Nasıl yokluktan var olduk?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gününüzü daha iyi hala getirmek varken neden asırlardır tartışılan konuları tartışıyorsunuz ki, kimseye yararı olmayan kendine çeken gereksiz konular bunlar. Nasıl olduğunuzun bir önemi yok önemli olan ne olmak istediğiniz.

Siz yaratanın olduğuna dair bir makale gönderin de bizde bilgilenelim dostum. Bildiğim üzere bilimde bahsedilmeyen bir şey yoktur.

Benim aklıma gelenler:

*-)Bir tanrı olmak zorunda değil, bir tanrısal güçte olabilir. İnsan beyni bu gücü tahmin bile edemez.

*-)Tanrısal bir varlık vardır bilinçli değildir ve Big Bang olayını başlatmıştır.

*-)Dinler/Mitolojiler.

Bence:
Tanrısal bir güç var.

Islama veya başka bir dine inanmıyorum, kendisine ibadet etmemizi isteyen, etmeyince cezalandıran, merhametliyim deyip %80 nufusu cehennemde yakacak olan, Kadınların şahitliğine inanmayan... Bir dine inanmak bana güç geliyor.

Burada kimsenin dinine bir saldırı veya kötü niyetli bir girişimde bulunmuyorum kendi fikirlerim ve kendi çıkarımlarım. Yoruma eleştiriye açığım.

Bu bilimsel veya mantıksal bir çıkarım değil. Kendi dininiz ve inancınız ancak sizce doğrudur.

Bu tür olayları gerçek dünya ile özdeşleştirmek gerçekten çok saçma. Resim tablo ilişkisi, Evrendeki düzen vs. gibi olaylar genelde inanan ama kafasında soru olan kişiler için cevap sayılabilir ancak. Bir tanrısal güç var ve bırak akıl ile bu gücü düşünmeyi, hayal bile edemeyeceğiniz bir güç var. İslam dinine göre de böyle. O yüzden evrendeki düzen veya düzensizliği dini kanıtlamaz. Tanrısal gücü ortaya koyar.

Sonuç olarak: Abilerim kardeşlerim böyle bir gücü insan iradesi ve aklı bu gücü zaten açıklayamayacak. Sizin verdiğiniz örnekler de islam dinini kanıtlamaz. Sizin dininiz ancak sizin için doğrudur. Lütfen kendi inancınızı %100 doğruymuş gibi yazmayınız.

1-Bir tanrı olmak zorunda değil, bir tanrısal güçte olabilir. İnsan beyni bu gücü tahmin bile edemez.
Allah zaten kendinden bahsederken ne bir şeklinin cinsinin ya da cinsiyetinin olduğunu söyler bu cümlen doğru olarak kabul edilebilir ama bu cümlen:
Islama veya başka bir dine inanmıyorum, kendisine ibadet etmemizi isteyen, etmeyince cezalandıran, merhametliyim deyip %80 nufusu cehennemde yakacak olan, Kadınların şahitliğine inanmayan... Bir dine inanmak bana güç geliyor.
Lafın biraz yanlış. Evet Allah merhametlidir ve bu merhametliğini anlaman için öncelikle rahman ve rahim sıfatlarının bilmen gerekir dostum. Rahman sıfatı herkes içindir Rahim sıfatı ise sadece müslümanlar için geçerlidir. Rahman dünyada Rahim ise Hesap gününde geçerlidir. Bir müslümanın eğer günahı sevabından fazla ise burada Allah'ın Rahim sıfatı öne çıkar ve Allah ona merhamet edip cennetine koyabilir? Son olarak şu cümlen:
Siz yaratanın olduğuna dair bir makale gönderin de bizde bilgilenelim dostum. Bildiğim üzere bilimde bahsedilmeyen bir şey yoktur.
İnsanların geleceği görebilme gibi bir yetenekleri yoktur. Peki kuranda yazan ayetlerin gelecekte bire bir gerçekleşmesi de bu kitabın insanlar tarafından yazıldığı düşüncesi uyandırıp bir yaratanın olmadığına mı işaret ediyor.
Hâlâ Kur’an’ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer O, Allah’tan başkası tarafından indirilmiş olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı. [Nisa Suresi 4:82]
Sen bu kitabı oku bir çelişki bul anlarım ama elinde bir kanıt olmadan yalanlarsan işte bu senin aklını kullanmamandan kaynaklanıyor Allah bu ayetleri sizin gibiler düşünüp ibret alıp kendilerine çeki düzen versinler diye indirdi
Şüphesiz ki göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ve gündüzün peşi sıra yer değiştirmesinde, insanlara fayda sağlayarak denizde yüzen gemilerde, Allah’ın gökyüzünden indirdiği ve ölümünden sonra yeryüzünü kendisiyle canlandırdığı suda, orada yaydığı farklı türdeki her bir canlıda, rüzgârların çevrilip yönlendirilmesinde, gök ve yer arasında Emre amade kılınmış olan bulutlarda akledenler için (üzerinde düşünülüp, bunları yapanın tek ilah olduğu ve kulluğun yalnızca O’na yapılması gerektiğine dair) deliller vardır. (2/Bakara 164)
Amacım herhangi bir şekilde saldırmak değil diniminbenden istediği bu kitabı insanlara yaymaktır.

Son düzenleme:
Senin karşında kitaptan bir haber biri de yok kutsal kitaplardan bir haber olan biri varsa sensin.

Hac 22/47.
Şüphesiz, senin rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduğunuz bin yıl gibidir.

Bunu ben yazmadım aynı kitapta yazan ayet bu. Evren ve dünya henüz ortada bile yokken bizim için gün kavramı olması için hani önce dünyanın var olması gerekir ya okuduğunu anlamakta güçlük çeken arkadaşım. Sizin gerçekten anlama yetiniz zayıf bu yüzden zaten her tartışmada aynı şeyleri kopyala yapıştır yapıyorsunuz. Takıldığınız forumlarda dönen görselleri muhabbetleri aynı şeyleri alakalı alakasız alıp her gördüğünüz yere yapıştırıyorsunuz. Yukarıda da söyledim zaten konuyu saptırmaya çalışacağını biliyordum ve uyardım gene aynı şeyi yaptın artık kendine yeni bir şeyler kat sıkıldık bu görsellere de cevap vermekten.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana şunlar mantıklı gelmiyor. Mesela peygamberin dağın biyerine saklanması sonra örümceklerin ağ yapması, deveyi salıp bi evin önünde durması, şeytanın ben onları yoldan çıkarayım kıyamete kadar sende bana üstünlük ver deyince tanrının hodri meydan demesi gibi hikayeler var. Bana bunlar ne bilim film konusu, küçükken dinlediğimiz masallardan felan farksız geliyor. Bunun dışında tabi bilim tarafından kanıtlanmamış. Gidipte böyle olmuştur, şu hoca daha iyi bilir, dedemizde müslümandı falan gibi saçmalıklara inanmam. Bence aslında herkes farkında ama doğduğumuz ilk günden bu yana etrafımızdaki herkez islama inandığı için yani içimiz dışımız İslam olduğu için insanlar inansa bile korktuğu için gerek alacağı tepkiden gerek yanma korkusundan inanamıyor.

Bana şunlar mantıklı gelmiyor. Mesela peygamberin dağın biyerine saklanması sonra örümceklerin ağ yapması, deveyi salıp bi evin önünde durması, şeytanın ben onları yoldan çıkarayım kıyamete kadar sende bana üstünlük ver deyince tanrının hodri meydan demesi gibi hikayeler var. Bana bunlar ne bilim film konusu, küçükken dinlediğimiz masallardan felan farksız geliyor. Bunun dışında tabi bilim tarafından kanıtlanmamış. Gidipte böyle olmuştur, şu hoca daha iyi bilir, dedemizde müslümandı falan gibi saçmalıklara inanmam. Bence aslında herkes farkında ama doğduğumuz ilk günden bu yana etrafımızdaki herkez islama inandığı için yani içimiz dışımız İslam olduğu için insanlar inansa bile korktuğu için gerek alacağı tepkiden gerek yanma korkusundan inanamıyor.
Merak etme Avrupa'da, Amerika'da doğup büyüyüp de sonradan İslamı seçen yabancılar ünlü kişiler korktuğu için tercih yapmıyorlar.

Merak etme Avrupa'da, Amerika'da doğup büyüyüp de sonradan İslamı seçen yabancılar ünlü kişiler korktuğu için tercih yapmıyorlar.
Ya kaç tane güzel kardeşim kaçtane? Atıyorlar islama yolculuğunu anlattı diye YouTube'a izleyip gaza geliyorsunuz.
Not:Neden tek biryere cevap yazıldı acaba?

Efendim yalnız değilsiniz. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Bu olaylar neden iletişimin yaygın olmadığı zamanlarda geçti? Bunu nasıl kanıtlayabiliriz ki. Ya da peygamberlik neden çoğunlukla Ortadoğu bölgesinde gönderildi? Sadece Araplar ve İsrailoğulları mı terbiye edilmeliydi? Mucizeler de iletişim kolaylığı olmadığı zaman gerçekleştiğine göre bunu ispatlayamayız. Ben Ay'ın ortadan ikiye bölündüğünü sanmıyorum. Çünkü bunu kanıtlayacak herhangi bir iz yok. Sürekli düşünüyorum da Kur'an-ı Kerim'de geçen her şey birebir Ortadoğu geleneği, Arap geleneği. Savaş esiri kadınların cariye yani adeta bir seks kölesi yapılması, kadınların her yerini kapatarak çevresindeki herkesi potansiyel bir sapık olarak görmesi, küçük kız çocuklarıyla evlenebilme yani pedofili, cinsiyet eşitsizliği ve daha nicesi. Fark ettiyseniz bu durumlar hep Arapların yaşadığı cinsellikle ve yaptıkları cinsiyet ayrımı ile ilgili. Bunları başka bir toplulukta bu kadar yoğun göremeyiz.

Tanrı bize ihtiyaç duymuyor sadece verdikleri karşısında varlığından haberdar olmamızı ve egomuza kapılıp en güçlü varlıklmışız gibi hareket etmemizi istemiyor. Nerden geldiğimizi ve nereye döneceğimizi bilmemizi istiyor. Yani nankör olmamamızı istiyor.
Bilim adamlarının araştırmalarına göre evren gibi 3'ten çok boyutlu cisimler kendiliğinden var olabiliyor burada bunu anlatamam kendiniz araştırırsanız sevinirim.
Efendim yalnız değilsiniz. Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Bu olaylar neden iletişimin yaygın olmadığı zamanlarda geçti? Bunu nasıl kanıtlayabiliriz ki. Ya da peygamberlik neden çoğunlukla ortadoğu bölgesinde gönderildi? Sadece Arap'lar ve israiloğulları mı terbiye edilmeliydi? Mucizeler de iletişim kolaylığı olmadığı zaman gerçekleştiğine göre bunu ispatlayamayız. Ben Ay'ın ortadan ikiye bölündüğünü sanmıyorum. Çünkü bunu kanıtlayacak herhangi bir iz yok. Sürekli düşünüyorum da kur'an-ı Kerim'de geçen her şey birebir ortadoğu geleneği, Arap geleneği. Savaş esiri kadınların cariye yani adeta bir seks kölesi yapılması, kadınların her yerini kapatarak çevresindeki herkesi potansiyel bir sapık olarak görmesi, küçük kız çocuklarıyla evlenebilme yani pedofili, cinsiyet eşitsizliği ve daha nicesi. Fark ettiyseniz bu durumlar hep Arap'ların yaşadığı cinsellikle ve yaptıkları cinsiyet ayrımı ile ilgili. Bunları başka bir toplulukta bu kadar yoğun göremeyiz.

Peygamber efendimiz yanındakilerr demiştir ki sizin imanınıza şaşılmaz asıl beni görmeyenlerin imanına şaşılır. Siz benim mucizelerimi görmüşsünüzdür.
Ayrıca her topluma peygamber gönderilmiştir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı