Monster laptop sevenler neden seviyor?

Ben de monster kullanıyordum 2 ay öncesine kadar fp üründü iki sene evvel ısınmasına falan ben takılmıyordum açıkcası anlasıyorduk bir şekilde ta ki garanti bitene kadar garanti bittikten iki hafta sonra ekran gitti.
Ekran oyunlarda gidip gelmeye başladı normal kullanımda sıkıntısı yoktu servise yolladım anakart arızası 13.000 lira dediler yaptırmadım sorunu sorsamsa acıkca anlatmadılar zaman sonra araştırdım baska yerlere sordum meğer ekran bozukmuş anakartta bir sıkıntı yokmuş öyle kutulu duruyor bi kenarda.
menteşe muhtemelen üstadım, abraların kanayan yarası. Anakart ücretini yatırdıktan sonra menteşe çıkıp iade edeceklerdi. Ekşide benzer bişey okumuştum.

Hocam işlemciler 100 dereceye ulaştığı zaman sistem kapanıyor yalnız, yoksa anakart yanar :D
Bu arada kanaatimce insanların deneyimleri arasındaki uçurumun bir sebebi de aldıkları modeller. Memnun olan ve olmayanın aynı seriden ürünü olduğunu sanmıyorum.
Yok canım, paralel derleme veya render alırken 100 dereceye sabitleniyor o sıcaklık 😂

menteşe muhtemelen üstadım, abraların kanayan yarası. Anakart ücretini yatırdıktan sonra menteşe çıkıp iade edeceklerdi. Ekşide benzer bişey okumuştum.

Yok canım, paralel derleme veya render alırken 100 dereceye sabitleniyor o sıcaklık 😂
Açıkçası benim ROG Strix'te işlemci 98 derece olduğu zaman eğer cihaz sessiz moddaysa downclock yapıyor sanırım o yüzden feci bir FPS düşüşü oluyor.

Eğer performans modundaysa bu dediğim şey olmuyor ama hiç 100 dereceyi gördüğünü görmedim. Bir şekilde fanları uçurup 97-98 arası tutuyor :D

Dediğim şeyin dayanağı Intel kendi sitesinde CPU'nun dayanacağı maksimum sıcaklık olarak çoğu işlemcide 100 dereceyi gösteriyor.

1681157092794.png

Açıkçası benim ROG STRIX'te işlemci 98 derece olduğu zaman eğer cihaz sessiz moddaysa downclock yapıyor sanırım o yüzden feci bir FPS düşüşü oluyor.

Eğer performans modundaysa bu dediğim şey olmuyor ama hiç 100 dereceyi gördüğünü görmedim. Bir şekilde fanları uçurup 97-98 arası tutuyor :D

Dediğim şeyin dayanağı Intel kendi sitesinde CPU'nun dayanacağı maksimum sıcaklık olarak çoğu işlemcide 100 dereceyi gösteriyor.

Eki Görüntüle 1735458

Sessizdeyse veya güç tasarruftaysa da 100'ü görüp termal güç kesmeye giriyor hissettiriyor ama Turbo fanla da giriyor daha az hissettirse de. 😂

Tahminimce o 98 dereceden sonrasını ya göstermiyor ya da bayağı bayağı güç kesip gerçekten sabitliyor. Bu da aynı şekilde 100. Ama kesinlikle 100'ü fazlasıyla sık görüyorum ben her gün. Özellikle akşam üzeri iş bitirirken 5-6 ağır modül açılışı 4 paralel derleme 1 serialization + 1 oyuna hızlı giriş (loadingsiz) ile mouse bile donacak kadar çıldırıyor. Benchmarklarda bile bu kadar zorlandığını görmedim. Bu olay .bat ile yürüyor ve 30 saniye kadar sürüyor. Macunum falan hep yenidir ama 10 saniyede falan 100'e çıkıp bitene kadar oralarda kalıyor.

Aslında bu arada performans anlamında bayağı iyi bu eşek. Modası geçmiş laptopa göre.

Selam. Monster Notebook gibi bir markayı sevenler, nasıl başardıklarını merak ediyorum. Binlerce insan sorun yaşıyor. Alan 10 kişiden 7 tanesi sorun yaşıyor ancak diğerleri, "benim bilgisayarımda herhangi bir sorun yok, ısınma sorunu yok ve tavsiye ederim" diyorlar. Sorun yaşayanlara hiç mi bakmıyorlar acaba? Sadece kendilerinin sorun yaşamaması yeterli olduğu için öneriyorlar sanırım. Ben de kasım ayında Abra A5 v17.2.1 model bir Monster Notebook aldım ve 2 ay boyunca Monster'ın meşhur kbdclass.sys mavi ekranı sorunuyla uğraştım. Eğer önceden bilseydim, 14 gün içinde iade ederdim ancak müşteri hizmetleri ve teknik servis beni sadece oyaladı. Driver güncelleyin, format atın gibi önerilerde bulundular ama sorunum çözülmedi. 2 ay boyunca uğraştıktan sonra artık yeter dedim veya iade alın ya da tüketici hakem heyetiyle dava açacağım dedim. Sonunda iadeyi kabul ettiler. Tek puan verdiğim yer de iade işlemleri oldu. Müşteri hizmetleri ve teknik servisi ise ayrı bir komedi. Müşteri hizmetlerine sorunumu anlattığımda "kontrolü gerçekleştiriyorum" diyerek internetten bakıyorlarmış. Teknik servis ise kronik sorunları olan modelleri servise alıp sadece driver güncelleyip veya format atıp geri gönderiyorlarmış. Bilmiyorsanız orada çalışmayın kardeşim, bizimle niye uğraşıyorsunuz, 20 bin para veriyoruz.

Anlattığım gibi, Monster'a karşı bir nefretim var çünkü müşterilerini insan yerine koymuyorlar.

Şuansa Monster almak için bir sebheb yok ben 2019'dan beri Monster kullanıp sorun yaşamayan kesimdenim ancak benim kasa sağlam kasa cıktı baska bir modeli kuzneime aldırdım sorunlu cıktı Monster almayan gidin MSI alın eskiden Monster benim aldigim donemde ayni özlelikteki MSI bilgiaayari 7 bin TL Monster 5 bin TL idi ancak şu an 500 lira gibi farklar var Monster almayın illa alacaksanız ürun yorumlarina bakın MSI Monster olayı Mitsubishi ve Tofaş olayı gibi Mitsubishi parcası yoktur ama bozulmaz Tofaş parcası ucuzdur ama her gun sanayiye goturursunuz Monster MSI da da durum aynı Monster Tofaş MSI ise Mitsubishi marka bir araba ile aynı özelliklere sahip MSI hizmeti falan yok bildigim kadari ile Türkiye'de servisi falan ancak Monster'in var ama Monster kalitesiz MSI kaliteli bir de ASUS da almayın artık ASUS'unda cöp bilgiasayar üretmeye başladı.

Bende Abra A7 kullanıyorum, ısınma dışında herhangi bir problem yok. Bir de AC Syndicate oynarken kapanıyor sebebini anlayamadım. Onun dışında hiç problem olmadı
Servise yolla macun degistirip tozunu alırlar oyle olunca 60 derexede 70 derecede oynarsın 2 3 ay sonra yavas yavas artar he birde ac syndicate bozuk bir oyun

Sessizdeyse veya güç tasarruftaysa da 100'ü görüp termal güç kesmeye giriyor hissettiriyor ama Turbo fanla da giriyor daha az hissettirse de. 😂
Hocam sebeplerinden biri sessiz kipte fanların az çalışması da olabilir bu arada. Maksimum 3500-4000 RPM görüyordum yanlış hatırlamıyorsam. Hem fanlar az çalışıp hem de soğutmayı deneyince 98 derecede korumaya alıyor olabilir :D

Tabi performansa alınca 4500'den aşağı olmuyor, ondan termal güç kesmeye gerek kalmıyordur sanırım ya da dediğiniz gibi az kesiyordur :)

Son düzenleme:
Monster kullanıcısıyım size bir tavsiye. İşlemci gücünü Max 99a alın ve ısınmaz problemi olmasın. Hiçbir problem yaşamadım. Ayrıca gidiyorsun bakımını cartını curtunu bedavaya yaptırıyorsun.
İşlemcinin turboboostunu kapatmış oluyorsunuz. Daha iyisi Windows Mobility Center'i açıp güç tasarrufu moduna almak. Hem gerektiğinde turbo çalışır hem de çoğu zaman boost olmayan clock ile çalışır. İşlemci sıcaklığını bu şekilde düşük tutabiliyorum ben performans kaybını hissetmeden.

Oyun oynarken için güç seçeneklerinden max %99 yapmak çok mantıklı. FPS'i sınırlama da önerebiliriz esasen bunun için. RivaTuner diye bir uygulama ile fpsi ihtiyacınız kadarıyla sınırlayarak yerine göre daha etkili bir sonuç oluşturabilirsiniz. Bu şekilde sistemin kalanının gücü kısılmamışken oyununki kısılmış olur. Örneğin ekran 144Hz iken 144FPS üzerine ek işlem yükü olmamasını isteyebilirsiniz.

Abra A5 aldımdan sonrasını okumadım bile. MSI katana ne kadar ısınıyorsa Clevo Abra'lar da o kadar ısınıyor. MSI katana da ne kadar kronik problem varsa Clevo Abra'larda da o kadar problem var. Sadece MSI değil ASUS, Lenovo vs tüm büyük markaların dandik ve ısınma sorunu olan cihazları mevcut. Araştırmadan alınan her marka laptop pişmanlık yaratır. Monster'in Tongfang kasaları üst düzey midir hayır değildir tabii ki. Açıkçası benim Monster'i tercih etmemin tek sebebi teknik servis kalitesi. Tulpar 20.3 ve 20.4 kullanıyorum yakın zamanda 20.4 cihazımın anakartı voltaj düşüşü nedeni ile yandı sorgusuz sualsiz 2 iş günü icinde anakartı ve diğer arıza gören birimleri değiştirip cihazımı teslim ettiler. Diğer markalarda bu denli hızlı bir teknik servis imkansıza yakın.

Clevo kasa kullanıyorum Abra A5 16.7 8 GB gram ekledim 16 GB RAM'le misler gibi oyunumu oynuyorum 1 kez sorun çıkarttı driver sorunuydu çözdüm kendim.
Bna göre negatif yönleri:
-Şarjı çabuk bitiyor modunu değiştirsemde.
-Isınıyor, harici klavye ile oynuyorum sıcaklık pek etki etmiyor Turbo Boost'u kapattım frekans kısma sorunu yok. 6 ayda bir gidip beleş macun değişmi temizlik yaptırıyorum devam yani Monster'le.

Makinada turbo boostu aktif ettikten sonra her oyun sabit 90'ın üstü. Turbo boost kullanmadan kullanmak gerekiyo. Can sıkıcı bir durum ama yapacak bir şey yok.

Geri
Yukarı