Linux vs Windows Anketi

Linux vs Windows

• Oy verenlerin toplamı
    230
Sen arkadaşının bilgisayarına erişmek için RDP kullanmıyor olabilirsin fakat bugün Plesk kullanıcılarının çoğu konfigürasyonlarını RDP ile yapıyor. Ve Plesk geliştirici dünyasında çoooooooook yaygın.
Windows Server'ın kullanım amacı çok farklıdır, Linux web sitelerinin insana sunumu için kullanılır, depolama için kullanılır, aracı CDN olarak kullanılır. Windows Server 128 GB RAM ve buna benzer hacime sahip sunucularda kullanılıyor daha çok. 8 veritabanına sahip bir web sitesinin ani bir çökme olayında, Linux'te kurtarması 1 saate kadar uzayabilirken Windows'ta 15 dakikada işin içinden çıkarsınız.

Ek not: Kendi ağzınla konuşuyorsun, RDP kullanan kimse yoksa daha iyi çözümler var ki insanlar onu kullanıyor. Linux'de SSH'den iyi bir çözüm yok çünkü sistem buna izin vermiyor.

GNOME masaüstü ortamı ile birlikte RDP de geliyor zaten.
Ayarlardan uzaktan erişimi açıp RDP ile bağlanabilirsiniz.
Ubuntu ve Fedora gibi dağıtımlar GNOME masaüstü ortamını kullanıyor.

Veya daha iyisi, SSH ile X-Forwarding açarsanız başka bir Linux sistemini sistem ekranı olarak kullanabilirsiniz.

Linux ile EXT4 yerine BTRFS kullanırsanız bir saniye içinde bütün diski bir önceki snapshota geri döndürebilirsiniz.

Ek olarak BTRFS ile farklı boyutlardaki disklerle de RAID yapabiliyorsunuz.
Mesele sisteminde 1 TB, 1 TB ve 2 TB olmak üzere 3 disk var.
Bunları BTRFS ile mirror modda kullanıyorum.
1 TB + 1 TB iki diski 2 TB'lık tek bir diskmiş gibi çalıştırıp diğer 2 TB'lık disk ile mirrorluyor.
Diskleri sıfırlamadan yeterli alan olduğu sürece modlar arası geçiş de yapabiliyorsunuz.

Bir de Ubuntu ile GUI kurması çok zor efsaneniz güldürdü.
Bir GUI uygulaması kurunca kendi kendine masaüstü ortamı da kurmuştu bende.
Sunucuma ekran kartı takıp görüntü alınca masaüstü ortamı kurduğunu fark ettim.

Son düzenleme:
Ben Ryzen 5 3500X kullanıyorum veya 3. nesilden yüksek Intel işlemciler Windows 10'da gücü kapatsanız bile servislerinizi güncelliyor. Maillerinizi vs. alabiliyorsunuz. Node.js'de 3 saatte bir purge cache emri verdiğim dosya çalışıp cache silmeye devam ediyor.

Bu da aldığınız hatanın türüne bağlı. İşletim sistemini çözmüş birisi, ör: Recep Baltaş kırk dereden su getirerek imkansız görünen sorunları çözebiliyor. Keza bende hiç zorlanmadan eğer bir sorun görürsem çözmeye çalışıyorum ve başarılı da oluyorum. Ve işin güzel tarafı, bu hata diğer programları etkilemiyor. :)
Ayni sey Linux icin de gecerli degil mi sanki? Linux'u cozen biri iki kodla sorunu cozebilirken siz gui ile ugrasiyordunuz iste.

İnsanlar gui'nin yavasligini ne zaman farkedecek acaba, alias'lıyorum istedigim seyi tek bir harfle bile kolayca uzun bir islemi yapabiliyorum.
Bir de Linux'da gui yokmus gibi davraniyorlar ya :D
sudo pacman -S xorg xfce4
Bu kadar.

Hocam rebuildbcd diskte bulunan bütün Windows kurulumlarını tarıyor yalnız. Fixboot için dediğiniz doğru olabilir.
Tamamdir, bir ara deneyecegim sanal pc'den.

Hee Windows daha ozgur yani. Cidden aşırı komiksiniz :D
SSH = secure Shell server.
Adi ustunde Shell. GUI istiyorsaniz vnc kullanin.
Ve kendinizle celistiniz. SSH Shell kisminda en iyi secenek zaten, baska bir seye gerek yok. Bu RDP mukemmelse niye 3. parti cozumler var?

Hocam Linux sevdanızı anladık komiksiniz gibi şeyler söyleyip insanları sinir etmeyi çalışmayınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı