MUX Switch olmadan Optimus'u bypass etmek mümkün müdür?

partylikeits1941

Hectopat
Makaleler
1
Harici bir monitörüm var. Laptopumu bu monitöre bağladığımda görüntüyü entegre grafik üzerinden veriyor, fakat ben harici ekran kartından vermesini istiyorum. Normal laptop ekranında zaten MUX olmadan bunu gerçekleştirmek mümkün değil fakat harici monitörde Optimus'u devre dışı bırakmanın bir yolu var mı bunu merak ediyorum. Bildiğim kadarıyla MUX olmadığı sürece ne olursa olsun Optimus'u bypass etmek mümkün değil. Yine de sizlere de sormak istedim. Şimdiden teşekkürler.

Mümkün değil aynı monitörü aynı kabloyla 2 farkı laptopa bağladım. Yeni olanda NVIDIA eski olan Intel üzerinden görüntü veriyordu.

Marka model ne? Bazi cihazlarda Type-C yada miniDP port üzerinden doğrudan harici ekran kartına bağlanıyor, HDMİ üzerinden dahili ekran kartına bağlanıyor. Senin cihazın özelliklerine bakmak lazim.

Yansıt seçeneğinden "sadece ikinci ekran" seçilerek dahili GPU egale edilebilir.
Yapmıştım hocam, olmuyor.
Tek yol monitör ben de bağlayınca harici ekran kartı kullanılıyor ama sizin laptopta yok galiba o ekran kartı MX mi?
Harici ekran kartı GTX 1650, entegre grafik Ryzen 5 3550H vasıtasıyla Vega 8.
Mümkün değil aynı monitörü aynı kabloyla 2 farkı laptopa bağladım. Yeni olanda NVIDIA eski olan Intel üzerinden görüntü veriyordu.
Yeni olanda MUX vardı o zaman hocam, doğru mu anladım?
Marka model ne? Bazi cihazlarda Type-C yada miniDP port üzerinden doğrudan harici ekran kartına bağlanıyor, HDMİ üzerinden dahili ekran kartına bağlanıyor. Senin cihazın özelliklerine bakmak lazim.
Laptop Acer Nitro AN515-43. Monitör de Acer Nitro EG240Y Pbipx. Type-C girişi var sanırım laptopta. MiniDP port yok sanırım. Type C ile bağlamak için adaptör almam lazım galiba.

Yeni olanda MUX vardı o zaman hocam, doğru mu anladım?

MUX yoktu sanırım hocam. BIOS'da ayarı falan mevcut değil di. İkinci monitörü takıp laptop ekranını devre dışı bırakınca Intel devre dışı kalıyordu. Cihaz yanlış hatırlamıyorsam GTX 1660 Ti i5 9.nesil bir işlemciliydi. Sizin cihazınız çok da eski değil. Belki farklı kablo işe yarar.

Harici bir monitörüm var. Laptopumu bu monitöre bağladığımda görüntüyü entegre grafik üzerinden veriyor, fakat ben harici ekran kartından vermesini istiyorum. Normal laptop ekranında zaten MUX olmadan bunu gerçekleştirmek mümkün değil fakat harici monitörde Optimus'u devre dışı bırakmanın bir yolu var mı bunu merak ediyorum. Bildiğim kadarıyla MUX olmadığı sürece ne olursa olsun Optimus'u bypass etmek mümkün değil. Yine de sizlere de sormak istedim. Şimdiden teşekkürler.
Uzun süredir bunu düşünüyordum. Benim laptopum Monster Abra A7 v12.2. Konuyu takipteyim.

Masaüstüne sağ tıklayıp Nvidia denetim masası/Surround, PhysX yapılandırması kısmının ekran görüntüsünü at bakalım.

MUX yoktu sanırım hocam. BIOS'da ayarı falan mevcut değil di. İkinci monitörü takıp laptop ekranını devre dışı bırakınca Intel devre dışı kalıyordu. Cihaz yanlış hatırlamıyorsam GTX 1660 Ti i5 9.nesil bir işlemciliydi. Sizin cihazınız çok da eski değil. Belki farklı kablo işe yarar.

Tamamdır hocam teşekkür ederim. Ben laptop ekranını devre dışı bırakıp tekrar bir deneyeyim, olmadı Type-C - HDMI adaptör alıp deneyeyim.

Uzun süredir bunu düşünüyordum. Benim laptopum Monster Abra A7 v12.2. Konuyu takipteyim.

Hocam anladığım kadarıyla bağlantı noktası direkt dahili GPU'ya bağlı olmalı. HDMI ile direkt bağlandığı zaman entegre grafiğe bağlı olduğu için bu grafik üzerinden görüntü veriyorken başka bağlantı noktalarından dahili GPU üzerinden görüntü verebiliyor. Sizde de HDMI harici başka bir bağlantı noktası varsa buralardan deneyebilirsiniz. Ben ilk olarak dümdüz HDMI ile bağlayıp ve laptop ekranını devre dışı bırakarak, olmazsa Type-C-HDMI'ya da Type-C-DP adaptör alarak deneyeceğim.

Masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA denetim masası/Surround, PhysX yapılandırması kısmının ekran görüntüsünü at bakalım.

Şu an dahili monitöre bağlama şansım yok, akşama doğru atsam bakabilir misiniz hocam?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı