Müslümanlıkta ilk yaşam nasıl oluştu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
2. Olarak, Hz Adem ilk yaratıldı, onun kaburgasından da Hz Havva yaratıldı. Cennette takılırken de Allah'ın yasakladığı elmayı yedi(ler). Cennetten kovulup dünyaya gönderildi.

Bunlar Tevrat kaynaklı hikayeler. Kur'an da "yasak ağaç" ve onun neticesinde beliren cinsel uzuvlar söz konusudur. Kur'an yaratılış ayetlerinde, insan nefsinin meylettiği putları işaret eder. Yaratılışın nasıl olduğuna veya nasıl geliştiğine dair net bir ifadeden ziyade, yoruma açık bırakılmış ifadeler kullanır ki bu, anlamın; var olma şeklinde değil de yaşanma şeklinde olması ile alakalıdır.

Bunlar Tevrat kaynaklı hikayeler. Kur'an da "yasak ağaç" ve onun neticesinde beliren cinsel uzuvlar söz konusudur. Kur'an yaratılış ayetlerinde, insan nefsinin meylettiği putları işaret eder. Yaratılışın nasıl olduğuna veya nasıl geliştiğine dair net bir ifadeden ziyade, yoruma açık bırakılmış ifadeler kullanır ki bu, anlamın; var olma şeklinde değil de yaşanma şeklinde olması ile alakalıdır.
Yaratılırken orada olmadığım için bilmiyorum. Kusura bakma.

Sebep, ortada elma ve Havva hâla yok ve Taha 121'de de dedigim gibi cinsellikten bahsediyor. Neyin özürü?
Ayet ağaçtan yedi diyor?

Nihayet ikisi de o ağaçtan yediler. Bunun üzerine mahrem yerleri kendilerine göründü, üstlerini cennet yaprağıyla örtmeye çalıştılar. Böylece Âdem rabbine karşı gelmiş ve yolunu şaşırmıştı.

Şu cümleden, uzuvlarının göründüğü için mi cennetten kovulduğunu anladın? Gerçek mi bu? Trollsündür umarım.

"Ağaçtan yediler" eylemi, "cinsel" dediğin şeyden önce oldu. Sebep sonuç ilişkisine göre "ağaçtan" yemese, mahrem yeri gözükmeyecekti.

Bunu da anlamıyorsan vay halimize.

Ama herhangi bir meyveden bahsetmiyor.
Ağacın dalını kemirmiş de olabilir, yaprağını da yemiş olabilir.

Bir insan ağaçtan ne yiyebilir cennette?

Boş tartışmalara ayıracak zamanım yok. Ağacın dallarını kemirenlerini konuşmaya devam edebilirsiniz. Ben yokum.

Ağacın dalını kemirmiş de olabilir, yaprağını da yemiş olabilir.

Bir insan ağaçtan ne yiyebilir cennette?

Mesele ağaç değil, mesele "insanın nefsini uyaranlar" ve "insanın hükmünü bozanlar", hâlâ ağaçtasınız.

Boş tartışmalara ayıracak zamanım yok. Ağacın dallarını kemirenlerini konuşmaya devam edebilirsiniz. Ben yokum.

Bir de bu var. Tartışmak ile sorununuz varsa, neden böyle bir konunun altına yazıyorsunuz? Tartışıp bakışı genişletmek yerine, bildiğim bana yeter düsturu galiba.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı