Linux neden kullanılır?

Illa bir neden aramaya gerek yok. Merak edersin kullanirsin ya da kullanmak icin kullanirsin.

Denemeye karar verdim.

ProtonDB'nin açıklamasına gerek yoktu. ProtonDB adı üstünde bir database, sadece bilgi alacağın bir arşiv. İnsanlar oynadıkları oyunlarda nasıl performans aldıklarını, ve performanslarını iyileştirmek için ne çeşitli ayarlar yaptıklarını paylaşırlar, sende bu veri tabanından yararlanır ve bu oyunun genel olarak herkeste mi çalışmadığını, çalışması için ekstra bir ayar gerektirip gerektirmediğini, öğrenirsin.

Hangi dağıtımı kullanıyorsun? Başlangıç için en güzeli sanırım Ubuntu ve Mint öyleyse Ubuntu mu denemeliyim Mint mı?

Son düzenleme:
Hangi dağıtımı kullanıyorsun? Başlangıç için en güzeli sanırım Ubuntu ve Mint öyleyse Ubuntu mu denemeliyim Mint mı?
Ubuntu'nun paket yöneticisini sevmiyorum ben. Fedora yada Endeavour OS'e bak derim ben. Kurulumları aşağı yukarı aynı neredeyse her dağıtımın. Dağıtımların temel farkları beraberinde geldikleri paket yöneticisi ve nasıl özelleştirilmiş oldukları. Onun dışında aynı OS işte.

İnternette okuduğum bütün yazılarda başlangıç için Mint öneriliyor ilk kez kullanacağımı göz önünde bulundurdun mu çünkü hiçbir bilgim yok neredeyse.
Teyit etmek istedim direkt dediğin dağıtımı deneyeceğim.
Edit: Evrim ağacı 2 videosunun yorumlarında da çok fazla kişi fedora önermiş girdiğim websiteleri minti windowsa yakınlıkla övüyordu.

Son düzenleme:
İnternette okuduğum bütün yazılarda başlangıç için Mint öneriliyor ilk kez kullanacağımı göz önünde bulundurdun mu çünkü hiçbir bilgim yok neredeyse.
Teyit etmek istedim direkt dediğin dağıtımı deneyeceğim.
Edit: Evrim ağacı 2 videosunun yorumlarında da çok fazla kişi fedora önermiş girdiğim websiteleri minti windowsa yakınlıkla övüyordu.
Dediğim gibi, hala önerim Fedora yada Endeavour OS. Mint önerisi artık bazı insanlarda refleks haline gelmiş.

Kimisi güncellikten ötürü endeavour kimisi kararlılıktan ötürü Fedora diyor senin tercihin ne? Kararlılık daha önemli geliyor bana.

Kimisi güncellikten ötürü endeavour kimisi kararlılıktan ötürü Fedora diyor senin tercihin ne? Kararlılık daha önemli geliyor bana.
Endeavour OS hala iki masaüstü cihazımda yüklü. Laptopta Fedora yüklü ve ne zaman bir şey özelleştirmeye kalksam Arch tabanlı bir dağıtımın eksikliğini hissediyorum laptopta. Fedora çok güzel bir dağıtım falan filan ama AUR kullanıcı paketleri epey bir yardımcı oluyor. Hatta sırf bu yüzden distrobox ile Arch yüklü ekstra olarak. Fedora'yı laptopa secure boot için kurmuştum. Endeavour OS ve diğer Arch tabanlı dağıtımlarda secure boot signed kernel yok.

Endeavour OS hala iki masaüstü cihazımda yüklü. Laptopta Fedora yüklü ve ne zaman bir şey özelleştirmeye kalksam Arch tabanlı bir dağıtımın eksikliğini hissediyorum laptopta. Fedora çok güzel bir dağıtım falan filan ama AUR kullanıcı paketleri epey bir yardımcı oluyor. Hatta sırf bu yüzden distrobox ile Arch yüklü ekstra olarak. Fedora'yı laptopa Secure Boot için kurmuştum. Endeavour OS ve diğer Arch tabanlı dağıtımlarda Secure Boot signed kernel yok.

O zaman edeavour kurarım. Secure Boot Windows yüklü olacağı için önemli olmaz diye düşünüyorum bir sorun olursa Windows üzerinden güvenli modda çalıştırırım. Merak ettiğim şey bana oyun haricinde Windows'u bıraktıracak mı bıraktıran çok kişi olmuş ki özelleştirmeye çok vakit harcadıktan sonra herhalde Windows dönemem. Ben Edge Microsoft yazılımı olduğu için Linux'ya yok diye biliyordum varmış artık denememek için nedenim yok sınavlarım bittikten sonra yükleyip güncellerim.

O zaman edeavour kurarım. Secure Boot Windows yüklü olacağı için önemli olmaz diye düşünüyorum bir sorun olursa Windows üzerinden güvenli modda çalıştırırım. Merak ettiğim şey bana oyun haricinde Windows'u bıraktıracak mı bıraktıran çok kişi olmuş ki özelleştirmeye çok vakit harcadıktan sonra herhalde Windows dönemem. Ben Edge Microsoft yazılımı olduğu için Linux'ya yok diye biliyordum varmış artık denememek için nedenim yok sınavlarım bittikten sonra yükleyip güncellerim.

Linux masaüstü ortamları özellikle kısayol düzenlemeleri falan yapıldığında bayağı kullanışlı oluyor. Windows tarafında rezil bir halde olan sanal masaüstü yönetimi hemen hemen her masaüstü ortamında çok daha iyi. Özellikle GNOME sanal masaüstü ortamlarını kontrol etme noktasında en başarılısı. O yüzden isteklerinize göre güzel bir düzenleme yaparsanız bir daha Windows'a zor dönersiniz muhtemelen ki dönseniz bile içinizde bir burukluk olarak kalır. Ben de hep öyle oldu en azından.

Linux masaüstü ortamları özellikle kısayol düzenlemeleri falan yapıldığında bayağı kullanışlı oluyor. Windows tarafında rezil bir halde olan sanal masaüstü yönetimi hemen hemen her masaüstü ortamında çok daha iyi. Özellikle GNOME sanal masaüstü ortamlarını kontrol etme noktasında en başarılısı. O yüzden isteklerinize göre güzel bir düzenleme yaparsanız bir daha Windows'a zor dönersiniz muhtemelen ki dönseniz bile içinizde bir burukluk olarak kalır. Ben de hep öyle oldu en azından.
Sanal masaüstünü hangi amaçlarla kullanabilirim? Bir de ben kısayolları çok kullanmayan biriyim windowsta sizde Windowsts kullanmayıp linuxta mı kullanmaya başladınız yoksa kullanıyor muydunuz?
@TheAny

Sanal masaüstünü hangi amaçlarla kullanabilirim? Bir de ben kısayolları çok kullanmayan biriyim Windows'ta sizde Windowsts kullanmayıp Linux'ta mı kullanmaya başladınız yoksa kullanıyor muydunuz?
@TheAny

Klavye kısayollarını Linux ile kullanmaya başladım. İlk olarak KDE masaüstü ortamı ile kullanmaya başladım ki kendisi kısayol yönetimi noktasında en iyi pencere yöneticisine sahip. Sanal masaüstü kullanmaya da Hyprland ve GNOME ile başladım.

Sanal masaüstü ile çalışma alanını gruplandırabiliyorsun. Sürekli Alt+Tab atmak yerine ana uygulamalarınızı farklı masaüstülerine konumlandırıyorsunuz. Bir nevi çoklu monitör kullanıyorsunuz ama tek bir ekrandan görüntülüyorsunuz.

Geri
Yukarı