Linux'un Windows'tan üstün olduğu noktalar

Burada Linux fanboyları iyi bir sisteme sahip olduklarında halen Linux kullanacaklar mı merak ediyorum. Gidiyorlar 2 Mr. Robot izliyorlar; tamam, hemen indir, kur. Windows üzerinde bunu eklentiyle yapabiliyorsun WSL ile. Hiçbir şeyin fanboyu olmayın. Bu kategoride bir adama öneri vereyim diye 3 gün ban yedim. Üstelik yaşlarından fazla bilgisayar kullanmama rağmen gelmişler, gülücüklü emoji atıyorlar. Windows 10'daki UAC'ı en yüksek seviyeye getirin bakayım. Virüs falan giriyor mu, görürsünüz. Windows XP ile kıyas yapıyorsunuz.
  1. Doğrusu sevdiğim bir işletim sistemini iyi bir sisteme sahip olduğumda da kullanırım. Diyelim ki satın aldım, bilgisayar geldiğinde ilk işim Windows'u silmek olurdu.
  2. Mr. Robot ne alaka? Siz sanırım tek GNU/Linux dağıtımı Kali Linux zannediyorsunuz.
  3. Linux için Windows alt sistemi mi? nautilus gibi grafik tabanlı bir uygulamayı çalıştıramadıktan sonra ne işe yarar?
  4. Hiçbir sistem %100 güvenli değildir. Kullanıcı Hesabı Denetimi denilen zımbırtıyı en yüksek seviyeye getirsen ne işe yarar? Elbette ki GNU/Linux'da da zararlı yazılımlar bulunmakta. "Yok" demiyoruz. Windows XP ile kıyaslama yapsaydık ohooo! İşimiz zor.

Burda Linux fanboyları iyi bir sisteme sahip olduklarında halen Linux kullanacaklar mı merak ediyorum. Gidiyorlar 2 Mr. Robot izliyorlar tamam hemen indir kur. Windows üzerinde bunu eklentiyle yapabiliyorsun WSL ile. Hiçbir şeyin fanboyu olmayın. Bu kategoride bir adama öneri vereyim diye 3 gün ban yedim. Üstelik yaşlarından fazla bilgisayar kullanmama rağmen gelmişler gülücüklü emoji atıyorlar. Windows 10'daki UAC'ı en yüksek seviyeye getirin bakayım. Virüs falan giriyor mu görürsünüz. Windows XP ile kıyas yapıyorsunuz.
Kötü bir sistem olduğunu düşünmüyorum:
1620367289185.png

WSL'in gerçek GNU/Linux deneyimi verdiğini düşünüyorsan kendini kandırırsın. Daha lsblk gibi basit bir komutu çalıştıramıyor WSL. UAC'yi bypass etmek için bir sürü yöntem var.

Son düzenleme:
5. maddeden emin değilim. Açık kaynak kodlu ve virüssüz ibareleri yan yanayken çok inandırıcı gelmiyor. Bu kışın çıplak dışarı çıkıp üşümedim demek gibi bir şey.

Şöyle düşün, şu an marketin %2'sini yönetiyor. Haliyle kimse uğraşmıyor. İşte tam burada durduruyorum, 2 milyar tgelefon şu anda Linux çalıştırıyor ve Android'e virüs bulaşıyor.
Şimdi, her ne kadar kernel açıklarını bulan kişi varsa da bunun 10 katı kadar düzelten var.
Ayrıca SeLinux gibi sistemler sayesince doğru düzgün zarar verebilmek için 3-4 farklı sistemin açığını bulup aynı zamanda kullanıcıların farklı sitelerden(Ki Linux'te bir uygulama indirmek için resmi repolara bağlanıp bu paketi alırsın yani garip garip sitelere girip "Not_Virus.exe" dosyalarını indirmeszin yani kullanıcıların seni indirmesi için bir şekilde resmi depoya girip buraya programı koyman gerekir. Bu durumda hala indirmeme durumları var ki zaten değiştirdiğin Program'ın Mainterner'ı bunu 1-2 gün içinde anlar anlamasa bile bu rapor edilir ve resmi repodan çıkarır. Eğer bunu yaparsan %0.00000000000001 indirme oranı belki %0.00000000000002 olur) bunu indirmesini beklersin ki sisteme bir şey yapabilesin. Bu neredeyse hiç gerçekleşmez ki gerçekleşse bile bu virüsü belirli şeylerle format atmadan kurtulma yöntemi var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Burada Linux fanboyları iyi bir sisteme sahip olduklarında halen Linux kullanacaklar mı merak ediyorum. Gidiyorlar 2 Mr. Robot izliyorlar; tamam, hemen indir, kur. Windows üzerinde bunu eklentiyle yapabiliyorsun WSL ile. Hiçbir şeyin fanboyu olmayın. Bu kategoride bir adama öneri vereyim diye 3 gün ban yedim. Üstelik yaşlarından fazla bilgisayar kullanmama rağmen gelmişler, gülücüklü emoji atıyorlar. Windows 10'daki UAC'ı en yüksek seviyeye getirin bakayım. Virüs falan giriyor mu, görürsünüz. Windows XP ile kıyas yapıyorsunuz.
Screenshot_20210507_092234.png

Kötü bir sistem denemez.

5. ve 8. madde haricinde söylediklerinizde haklısınız.
5. Maddede gayet haklı çok az virüs var, AUR'u bile aktif kullanıyordum 1 kere bile bir şey olmadı.

8. Maddede de gayet haklı, AUR gibi şeylerle beraber cidden büyümekle beraber bir programın kaynak kodu bulunduğu zaman gayet rahat o programı kullanabiliyoruz.

Geri
Yukarı