Rehber Microsoft Edge Tavsiye Ettiğim Ayarlar ve Uzantılar

KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Makaleler
13
Edge tarayıcısına sekmeleri otomatik uyku moduna alma seçeneği geldi.
Yeni özellik, bellek kullanımında ortalama %32’ye kadar, CPU kullanımında ise %37’ye kadar azalma vadediyor. Böylelikle, dizüstü bilgisayarlarda pil kullanımında da iyileşme sağlanıyor.

Screenshot_9.png

KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Makaleler
13
Win 10 için hangi tarayıcıları tavsiye edersiniz?
Brave, Firefox, Edge ve Chrome tarayıcılarını tavsiye ederim.

terzarima

Picopat
Makaleler
5
Edge'de ne kadar privacy ayarı yaparsanız yapın, ne kadar privacy eklentisi yüklerseniz yükleyin, yine de takibattan kurtulamıyorsunuz.

Ana sayfanız üzerinden arama yaptığınızda ya da yer imlerine tıkladığınızda data bilgileri MSN servisi aracılığıyla Microsoft'a iletiliyor:

connect.PNG

Bunu kendiniz deneyerek de test edebilirsiniz.

Reddit'te bununla ilgili açılmış bir konu da buldum:
https://www.reddit.com/r/MicrosoftEdge/comments/iypdy4

Windows Firewall'dan bu bağlantıyı engelleyenler web sitelerine erişim sağlayamadıklarını söylüyorlar. Sanırım, veri gönderilmeden bağlantı kurulmasına izin verilmiyor.

Görkem Han

Nanopat
Yer
Stabil
@Darktower hocam rehberi sürekli ekleme yaparak yenilemek yerine yeni bir konu açıp o şekil paylaşabilirsiniz. Hem daha derli toplu olur, hem de bu ayarları kullanacak kişilere kolaylık sağlar.

KS
Darktower

Darktower

Gigapat
Makaleler
13
Yeni ayarlar vb. gelince konu içeriğinde düzenleme yapıyorum. Bunun dışında bazı özelliklerden haberdar ederken konuyu öne çıkarmış oluyorum.

Mesela Chromium sağladığı renkli temalar ayarı gelecek.

Screenshot_1.png

Edge mağazadan bir tema ekleyip, istersen temanın duvar kağıdını kaldırıp ya da kendi seçtiğin resimi de kullanabiliyorsun.

Ayrıca site bilgilerini gösteren arayüzü değiştirmişler. Yeni arayüzü pek beğenmedim. Koruma yüzünden hata yaşanan sitelerde, hızlıca korumayı kapatmak için böyle bir arayüz sunduklarını düşünüyorum.

Screenshot_2.png

Chromium alt yapısı ile gelen uzantılar menüsü ve indirmeler sekmesi gelmiş.

Screenshot_4.png

Görev yöneticisini de renklendirmişler.

Screenshot_3.png

Bu özellikler şu anlık Canary sürümün de bulunuyor. Yakında stabil sürüme gelecek.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yukarı