Monitörde IPS vs TN vs VA Panel

Tn panel kullanmaktayım bence renklerde bir anormallik yok gayet yeterli herşey. İps panelin göz yorucagını düşünüyorum oyun oynarken okadar canlı renklere ihtiyac yok gibi

Kişiden kişiye göre değişir hocam rekabetçi oyun oynamıyorsanız tn yi eleyin ıps monitörler renk olarak her ne kadar önde olsa da siyah renkleri en iyi va paneller verebilir karanlık yerleri va panel ile daha iyi görürsünüz.Tabi va panellerin dezavantajı mevcut.

TN; eskidir, ucuzdur, yenileme hızı ve gecikme süresi olarak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Görüntü kalitesi en kötüsüdür. Kötü derken şöyle, renkler soluk gelebilir ve farklı açılardan bakarsanız bozulur. Genellikle ciddi oyuncular (turnuva oyuncuları vs.) kullanır.

IPS; biraz daha yenidir, bir miktar pahalı sayılabilir, yenileme hızı ve gecikme olarak yavaş yavaş gelişiyor fakat iyi para ödemeniz gerekebilir. Görüntü kalitesi olarak en iyi renkleri sunar ve genelde tasarımcılar vs. kullanır.

VA; TN ile IPS karışımıdır. Ne TN kadar ucuz ne IPS kadar pahalıdır. Yenileme hızı ve gecikme olarak yine ne TN kadar iyi ne de IPS kadar kötüdür. Görüntü kalitesi için de aynı şey söylenebilir. Genellikle "hem oyun oynarım hem de dizimi, filmimi izlerim" diyenler için uygun sayılabilir.

Benim tavsiyem eğer hem oyunumu oynarım hem de dizimi filmimi izlerim derseniz hem fiyat hem de performans açısından VA panel olacaktır.

Ekleme: Tabi burada panelin kalitesi de önemli. Dandik, markası bile belli olmayan IPS panel, nispeten daha kaliteli TN panele göre daha kötü sonuç bile verebilir. Ya da kaliteli bir IPS panel, gecikme süresi ve tazeleme hızı olarak kalitesi düşük bir TN panele taş çıkartabilir.

Yanlış bilgilendirme...! 2016-2017'den kalma ezbere bilgilerle döktürmüşsün.

TN: en hızlı panel. 1500-2000 liralık TN'in hızı 1500-2000 liralık İPS ve VA panellere fark atar. Hız olarak bariz üstündür. Görüntü olarak en kötüsü dense bile iyi bir ayarlama ile (monitörün üreticisi seçenek sunarsa) güzel görüntü elde edilebilir. Hatta bazı TN paneller İPS ve VA'dan iyi görüntü veriyor. (Kullanıcı yorumu)

VA: Tepkime süresi olarak en kötü panel'dir. Tepkime süresi olarak hep ghosting olur. Kontrast oranı yüksektir. En iyi siyah görüntüsünü VA panel verir. İPS Glow gibi sorunları yoktur. Tercih edilebilir. VA panel alınacaksa iyi araştırıp en az ghosting olan panel alınması gerekir. VA panel tepkime süresi olarak İPS ve TN karışımı degildir. En yavaş paneldir. Yavaş oldugu için ghosting yapıyor. 2016-2017'den kalma ezbere bilgilerle konuşmayalım. Artık İPS paneller hızlanmaya başladı ve İPS panellere yatırım yapılıyor.

İPS: En iyi rengi verir. Tn panel ile yarışabilecek ms düşüklügüne sahiptir 1ms GtG degerlerine ulaşılmaya başlandı artık. Ama monitörler genel olarak düşük ms isteniyorsa bütçeyi çok aşıyor yani pahalı. Piyasada satılan 2000 TL altı İPS paneller 2000 TL altı TN panel ile yarışamaz. MS olarak yüksektir bir TN panelin yerini tutmaz. En çok üzerinde ugraşılan ve yatırım yapılan paneldir. Ama Karanlık performansı pek iyi degildir ve İPS Glow sorunu vardır. İPS Glow hemen hemen yüzde 99 İPS monitörlerde vardır. Ama bazı monitörlerde çok, bazısında azdır. İPS Glow ve karanlık performansı kötü oldugu için tercih edilmeyebilir.

Son düzenleme:
Bildiğim kadarıyla;

TN panelli monitörler oyun konusunda daha iyiler. Daha iyi MS değerleri verebiliyorlar diğer panellere oranla. Renk bakımından VA ve IPS tarafında gerideler.

VA panelli monitörler TN panele göre daha canlı, daha renkli görüntüler sunuyorlar. IPS ile kıyaslandığı zaman, genelde IPS'nin daha canlı renkler sunduğu öne sürülüyor fakat VA panelin siyahları diğer panellere oranla daha iyi gözüküyor. Derin bir siyahlık sağlayabiliyorlar.

IPS panelli monitörler ise en canlı ve en doğru renklere sahipler. Siyah konusunda iyi değiller. VA panel kadar iyi bir siyah tonu sunamıyorlar.
Çok güzel açıklamışsın, ışık sızması da cabası siyah sahnelerde bangır bangır. Siyah sahnelerin hakim olduğu oyunlarda grimsi bir renk görüyorsunuz renkler canlı eyvallah ama siyahtan net feragat ediyorsunuz söyleyeyim.

Çok güzel açıklamışsın, ışık sızması da cabası siyah sahnelerde bangır bangır. Siyah sahnelerin hakim olduğu oyunlarda grimsi bir renk görüyorsunuz renkler canlı eyvallah ama siyahtan net feragat ediyorsunuz söyleyeyim.

Amazon'dan 3 İPS monitör aldım çeşitli sebeplerden, (uzun hikaye) hepsini iade ettim. İçlerinde en begendigim MSİ MAG274R modeli oldu. Çok güzel görüntüsü var İPS GLow fazla yok. Alacaksan tavsiye ederim. İade etme sebebim ergonomi olarak pek begenmedim, 43.5 cm. Benim boyuma göre monitör en fazla 40-41 cm olacak. Yoksa boynumu agrıtıyor. Yokuş yukarı bakar gibi oluyorum. Biraz ghosting var ama VA panel seviyorsan senin için sorun degil, ben de pek dert etmemiştim kullanırken. Ve FreeSync açınca titreme sorunu yaşadım. Gözle görülür bariz titremeler oluyordu. Başka kullanan kişilere sordugumda kimse bu sorunu yaşamamış. Alacaksan tavsiye ederim. Benim aklımda Dell S2721HGF VA monitör var ama sadece Vatan'da satılıyor. Vatan PC'ye pek güvenemiyorum. Begenmezem Amazon gibi iade alacaklar mı belli degil.

Yanlış bilgilendirme...! 2016-2017'den kalma ezbere bilgilerle döktürmüşsün.
Bilgiler eski, bunu kabul ediyorum.

TN: en hızlı panel. 1500-2000 liralık TN'in hızı 1500-2000 liralık İPS ve VA panellere fark atar. Hız olarak bariz üstündür. Görüntü olarak en kötüsü dense bile iyi bir ayarlama ile (monitörün üreticisi seçenek sunarsa) güzel görüntü elde edilebilir. Hatta bazı TN paneller İPS ve VA'dan iyi görüntü veriyor. (Kullanıcı yorumu)
Burada benim mesajımla farklı olan bir şey yok? Sadece görüntü kalitesi olarak daha iyi olduğunu söylemişsiniz fakat ayarlama yapılmalı demişsiniz. Üstelik belirli bir bütçede kötü görüntüyü her türlü TN verir. Verse bile en iyi görüntüyü görmek için dar bir açıdan bakmak gerekiyor.

İPS: En iyi rengi verir. Tn panel ile yarışabilecek ms düşüklügüne sahiptir 1ms GtG degerlerine ulaşılmaya başlandı artık. Ama monitörler genel olarak düşük ms isteniyorsa bütçeyi çok aşıyor yani pahalı. Piyasada satılan 2000 TL altı İPS paneller 2000 TL altı TN panel ile yarışamaz. MS olarak yüksektir bir TN panelin yerini tutmaz. En çok üzerinde ugraşılan ve yatırım yapılan paneldir. Ama Karanlık performansı pek iyi degildir ve İPS Glow sorunu vardır. İPS Glow hemen hemen yüzde 99 İPS monitörlerde vardır. Ama bazı monitörlerde çok, bazısında azdır. İPS Glow ve karanlık performansı kötü oldugu için tercih edilmeyebilir.
Burada da benim mesajımla çelişen bir kısım yok denebilir. Ben de gecikme ve Hz olarak gelişiyor dedim siz de gelişti dediniz. Ben de daha iyi sonuç için daha fazla para gerek dedim siz de demişsiniz. Sadece ben renk konusunda iyi demişim siz karanlık performansı kötü demişsiniz. Renklerde en iyisi zaten bunu inkar eden yok galiba. Karanlık performansı ise arka plan aydınlatmasına bağlı bir şey.

2016-2017'den kalma ezbere bilgilerle konuşmayalım.
VA dışında sizinle bizim yazdıklarımız neredeyse aynı. :)

VA: Tepkime süresi olarak en kötü panel'dir. Tepkime süresi olarak hep ghosting olur. Kontrast oranı yüksektir. En iyi siyah görüntüsünü VA panel verir. İPS Glow gibi sorunları yoktur. Tercih edilebilir. VA panel alınacaksa iyi araştırıp en az ghosting olan panel alınması gerekir. VA panel tepkime süresi olarak İPS ve TN karışımı degildir. En yavaş paneldir. Yavaş oldugu için ghosting yapıyor. 2016-2017'den kalma ezbere bilgilerle konuşmayalım. Artık İPS paneller hızlanmaya başladı ve İPS panellere yatırım yapılıyor.
Tazeleme hızı olarak TN ile IPS arasında olduğu doğru. Sadece gecikme süresi kısmında bir yanlışlık olmuş o kadar.

Benim yazdıklarım ile sizin yazdıklarınıza bakıyorum ve arada sadece ben VA panel ile ilgili hatalı bir yazı yazmışım onu görüyorum. Fakat siz "eski bilgilerle döktürüyorsunuz" demişsiniz. Sanki tüm yazıyı baştan hatalı gibi göstermişsiniz. İlginç.

Renkler veya bakış açısı darlığı rahatsız etmeyecekse TN al derim hem çok daha oturmuş bir teknoloji. Ha rahatsız eder, param da bol dersen mağazandan IPS panel bak, aynı model olsa bile ufak tefek sorunları olabiliyor.

Renkler veya bakış açısı darlığı rahatsız etmeyecekse TN al derim hem çok daha oturmuş bir teknoloji. Ha rahatsız eder, param da bol dersen mağazandan IPS panel bak, aynı model olsa bile ufak tefek sorunları olabiliyor.
TN artık milattan kalma olmadı mı ? Şuan güncel VA ve IPS ekranlar varken TN panel çok gereksiz geliyor bana.

Kişiden kişiye değişir ama performans manyağı değilse bence TN panel alınmamalı. Tabii bütçesi el vermiyor olabilir onda da güzel VA panel alternatifler zaten bulunuyor.

TN artık milattan kalma olmadı mı ? Şuan güncel VA ve IPS ekranlar varken TN panel çok gereksiz geliyor bana.
Aksine daha rahat geliyor bana/gözlerime. Ama şu dalgalanma olayı acayip kıl etti bu aralar, sırf bu yüzden IPS bana göz kırpıyor gibi geliyor. Ama orda da hareket bulanıklılığı, ışık sızması vb. şeyler giriyor hele yüksek yenileme hızlarında. Kimse kendini kandırmasın 2 panel de yüksek yenileme hızlarında görüntüden taviz veriyor.

Geri
Yukarı