. Bu arada benim önerim Sosyal rehberliğinde bir sistem toplamanız, bazen daha ucuza ya da daha pahalıya denk gelebiliyor toplamak, parçadan parçaya değişiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı