Rehber Microsoft Edge Tavsiye Ettiğim Ayarlar ve Uzantılar

KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Katılım
23 Temmuz 2014
Mesajlar
9.445
Makaleler
13
Çözümler
187
@Bordo38 Nano adblocker, reklam engelleme olarak geçiyor. Nano defender ise, reklam engelleme uyarısını kaldırıyor. İki uzantı, diğer reklam engelleme uzantılarına göre düşük bellek tüketiyor. Tüm filtreleri açık halde Nano adblocker ve defender toplamda 70 Bin MB bellek tüketiyor. Diğer reklam engelleme uzantıları saf hallerinde 100 Bin MB bellek tüketiyor. Bu konuda gerekli testleri yapıp, paylaşmıştım.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Bordo38

Hectopat
Katılım
27 Şubat 2017
Mesajlar
45
@Bordo38 Nano adblocker, reklam engelleme olarak geçiyor. Nano defender ise, reklam engelleme uyarısını kaldırıyor. İki uzantı, diğer reklam engelleme uzantılarına göre düşük bellek tüketiyor. Tüm fitlreleri açık halde Nano adblocker ve defender toplam da 70 Bin MB bellek tüketiyor. Diğer reklam engelleme uzantıları saf hallerin de 100 Bin MB bellek tüketiyor. Bu konu da gerekli testleri yapıp, paylaşmıştım.
Bu eklentileri edge mağazısın'dan değil de chrome mağazsın'dan eklememizin herhangi bir sakıncası olur mu?

Teşekkür ederim.
 

Der Meister

Centipat
Katılım
11 Ocak 2019
Mesajlar
401
Çözümler
4
@Bordo38Diğer reklam engelleme uzantıları saf hallerin de 100 Bin MB bellek tüketiyor.
Diğerlerini bilmiyorum ama uBlock Origin oldukça düşük bellek tüketiyor. Tabii hangisini kullanmayı seviyorsanız onu kullanabilirsiniz, hepsi memnun eder. Bence uBlock Origin daha iyi. :)
Untitled.png
 
KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Katılım
23 Temmuz 2014
Mesajlar
9.445
Makaleler
13
Çözümler
187
Normal sürümündeki veri toplama ayarlarını kapatmak için Shut Up 10 yazılımını kullanabilirsiniz.
Uygulamayı yönetici olarak çalıştırın. İstiyorsanız Edge sekmesi altından önerilen ayarları kapatın. Ama ben ''Apply only recommended settings'' ayarını yapmanızı öneririm. Windows 10 diğer veri toplama ve gizliği ihlal eden hizmet ve görevleri kapatmasını sağlar.

Screenshot_1.png


Bu ayarları yapınca tarayıcı geri bildirim işlevi de devre dışı kalıyor. Bu ayarı açmak için ise resimdeki ayarı kapatın. Ayrıca bu uygulamanın sitesini ara sıra kontrol edin. Windows kendini güncelledikçe değişen ayarlar ve yeni eklenen ayarlar için uygulamaya güncelleme sunuyorlar.

Screenshot_2.png


Bazı yerlerde ''Tarayıcınız kuruluşunuz tarafından yönetilir.'' diye yazılar görebilirsiniz. Bu bir sorun değil. Uygulama işletmelerdeki gibi ayarı engellediği için böyle bir uyarı veriyor.

Screenshot_1.png


Uzantı sayfasını güncellemişler. Yakında Edge insider sayfasındaki gibi koyu tema desteği de getirecekler.

Screenshot_1.png


Dark Reader - Edge
HTTPS Everywhere - Edge

Bu özellik bayağı önce gelmişti. Ama bilmeyenler için anlatayım. Yer imlerine eklediğiniz sitenin sadece simgesini gösterebiliyorsunuz. Diğer tarayıcılarda simge olarak görebilmek için adını silmeniz gerekiyor.
Screenshot_4.png


Screenshot_5.png
 
Son düzenleme:

Madawc

Hectopat
Katılım
8 Temmuz 2017
Mesajlar
440
Çözümler
10
Yer
Sakarya
Selamlar hocam daha önce soruldu mu bilmiyorum sorulduysa affola. Benim Google hesabımda Gmail hesabım girili ve tüm linklerim ve şifrelerim bu Gmail hesabımda mevcut. Edge kurdum bayağı beğendim fakat Gmail hesabım ile giriş yok hotmail girişi var sanırım sadece. Bunu çözmenin bir yolu var mı yoksa eşitlemeyi sadece hotmail ile mi yapmak zorundayız?
 

Channelington

Megapat
Katılım
5 Temmuz 2019
Mesajlar
4.598
Makaleler
21
Çözümler
154
Yer
/home
Yeni gelen güncellemeler ile birlikte Microsoft Edge'in yeni sekme yapısına Microsoft Office eklentisini eklemiş durumdalar. Bu sayede Microsoft Office Online kullanan kişiler ofis paketine kolaylıkla ulaşabilirler.

msedge_LOwR6hmBSG.png
 
KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Katılım
23 Temmuz 2014
Mesajlar
9.445
Makaleler
13
Çözümler
187
Yeni güncelleme ile Web yakalama ayarı geldi. Bu ayar sayfaların istediğiniz bir alanı ya da tamamının ekran görüntüsünü almanızı sağlıyor. Şimdilik gördüğüm kadarıyla ekran kısmını ayarladıktan sonra Kopyala diyerek görüntüyü alıyorsunuz. Bu görüntüyü Paint 3D vb. yapıştır diyerek aktarıyorsunuz. Ya da Çiz diyerek resmin üzerine bir şeyler yazıp, çıkan arayüzden ayrıca resmi kaydedebiliyorsunuz. Windows 10 Alıntı ve Taslak sistemini kullanmadığımdan, belki bu yazılım ile uyumludur.

Göze çarpan diğer özellik ise İşletmeler için sunulan Kiosk mode diyebiliriz. Detayları bağlantıda yazıyor. Ayrıca diğer güncelleme notları için ikinci bağlantıya göz atabilirsiniz.
Configure Microsoft Edge kiosk mode | Microsoft Docs
Microsoft Edge release notes for Stable Channel | Microsoft Docs

Screenshot_3.png


Screenshot_4.png


Bana göre Lightshot halen daha rahat ve basit bir kullanıma sahip. Microsoft bu ekran alıntısı sistemini kullanıcıya sunduğu ayarlar ile basitleştirmesi gerekiyor.
 
Son düzenleme:
Yukarı