Linux vs Windows Anketi

Linux vs Windows

• Oy verenlerin toplamı
    230
Linux, spesifik olmak gerekirse Elementary OS diyorum. Diğer Linux distrolarına göre animasyonları yüzünden hantal olduğu söylensede Windows 11'den geçince hafif bir dağıtım olduğunu anladım. Özellikle Windows boşta 4 GB RAM tüketirken Linux'ta 800 MB.

Bu durumda Tofaş olan Windows oluyor. NT Kernel'i açıklamama gerek yok sanıyorum.

Burada hâlâ sorun Linux tarafında değil.

Ubuntu sevmediğimi önceki mesajlarımda belirttim. Zorunlu hiçbir güncelleme yok.
@Disty kendisi sistemini güncelledikten 1 ay sonra sistemini kapattığı oluyordu 😀. Ve güncelleme kaldırmak için herhangi 3. parti uygulama kullanmıyorum.

Eki Görüntüle 1662639

Paket yöneticisi kendi bu imkanı bana sağlamış zaten.

Yine eksi. Niye sürücü yüklemek için zaman kaybedeyim? Niye güncellemeden sonra sistemimi yeniden başlatayım?

Linux dünyasında tek init sistemi Systemd mi?
Runit, OpenRC, S6 Init, Dinit...

Systemd sadece kullanım kolaylığı açısından daha önde olduğu için birçok dağıtım tarafından tercih ediliyor.

Systemd kullanmayan Linux dağıtımları:

Artix Linux,
Gentoo Linux,
Devuan,
Void Linux,
antiX.
Hocam internetten araştırıp araştırıp tek tek buluyor heralde.

Ya bir insan tek başına NT kerneli bile savunamaz ya yüzsüzlüktür bana göre bu. Bildiğiniz Linux'dakine benzer paket yöneticilerinin Windows'ta günlük hayatta kullanılıyormuş gibi bahsediyor. Hayatında sadece Ubuntu kullanmış belli ki Ubuntu'da Ubuntu diyor. Windows'un tek sorunu optimizasyon değil, güvenlik de. Bir şeyi açıp kullanırken 3 kere düşünüyorsun bak iki kere değil.

Son düzenleme:
Yani biraz da ihtiyaca yönelik bir şey bu. Office yazılımları kullanan veya oyun oynayan birisi iseniz, çok da bir çareniz yok gibi (oyun için Proton falan bence çok da tercih edilebilir değil. Windows dururken proton tercih etmek bana pek mantıklı gelmiyor). Oyun dışında diğer bütün işlerimi Linux'ta hallediyorum. Çoğu anlamda kullanımı daha iyi bence. Daha az karmaşık, daha hızlı ve daha rahat. O yüzden dual boot kullanıyorum. İkisinden de vazgeçemem. :)

Ama yine de oyumu Linux'a veriyorum. İlla bir tane kullanmak zorunda olsaydım bu Linux olurdu çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı