Linux'un Windows'tan üstün olduğu noktalar

Açık kaynak kodlu olması demek herkesin o kaynak kodu irdeleyebilmesi demektir. Windows kaynak kodunda bir açık varsa sadece kodun o bölümüne erişim yetkisi olanlar güvenlik testleri yapabilirler ama Linux'da her insan kaynak koda katkıda bulunup açıkları kapatabilir. Bu da Linux Kernel'ini çok daha güncel ve güvenli yapar.

Bu dediğinizin tam tersi saldırıya açık bir sistem haline de getirebilir. Zannedersin tüm Linux kullanıcılar cennetten düşmüş bir melek oturup sadece aman şu arkadaşın kişisel verilerine kimse ulaşamasın diye düşünüyorlar sadece. Tabii canım, tüm dünya insanları kardeş ya.

Benim bilgisayarımda 3 işletim sistemi yüklü. (sanal bilgisayar değil) bunlardan biri Linux dağıtımı olan Pardus. Her şey iyi hoşta telefonuma ROM root atacağım zaman ki bu çok kullandığım bir şey, bunu Linux'ta yapmak padişahın kızını almak kadar zor ya da imkansız. Diğer türlü kullanışlı. Yalan değil.
Tam olarak hangi kısımda sorun yaşadınız? Çünkü Windows'ta USB sürücüsü gibi saçma şeylerle uğraşırken GNU/Linux üzerinde sürücü bile gerekmiyor. Ama bazılarında adb devices telefonu görürken fastboot devices görememiş. O tarz bir sorunsa haklısınız. Onun dışında sürücü bile gerekmemesi GNU/Linux'u daha kolay yapıyor.

Bu dediğinizin tam tersi saldırıya açık bir sistem haline de getirebilir.
Bununla alakalı bir sürü tartışma var yabancı forumlarda. Fakat bunun tartışmasını yapmak mantıksız çünkü kapalı kaynak güvenlik sağlar önermesi doğru olsaydı Windows, Intel ME için exploitler çıkmazdı, PlayStation kırılamazdı.(Daha bir sürü örnek verilebilir.)

Son düzenleme:
Güzel kardeşlerim benim Linux'a geçmek için ne gibi sebebim olsun? Niye böylesiniz siz? Windows fanboyu değilim ama siz Linux fanboyusunuz.
Yok zaten sen Microsoft'a biat etmişsin geçmene gerek yok.
Windows'tan daha pratik bir işletim sistemi olsa ben ona geçerim.
Bomboş bir çıkarım. Hayatında bir kere pencere yöneticisi kullanmadığın için Windows'un masaüstünü pratik zannediyorsun.
Mr. Robot mevzusunu fanboylara diyorum. Ha siz fanboysanız alın üzerinize.
Kardeşim Linux community'si hakkında gram fikrin yok. Fanboy diyebileceğin kişilerin hacker'lıkla hiçbir ilgisi yok. Türkiye'de patlamış olan hacker trendi üzerinden Linux kullanıcılarını vurmaya çalışıp bariz safsata yapıyorsun.
Çünkü Linux kullanmak için mantıklı bir sebep yok. Ben korkuyorum virüslerden diyorsanız bilinçli kullanıcı değilsiniz. Bilinçsiz kullanıcı da Linux da nasıl kod çalıştırıp bir şeyler yapabilsin? Mevzu telemetry ise takip edilmediğin yer mi var?
Linux'da herhangi bir izleme aracı bulunmaz. Dağıtımlarda ise dağıtımdan dağıtıma değişen opsiyonel telemetri verileri gönderme seçeneği bulunur. Windows üzerinde Microsoft'a gönderdiğin verileri kullanıcı sözleşmesine bakarak görebilirsin, verilerinin nasıl hortumlandığını görebilirsin.
Neden buradaki %75'lik kesim Windows yerine Linux kullanmıyor?
Windows kurumsal olarak ortaya çıkmış bir işletim sistemi. Bir şirket olduğundan dolayı çıkışından itibaren pazarlama ve reklam konularında Linux'dan öndeydi haliyle. Başlangıçtan gelen bir popülerlik ile Windows kullanıcıları kendine topladı. Birçok kullanıcı Linux'un ne olduğunu bile bilmiyor.
Bu dediğinizin tam tersi saldırıya açık bir sistem haline de getirebilir. Zannedersin tüm Linux kullanıcılar cennetten düşmüş bir melek oturup sadece aman şu arkadaşın kişisel verilerine kimse ulaşamasın diye düşünüyorlar sadece. Tabii canım, tüm dünya insanları kardeş ya.
Kaynak kodunun açık olması küçük çaplı ve sık güncelleme almayan projeler için güvenlik sorunları oluşturabilir ama Linux bunlardan biri değil. torvalds/linux Buraya ve buraya https://www.kernel.org/ bakarak ne kadar sık güncellendiğini ve kaç tane contributor'ı olduğunu görebilirsin. Kimse sana herkesin gökten düşmüş melek olduğunu söylemiyor, birisi zarar vermek için açık arıyorsa yüz kişi kapatmak için açık arıyor. 5 yıldır ben herhangi bir sorunla karşılaşmadıysam, benden daha eski kullanıcılar, sunucular, 20 yıldır herhangi bir problemle karşılaşmadıysa demek ki açık kaynak kod güvenliymiş.

Boş işte. Özgür yazılım safsataları felan filan. Ben niye geçeyim pratik bir işletim sisteminden Linux'a? Kendinizi avutun beyler.
Windows'u pratik diye öven de ilk defa görüyorum. Cidden pratikliğine mi bağlıyorsunuz Windows fanboyluğunuzu? Keşke önce bir amacına baksanız Linux'un. O kurulumdaki zevki, kullanımdaki pratikliği, komutları öğrenirken gelen hoş, tatlı bir duyguyu hissedemiyorsanız sorun sizdedir. Bir şeyin nasıl olduğunu, nasıl yapıldığını bilmeyi boş olarak tanımlıyorsanız sorun sizdedir. Yeni bir Linux dağıtımı kurarken gelen korkuyla karışık heyecanı hissedemiyorsanız sorun sizdedir. Keşke şurası şöyle olsa demek yerine anında orayı değiştirmek istemiyorsanız, sabit bir şeyde kalmak istiyorsanız, kendiniz görünüşünü ayarlamak istemiyorsanız sorun sizdedir. Kurulumda neler yüklendiğini, hangi servislerin kurulduğunu, neyi seçip neyi seçmemek istediğinizi düşünüp dağıtımı ona göre ayarlamak size zevk vermiyorsa sorun sizdedir. 3 gündür Gentoo'yu kurmaya çalışıyorum fakat 1 kere bile keşke Windows'ta kalsaydım demedim. Bir kafeste tıkılı kalmak istiyorsanız, içini değiştirmek, bilmek istemiyorsanız, bu sizin sorununuz. Ben Mint önerenlere de anlam veremiyorum. Bilgisayarı bozarım korkusu mu, bir şeyi öğrenme korkusu mu anlamıyorum. Gentoo'dan, Arch'tan alacağı muhteşem zevkler varken yeni kullanıcıyım diye Mint öneriyorlar. Mint'ten, Ubuntu'dan bir şey kazanamazsınız Linux için. Linux'un asıl zevki, bir şeyi bulamayıp araştırıp, herkese sorup bulunca çıkıyor. En kolayı bu deyip atlamayın. Biraz merak edin, ne olacak diye düşünün. O hazzı, o zevki, o heyecanı, o korkuyu tatmak istiyorsanız GNU/Linux'a gelin. Ha yok ben burada tıkılı kalacağım, bir şey öğrenmek istemiyorum, en kolayı olsun yeter diyorsanız size söyleyecek bir şeyim de yoktur, çünkü zaten fikrinizi değiştiremem, o 'yeniliklere kapalı' tabirine tam oturan insanlara bir şey öğretmeye çalışmak saçma olur.

GNU/Linux'un pratikliği hakkında şöyle bir örnek vereyim.

Windows'ta güncelleme yapacaksınız, işletim sistemini ayrı, sürücüleri ayrı, Store'daki yazılımları ayrı ve Store dışı yazılımları ayrı güncelleyeceksiniz.

GNU/Linux'ta ise Debian tabanlılarda sudo apt update && sudo apt upgrade veya Arch tabanlılarda sudo pacman -Syu bütün her şeyi güncelleyecek.

Hatta daha da basiti, bu güncelleme komutlarını güncelle isimli tek bir komuta bile taşıyabilirsiniz.

Tabii grafik arayüzlü güncelleme araçları da var.

Windows'ta güncelleme yapacaksınız, işletim sistemini ayrı, sürücüleri ayrı, Store'daki yazılımları ayrı ve Store dışı yazılımları ayrı güncelleyeceksiniz.

GNU/Linux'ta ise Debian tabanlılarda sudo apt update && sudo apt upgrade veya Arch tabanlılarda sudo pacman -Syu bütün her şeyi güncelleyecek.

Hatta daha da basiti, bu güncelleme komutlarını güncelle isimli tek bir komuta bile taşıyabilirsiniz.

Tabii grafik arayüzlü güncelleme araçları da var.
Aynen öyle.

Windows'ta güncelleme yapacaksınız, işletim sistemini ayrı, sürücüleri ayrı,
Windows Update, sürücü güncellemelerini vaat edecek ama rezalet bir kurulum yapacak. Intel HD için DCH olmayan sürücü kuruyorum, inadına DCH sürücü kuruyor. İptal de edemiyorsun. Windows ne isterse o.

Evet, herkes o programa katkıda bulunabilir fakat yayınlanmadan önce 100'lerce kişinin gözünden geçiyor. Düzenlediğin, düzenleme geçmişin, düzenlediğin yerlerin harf harf kontrol ediliyor da yayınlanıyor. Öyle bir şey olsa zaten bu özgür yazılım denilen şey bitmişti.
İptal etmek için ayar var fakat o ayarı kapatsan bile iptal olmuyor. Windows Update'in umurunda olmuyor o ayar.
Güncellemeleri durdurdum diye içimiz rahat etsin diye konmuş bir düğmeye benziyor.

Geri
Yukarı