Linux'un Windows'tan üstün olduğu noktalar

Bu konuda 1 aylık mint deneyimimi ve kendi kullanımıma göre Linux'un Windows'a göre daha iyi olduğunu düşündüğüm kısımları paylaşmıştım. Okumak isterseniz buyrun. Attığım konuda da bahsetmiştim ama buraya da yazayım. Linux'un (daha doğrusu kullandığım Mint dağıtımından bahsediyorum) Windows'a göre en büyük avantajı fan sesi çıkarmaması. Windowsu 2 dk. boş bırakınca fanlar deli gibi dönmeye başlıyor ve bir süre sonra cidden sinir bozucu hale geliyor. Linux kullanırken henüz böyle bir durumla karşılaşmadım. Hatta yük altındayken bile sessiz ve serin kalmaya devam edebiliyor.

1. Açık kaynak.
2. Bedava.
3. Hızlı.
4. Güvenli.
5. Virüssüz.
6. Dağıtım seçeneği çok.
7. Özelleştirilebilir.
8. Uygulama mağazaları çok geniş.
Aklınıza gelen başka üstünlükler varsa veya karşı çıktığınız noktalar varsa yazın.
Yazdıklarınıza katılmıyorum. Uzun süre Windows kullanmış birisi olarak maddelerinizi eleştirmek gerekirse 4. ve 5. maddede virüssüz ve güvenli demişsiniz. Windows kullanırken hiç güvensiz hissetmedim. Ayrıca bilgisayarıma hayatım boyunca bir defa bile virüs girmedi. (girdiyse bile en azından benim haberim yok.) Ayrıca diğer maddelerinize bakarsak Linux'un üstün yanları olarak nitelendirebileceğimizi düşünmüyorum. Kime göre neye göre.

Bu konuda 1 aylık mint deneyimimi ve kendi kullanımıma göre Linux'un Windows'a göre daha iyi olduğunu düşündüğüm kısımları paylaşmıştım. Okumak isterseniz buyrun. Attığım konuda da bahsetmiştim ama buraya da yazayım. Linux'un (daha doğrusu kullandığım Mint dağıtımından bahsediyorum) Windows'a göre en büyük avantajı fan sesi çıkarmaması. Windowsu 2 dk. boş bırakınca fanlar deli gibi dönmeye başlıyor ve bir süre sonra cidden sinir bozucu hale geliyor. Linux kullanırken henüz böyle bir durumla karşılaşmadım. Hatta yük altındayken bile sessiz ve serin kalmaya devam edebiliyor.
Doğru diyorsunuz hocam fan sesinde bazen canı isteyince bile hızlı dönüyor fanlar.

1620332286232.png

Tasarım ve özelleştirilebilirlik. Şunu sürekli atasım geliyor bir yerlere. :D

Ancak Windows'ta alışık olduğumuz bazı şeylerin olmaması üzücü. Örneğin fotoğrafı tarayıcıdan sağ alt köşeye sürükleyerek masaüstüne kaydetmek çok rahat oluyordu.
Eki Görüntüle 1011235

Hocam bu Linux'un hangi sürümü ve nasıl özelleştirme yaptınız basitce yazabilirseniz :)

Her yazılım için virüs mevcuttur. Ama GNU/Linux dağıtımlarının kullanma yüzdesi düşük olduğu için daha az virüs bulunur.
Tek sebebi bu değil. Paket yöneticileri yazılımları güvenli depolardan kurar. Korsan kullanmak yerine özgür yazılımlar kullanırsınız. Linux yapı olarak da daha sağlam.

Linux'un Windows'tan en önemli farkı kişisel gizliliğe gösterdiği hassasiyettir. Windows kullanıcıları afedersiniz popoları açık bir şekilde kendilerini güvende hissederken birçok Linux dağıtımında %0 telemetri mevcuttur. Açıkcası kimsenin benden izinsiz bilgisayarımın kamerasına mikfrofonuna veya masaüstüne erişimi olmasını istemem ancak Microsoft bu gibi izinleri kendilerinin en doğal hakları olarak görerek resmen bir insanlık suçu işlemektedir.

1. açık kaynak.
2. bedava.
3. hızlı.
4. güvenli.
5. virüssüz.
6. dağıtım seçeneği çok.
7. özelleştirilebilir.
8. uygulama mağazaları çok geniş.
Aklınıza gelen başka üstünlükler varsa veya karşı çıktığınız noktalar varsa yazın.
Hafif, gizli ve Windows'tan daha stabil (enazından benim sistemlerimde)
4 kere Linux indirdim, birkaç ay kullanıp Windows'a geri döndüm. Açıkçası kullanıcı olarak saydığınız bütün maddeler benim için 2. planda, kullanım amacıma uygun olması her şeyden önemli.
GNU/Linux bir amaç için olan bir işletim sistemi değildir. Bir sürü amaç için uygun olan bir sürü distro var.

Burada Linux fanboyları iyi bir sisteme sahip olduklarında halen Linux kullanacaklar mı merak ediyorum.

1620335723251.png

Buyur merakını giderirsin.
Windows üzerinde bunu eklentiyle yapabiliyorsun WSL ile.
GNU/Linux'un hiçbir avantajı olmadıktan sonra yapsan ne olacak?
Gidiyorlar 2 mr. Robot izliyorlar tamam hemen indir kur.
Komiksin. Lütfen bir daha yapma.
Bunu okuyunca güldüm. Tamam Linux kendine has, hızlı ama uygulama çeşiti, desteği olarak Windows'a yaklaşamaz bile.
Uygulama mağazaları denmiş. İnternetten program indirmek bir mağaza değildir.

Son düzenleme:
5. ve 8. madde haricinde söylediklerinizde haklısınız.
5. madde evet yanlış, virüsler Windows'a göre daha az sadece.
Bunu okuyunca güldüm. Tamam Linux kendine has, hızlı ama uygulama çeşiti, desteği olarak Windows'a yaklaşamaz bile.
Uygulama sizin için Adobe ve Office uygulamalarından ibaret ise evet öyledir.
Burda Linux fanboyları iyi bir sisteme sahip olduklarında halen Linux kullanacaklar mı merak ediyorum. Gidiyorlar 2 Mr. Robot izliyorlar tamam hemen indir kur. Windows üzerinde bunu eklentiyle yapabiliyorsun WSL ile. Hiçbir şeyin fanboyu olmayın.
Sistemim kötü değil, ayrıca Mr. Robot ne alaka? Linux dağıtımları Kali'den mi ibaret?

WSL mi?
1620366195732.png

Geri
Yukarı