Linux'a yeni başlamak isteyen birisi ne yapmalı?

900

Hectopat
Makaleler
6
Merhaba. Şu anda Windows 11 kullanıyorum ve daha önce hiç Linux kurmadım ve gcc için yüklediğim WSL Debian'ı saymazsak hiç kullanmadım da. Çok belli bir sebebi yok ama şu aralar heves ettim Linux'a mı geçsem diye. Oyun konusunda çok fazla bir derdim yok, bilgisayarı da her şeyden çok internette gezinmek ve biraz da programlama için kullanıyorum onun dışında Linux'ta kullanamam diye dert edeceğim bir program falan da yok yani Windows'ta kalmak için çok bir sebebim yok.

Dağıtım olarak ne ile başlamalıyım diye de soracağım ama genel olarak yeni başlayacak birisine herhangi bir tavsiyeniz varsa dinlerim.

Merhaba. Şu anda Windows 11 kullanıyorum ve daha önce hiç Linux kurmadım ve gcc için yüklediğim WSL Debian'ı saymazsak hiç kullanmadım da. Çok belli bir sebebi yok ama şu aralar heves ettim Linux'a mı geçsem diye. Oyun konusunda çok fazla bir derdim yok, bilgisayarı da her şeyden çok internette gezinmek ve biraz da programlama için kullanıyorum onun dışında Linux'ta kullanamam diye dert edeceğim bir program falan da yok yani Windows'ta kalmak için çok bir sebebim yok.

Dağıtım olarak ne ile başlamalıyım diye de soracağım ama genel olarak yeni başlayacak birisine herhangi bir tavsiyeniz varsa dinlerim.

Tam sistem özelliklerin nedir?

Windows benzeri bir deneyim mi istiyorsun yoksa daha farklı bir deneyim mi?

Doğru dağıtımı ve masaüstü ortamını seçmelisin. Ben Linux'a, Fedora Workstation ile başlamıştım. Gnome yeni başlayanlar için garip geliyor ama sade ve modern duruyor, Fedora'da topluluk ve kaynak bakımından zengin bir dağıtım.

Aslında bazı istisnalar hariç istediğiniz dağıtımı kullanabilirsiniz. Daha kullanıcı dostu bir şey istiyorsanız Linux Mint önerebilirim. Hem dizaynı da Windows'a benziyor. Daha yenilikçi bir şeyler arıyorsan Fedora önerebilirim.

Tam sistem özelliklerin nedir?

Windows benzeri bir deneyim mi istiyorsun yoksa daha farklı bir deneyim mi?
AMD Radeon 5700 XT, 16 GB RAM, AMD Ryzen 5 1600

Windows'a benzemesine gerek yok; tek kriterim yeni başladığım için kurulumuyla vs. uzun uzun uğraşmayacağım, bir tık daha hazır gelen bir şey olsa benim için daha iyi. Mint'in önerildiğini çok fazla duyuyorum.

Cevap veren bütün arkadaşlara teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı