Linux neden kullanılır?

Hyperland için bile bayağı uğraşmak gerekiyormuş deneyeceğim kesinlikle. Ben pek bir yararı olacağını düşünmüyorum kullanıma etki etmez gibi geliyor ama bir de deneyip görmek istiyorum yanılıyorsam çok işime yarar. Bazı kişiler Wine ile oyunlar daha güzel çalışıyor demiş ama pek bilgim yok bu konu hakkında da bilgi verebilir misin?

Hyperland için bile bayağı uğraşmak gerekiyormuş deneyeceğim kesinlikle. Ben pek bir yararı olacağını düşünmüyorum kullanıma etki etmez gibi geliyor ama bir de deneyip görmek istiyorum yanılıyorsam çok işime yarar. Bazı kişiler Wine ile oyunlar daha güzel çalışıyor demiş ama pek bilgim yok bu konu hakkında da bilgi verebilir misin?
Oyun konusunda çok gaza gelme. Her oyun kusursuz çalışmıyor. Bazı oyunlar şans meselesi, bazı oyunlar direkt kusursuz, bazıları hiç çalışmıyor. protondb.com'dan bakabilirsin oynayacağın oyunların çalışma durumlarına.

Yarar derken ne bekliyorsun bir OS'ten bilmiyorum. Ama ben Hyprland kullanırken epey akıcı çalışabiliyorum ve ek olarak şimdiye kadar gördüğüm en güzel tasarımlar Hyprland'de. (Not: Hyprland resmi olarak bir tasarım sunmuyor. Hepsi başka kullanıcıların yarattıkları şeyler.)

Bu sayfaya gir ve insanların Linux ile yaptıkları tasarımı gör derim ben. Hyprland ile yapılanlarda yer alıyor.

Benim dotfilelar karman çorman halde. Azıcık sabrım olsa şöyle temiz bir kuruluma gideceğim ama o kadar vakit ayırasım yok.

Oyun konusunda çok gaza gelme. Her oyun kusursuz çalışmıyor. Bazı oyunlar şans meselesi, bazı oyunlar direkt kusursuz, bazıları hiç çalışmıyor. protondb.com'dan bakabilirsin oynayacağın oyunların çalışma durumlarına.

Yarar derken ne bekliyorsun bir OS'ten bilmiyorum. Ama ben Hyprland kullanırken epey akıcı çalışabiliyorum ve ek olarak şimdiye kadar gördüğüm en güzel tasarımlar Hyprland'de. (not: Hyprland resmi olarak bir tasarım sunmuyor. Hepsi başka kullanıcıların yarattıkları şeyler.)

Bu sayfaya gir ve insanların Linux ile yaptıkları tasarımı gör derim ben. Hyprland ile yapılanlarda yer alıyor.

Günlük kullanımda göze hoş gelmesi kısayolları kullanma şeklim. Dual boot kullanacağım için oyun işini Windows'tan hallederim o zaman.

Hakikaten rezil bir sürüm.

AI desteği yok ama onenli değil GPT'yi harici uygulamadan da kullanabilirim de hala çeviri özelliği yok animasyon da yok focusun hiçbir özelliği yok bir dönem beta kullanmıştım beta versiyonu daha güzel gelmişti.

Benim anlamadığım şey oyunlar SteamOS ile güzel çalışırken neden Ubuntu elemantaruos gibi Linux'lar ile güzel çalışmıyor?

Son düzenleme:
Benim anlamadığım şey oyunlar SteamOS ile güzel çalışırken neden Ubuntu elemantaruos gibi Linux'lar ile güzel çalışmıyor?
Donanım farkı. Steam Deck ile güzel çalışan şeylerin çoğu başka cihazlarda da güzel çalışıyor. Yine istisnalar geliyor ortaya, bazı şeyler Steam Deck'te düzgün çalışırken (donanım özel ayarlar), standart bir PC'de çalışmayabiliyor, yada tam tersi. Standart bir PC'de düzgün çalışan şey Steam Deck'te düzgün çalışmayabiliyor. Dağıtım problemi değil, donanım problemi yani.

ProtonDB, Linux ve Steam Deck topluluğundan oyun bilgileri sunan bir platformdur. Proton aracılığıyla Windows oyunlarının Linux’ta nasıl çalıştığını test eden oyunculardan raporlar toplar ve oyunların performansına ilişkin toplu puanlar sağlar. Proton, Valve Software tarafından geliştirilmiş ve Steam Play ile entegre edilmiş bir araçtır. Wine ve DXVK gibi araçları içerir ve Linux’a geçiş yapmak isteyen kullanıcıların yükünü hafifletir. ProtonDB, oyunların Linux’ta nasıl çalıştığına dair öneriler sunar ve Proton gelişmeye devam ederken oyunları çalıştırmak için deneyebileceğiniz ayarları paylaşır. Ayrıca, Linux için daha önce kullanılamayan geniş bir oyun kataloğunu keşfetmenize olanak tanır.
Bu durumda Steam decke yakın bir optimizasyon mu elde ediyoruz?

Donanım farkı. Steam Deck ile güzel çalışan şeylerin çoğu başka cihazlarda da güzel çalışıyor. Yine istisnalar geliyor ortaya, bazı şeyler Steam Deck'te düzgün çalışırken (donanım özel ayarlar), standart bir PC'de çalışmayabiliyor, yada tam tersi. Standart bir PC'de düzgün çalışan şey Steam Deck'te düzgün çalışmayabiliyor. Dağıtım problemi değil, donanım problemi yani.
Tam mesajı attığımda yanıt geldi teşekkürler ben bakıyorum aklıma bir şey takılırsa buraya yazarım.

Bu durumda Steam decke yakın bir optimizasyon mu elde ediyoruz?
ProtonDB'nin açıklamasına gerek yoktu. ProtonDB adı üstünde bir database, sadece bilgi alacağın bir arşiv. İnsanlar oynadıkları oyunlarda nasıl performans aldıklarını, ve performanslarını iyileştirmek için ne çeşitli ayarlar yaptıklarını paylaşırlar, sende bu veri tabanından yararlanır ve bu oyunun genel olarak herkeste mi çalışmadığını, çalışması için ekstra bir ayar gerektirip gerektirmediğini, öğrenirsin.

ProtonDB'nin açıklamasına gerek yoktu. ProtonDB adı üstünde bir database, sadece bilgi alacağın bir arşiv. İnsanlar oynadıkları oyunlarda nasıl performans aldıklarını, ve performanslarını iyileştirmek için ne çeşitli ayarlar yaptıklarını paylaşırlar, sende bu veri tabanından yararlanır ve bu oyunun genel olarak herkeste mi çalışmadığını, çalışması için ekstra bir ayar gerektirip gerektirmediğini, öğrenirsin.

Ben kaçırdığım bir şey varsa diye bakmak istedim de Reddit'te baktığımda insanlar oyunların AMD ve NVIDIA'ya göre farklı şekilde bazen daha iyi bazen daha kötü bir şekilde Windows üzerinde çalıştığını yazmış evet gereksiz olmuş yine de.

Yeni konular

Geri
Yukarı