Liseye hiç gitmediğim için ne kaybettim?

Merhaba, öncelikle yaşım 18. Ben ortaokulda 2 sene devamsızlıktan sınıfta kaldım, müdür bana kafayı takmış. 3 kere sınıfımı değiştirdi, çok oynadılar benimle. Okuldan soğuttular beni, ben de gitmek istemedim. Liseye 1 gün bile gitmeden bayağı depresyona girdim, liseye falan kayıt olmadım. Sonra açığa aldım, 2 yılda bitireceğim inşallah. O 2 yılda full dershaneye gideceğim, üniversite sınavına hazırlanacağım. Sizce liseye gitmeyerek ne kaybettim? Çok üzülüyorum. Şu ortada yaşadıklarımı lisede yaşasaydım gram koymazdı ama ortaokulda yaşamak liseye gitmemek çok koydu. Ben de isterdim o ortamı görmeyi, gitmeyi ama olmadı. Ne kaybettim sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ciddi konuşacak olursak benim açımdan, sosyal ortam, sınıfta kurulan arkadaşlıklar falan(Ki bu gideceğiniz liseye göre değişebilir, iyi veya kötü.), başka ek olarak liseye gitme deneyimi diyebilirim sanırım illa bir şey bulacaksam.

Fakat şu an ki durumunda bunlar pes etmeni gerektirecek şeyler değiller, iyi tarafından bakıcak olursak; hala dershaneye gidip ve artı olarak kendin çalışıp başarılı olabilirsin ve sosyal ortam sadece okulda yapılmıyor, sosyal medya ve çevreden de yapılabilir, size de kalmış bir şey yani biraz.

Son düzenleme:
Bir şey kaybettiğinizi düşünmüyorum yazanlar olmuş, saçmalıktan başka bir şey değil. Öncelikle durumunuz için çok üzüldüm, benim açımdan önemli olan lise ortamı falan değil, eğitim. Lise ortamı zaten okuldan okula değişir, tamamen şansa bağlıdır ama lisede alınacak temel ve ileri dersler, gelecekteki akademik hayatınız için çok önemli. Her insan temel eğitimini tamamlamalıdır yoksa etraf "ben okumuşlardan daha zekiyim" diyen dayılarla dolar.

Liseye tekrar bu denli motivasyonla devam etmeniz çok güzel bir şey, umarım başarılı olursunuz.

Bir şey kaybettiğinizi düşünmüyorum yazanlar olmuş, saçmalıktan başka bir şey değil. Öncelikle durumunuz için çok üzüldüm, benim açımdan önemli olan lise ortamı falan değil, eğitim. Lise ortamı zaten okuldan okula değişir, tamamen şansa bağlıdır ama lisede alınacak temel ve ileri dersler, gelecekteki akademik hayatınız için çok önemli. Her insan temel eğitimini tamamlamalıdır yoksa etraf "ben okumuşlardan daha zekiyim" diyen dayılarla dolar.

Liseye tekrar bu denli motivasyonla devam etmeniz çok güzel bir şey, umarım başarılı olursunuz.

Hocam, eğitim kısmı da daha çok hocadan hocaya değişen bir şey, bu da liseye gidilmez ise başarılı olunmayacağını göstermiyor, kişi kendi çalışır ise başarılı olabilir ki şu anki imkanlar da buna açık.

Okula ve arkadaş ortamına ve eğitimine göre değişiyor. Meslek lisesinde okudum ve tanıdıklarım arasında 3-4 kişi hariç gerçekten hepsi kültürlü ve hoşgörülü çocuklardı. Gitmesem muhtemelen çok şey kaybetmiş olurdum, harika şeyler yaşadım. Ama herkes aynı deneyimi yaşamıyor maalesef. Lise sürecini çok rezil yaşayan insanlar da var. Tamamen arkadaş ilişkilerine bağlı. Tabii ki kaygın ortam falan ise. Eğer kaygın eğitim kaynaklıysa temel bazı eğitimleri kaçırmış olman bir gerçek. Belki lisedeki gibi kolay olmaz ama bunları da kendin elde edebilirsin. Umarım üniversite yolunda başarılı olursun kardeşim.

Bir şey kaybettiğinizi söyleyemem. Gittiğiniz liseye ve ortamına göre değişir. Ben 2010-2014 döneminde gittim. Hala aklıma geldikçe kendime sövüyorum ne işim vardı, ne gerek vardı da gittim diye. Ortamı çok kötüydü. Şu anda da bir çok konuda herkes örgün liseyi bırakıp açığa geçtiğini söylüyor. Fen lisesine giden adam bile örgün lise zaman kaybı açığa gitmeyi düşünüyorum diye yazmıştı. Yani örgünden açığa büyük bir göç varken çok kafaya takmamak gerek bence.
Ders anlamın da zaten bir şey kaybettiğinizi düşünmüyorum. Çünkü isterseniz okuldaki eğitimden fazlasını ders çalışarak kazanabilirsiniz.

Geri
Yukarı