Linux'un Windows'tan üstün olduğu noktalar

Bir de bu biraz deneyim, biraz seçtiğin dağıtım, biraz da düşünce ile alakalı. Mesela bazı kişiler GNU/Linux'u sevmeyebilirken bazıları işleri dolaysı ile Windows kullanıyor, bazıları ise tıpkı benim gibi ana sistem olarak kullanıyor. Kimisi ise değişiklik olsun diye kuruyor. GNU/Linux kullanmak zorunda değilsiniz fakat biraz araştırdığınız zaman çok güzel bir işletim sistemi olduğunu anlıyorsunuz. Eksisi ve artısı daha çoook tartışılır, siz iyisimi kullandığınız işletim sisteminde istediğiniz gibi takılın ve keyfinize bakın. 😎

Burada Linux fanboyları iyi bir sisteme sahip olduklarında halen Linux kullanacaklar mı merak ediyorum.

Gayet iyi bir bilgisayarım var ama Linux kullanıyorum?

Mr. Robot izliyorlar; tamam, hemen indir, kur. Windows üzerinde bunu eklentiyle.

Saçmalamışsın. Ben mr. Robot ne daha onu bilmiyorum.

Üstelik yaşlarından fazla bilgisayar kullanmama rağmen gelmişler, gülücüklü emoji atıyorlar.

Akıl yaşta değil baştadır.

Windows 10'daki UAC'ı en yüksek seviyeye getirin bakayım. Virüs falan giriyor mu, görürsünüz. Windows XP ile kıyas yapıyorsunuz.

Zero day virüslerine ne diyeceksin? Wannacry falan yemezsin zaten şu an. Ortalıkta bir sürü Zero day virüsü var ve Windows kapalı kaynak olduğu için kimse bunun kullandığı açığı bulup bildiremiyor.

Linux dağıtımlarını ve GNU felsefesini severim. Ancak günümüzde Linux'u Ubuntu taşıyor. Canonical sayesinde. Ubuntu'yu şu an Windows'un açık kaynağı gibi düşünüyorum. Pek bir üstünlüğü yok. Birbirlerine yakınlar. Ama insanların GNU/Linux'un en azından temelini bilmeleri lazım. Temel olarak yeterli bilgi edinmeliler. Özellikle terminal için. Açıkcası Windows'u artık oyun ve bazı mühendislik programları dışında pek gerekli bulmuyorum. Normal kullanıcıya açık kaynak, ücretsiz ve çok güvenli bir işletim sistemi sunuluyorsa bunu tercih etmelidir. Son kullanıcıya hitap eden Ubuntu ve Ubuntu tabanlı dağıtımlar bu konuda gayet başarılı. Özellikle Türkçe dil desteğini tam olarak sunan Linux Mint ekibine teşekkürler. Gelecek Open Source ve Linux'ta. Mac tarafı da artık tekelleşmeye oynacak gibi gözüküyor.

Aslında Linux çok da iyi denilemez. Ücretsiz olduğundan gelişimi yavaş, hatası bol.

1620422385369.png

Bayağı yavaş gelişimi (!)
Yazdığın yer bile Linux kullanıyor, hatası bol olsa dünyadaki bir sürü sunucu Linux kullanır mıydı?

1-ev kullanıcısı açık kaynak nedir bilmez bilsede işe yaramaz.
2-çoğu insan zaten Windows'u para vermeden kullanıyor, para ödiyenlerde 30TL gibi bir fiyata Key alabiliyor.
3-hız konusu çok tartışmalı. Genelikle optimizasyonu sisteme uygun olmadığı için. Batarya hızlı tükenir, bilgisayar boşteyken ısınır. Bu yavaşlamaya ve takılmalara sebep olur.
4-ev kullanıcısı yazılım yöneticisi dışında pek bir şey indiremediği için virüssüz ve güvenli. Bir de pazar payının az olmasından.

1- Açık kaynak avantajlarını bilmeyenler için bile daha stabil bir ürün sağlar.
2- Korsan'dan bahsetmiyoruz.
3- hiçbir kullandığım sistemde Windows Linux kadar hızlı olamadı, olanı da görmedim.
4- ondan haberlere düşüyor değil mi, exploitler, virüsler vesaire? Ondan Technopat Sosyal'de konu açılıyor bir sürü bunlar hakkında değil mi?

Ben 1 yıla yakın Linux kullanıyorum ve Windows gibi konforlu bir şey değil. Linux kullanmak biraz meşakkatli.

Kolay Linux distroları var, gelişmiş kullanıcılar için olanları var. Gidip te Kali kurup, Arch kurup, Gentoo kurup böyle bir sonuca varmak saçmalıktır.
Yine saldırmaya başlamış fanboylar. Kardeşim bu da benim görüşüm. Git kullan Linux'unu sana karışan mı var?
Hakaret etmek görüş değildir.
Gwsl eklentisi geldi sanırsam ondan bahsediyor. Güzel bir eklenti bence.
Gizlilik desen yok, hız desen Windows zaten, özelleştirme yok. O zaman ne avantajı oluyor ki?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı