Linux Dağıtım Önerisi

Hangi dağıtım?

• Ubuntu

Oy: 10 66,7%
  • Mint

Oy: 2 13,3%
  • Elemantary

Oy: 3 20,0%

• Oy verenlerin toplamı
    15

OnurcanKeskin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
E-Ticaret
Uzun süredir Windows kullanıyorum. Linux sistemlerinden (dağıtımlarından) birine geçmek istiyorum. Aklımda olan dağıtımlar Ubuntu 12.04, Mint ve Elemantary. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Bu dağıtımların güçlü ve zayıf yönleri nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ilk kez Linux kullanacaksan en kullanıcı dostu Ubuntu. Ardından Mint. Üçüncü dağtım ile ilgili bir fikrim yok.

UBUNTU STUDIO LTS sürümleri.
Screenshot - 15-09-2017 - 14:42:17.png

Ubuntu derim. Zira Ubuntu'ya OS X teması kurdum, yazı tipini "Khmer OS Regular" yaptım, aynı Mac OS X oldu.

Not: OS X Linux kerneli taşımakta.

Neden Ubuntu'nun eski versiyonunu kullanacaksınız ki? Cevap olarak da, yeni başlayacağınız için Mint öneririm. Uzun süredir uğraşmıyorum ama Mint'in son kullanıcı dostu bir dağıtım olduğunu biliyorum.

LTS sürümler uzun vadeli destek/güncelleme alan stabil, yani kararlı sürümlerdir. Açılımı "Long Term Support"tur ve "Uzun Süreli Destek" anlamına gelir. Bu destek süresi 5 seneyi buluyor genelde.

Tavsiyem ilk başta bi #Ubuntu 16.0.4 LTS sürümü ile başlayın.

Ardından Ubuntu'ya alıştığınız zaman da Mint'e veya Elemenraty OS'a geçiş yaparsınız.

Tabii illaki değiştirmek istiyorsanız geçiş yaparsınız o sistemlere...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı