NATO Ukrayna'ya yardım etti mi?

Hem askeri (mühimmat/silah vs.) hem de ekonomik olarak bir ton yardım ve yaptırım yapıldı. Hiçbir şey yapılmadı diyenlerin gündemden haberi yok.

Amaç buydu zaten. Ukrayna'yı yanına alma ama destek vererek Rusya'yı Ukrayna'nın içinde savaşırken hem ekonomik hem de askeri olarak çöküşe götür. Başarıyorlar da şu an.

Ortada büyük bir yaptırım yok maalesef. Rusya yaptırım uygulamaya kalksa biz sıkıntıya gireriz. Buğday ithalatını en fazla yaptığımız ülke Rusya. Doğalgaz hatlarını saymıyorum bile... Böyle bir durumda biz olsak ambargoyu yemiştik. Rusya'ya yaptırım yapmaktan bile çekiniyorlar. Kağıt üzerinde bir şey yapmamış gibi gözükmemek için bu yardımları yaptılar sadece. Yine maşa misali kullanıyorlar.
Siz haberleri 3 gün geriden takip ediyorsunuz sanırım.

Yardım edildi ama Kore savaşı kadar sahada fiilen destek verilmedi. Ukrayna'nın biraz da bu açıdan daha iyi savunduğunu düşünüyorum. NATO hiç destek vermeseydi bu kadar savunma gücü olur muydu acaba?

Pardonda adamlar Rusya'yı modern dünyadan soyutladılar. Rusya şu anda yapayalnız. NATO'nun bundan bir adım sonraki hareketi savaş başlatmak olurdu.
Adamlar tek kurşun atmadan Rusya'yı dize getirdi. Sizce Ukrayna ABD ve ABnin istihbarat, medya ve askeri teçhizat desteği olmadan bu kadar direnebilir miydi hayır. Ayrıca ABD bir diğer isteğini elde etti. Almanya askeri harcamasını artırdı şuan başlangıç olarak ayırdığı bütçe Rusya'yı geçiyor. Böylelikle ABD Rusya tehdidiyle tek başına uğraşırken artık Ab'deki orduları minimuma düşürecek tüm varlığını pasifikte Çin'e karşı kullanacak. ABD son on yıldır bununla uğraşıyordu. Öncelikle Ortadoğudan ayrıldılar şimdi Avrupa'yı bıraktılar. En büyük tehdit Çin artık.
Rusya zaten yanlız değil miydi? Batı da hangi dostu vardı acaba? Rusya yanlısı bir dünya ülke var çoğunluğu Türki cumhuriyetler onlar aracılığıyla zaten her türlü ambargonun arkasından dolanırlar.

AB gayet iyi bir şekilde soyutluyor. Gaza getirme durumu falan yok. Putin kafayı cortlatmış, hak ettiğini alıyor. Olan Rus halkına olacak.

Savaşın ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz sanırım. Ekonomik yaptırım diyorsunuz, Ruble savaş başından bu yana %20 değer kaybetti... Biz savaşta mıyız Türk lirası sürekli değer kaybediyor. 5 yılda yaşadığımızın nesini yaşadı tam olarak? 5 yılda Türk lirasının kaybettiği değeri de anlatmama gerek var mı? Haberleri izlemek kolay, biraz da tartıp değerlendirin.

Ben söylenenlere baktığımda yaptıklarının bir nevi yeterli olduğunu düşünüyorum. İnsanlar askeri olarak girilmesini istiyorlar ama atacakları tek kurşun 3.dünya savaşını başlatır. Ukrayna nato ülkesi değil etrafta kalan nato üyesi bir ülkeye zarar gelirse o zaman 5.madde ile nato zaten dahil olur.

Rusya zaten yalnız değil miydi? Batı da hangi dostu vardı acaba? Rusya yanlısı bir dünya ülke var çoğunluğu türki cumhuriyetler onlar aracılığıyla zaten her türlü ambargonun arkasından dolanırlar.

Yalnız olmak var bir de soyutlanmak var. Rusya'nın Avrupa ile olan ticaretin büyüklüğünden söz etmeye gerek yok herhalde. Şimdi ise Intel bile çip tedarik etmeyeceğini açıkladı. Ve mesela bizde yalnız değil miyiz dostumuz var mı bizim? Azerbaycan demeyin oda Rusya'nın uydu devleti, Rusya öhöm dese Azerbaycan ilişkilerini keser. Şu anda bizimde tek dostumuz yok.

Rusya 10 yıl kaybetti. Bu kadar yaptırım beklemiyordu bence, o yüzden de masaya oturup anlaşmaya sıcak bakıyor. Ayrıca yapılan tüm yaptırımlar ve Ukrayna'ya verilen silahlar büyük yardımlardır. Tabii ki hiç bir ülke direkt olarak savaşa girmedi ama Ukrayna'ya ciddi yardımları oldu. (Özellikle silah olarak)
Şunu da demeden edemeyeceğim. Tüm Avrupa ikiyüzlü olduğunu bir kez daha kanıtladı. Filistin bombalanırken İsrail'e yaptırımlar neredeydi? Amerika orta doğuda kafasına göre istediği yere girerken neredeydiler? Savaşı desteklemiyorum ancak Rusya'yı haklı görüyorum. Bu gün masaya oturup görüşmeler başlayacaktı. Geri adım iki taraftan da beklemiyorum henüz. Belki Ukrayna AB ve Amerika'nın maşası olduğu fark eder de geri adım atar..
Ayrıca Zelensky denen karakter Filistin bombalanırken, Filistin halkı suçsuz yere ölürken İsrail destekçisiydi. Şuan kendi halkı aynı şeyi yaşıyor. Etme bulma dünyası...

Rusya zaten yanlız değil miydi? Batı da hangi dostu vardı acaba? Rusya yanlısı bir dünya ülke var çoğunluğu Türki cumhuriyetler onlar aracılığıyla zaten her türlü ambargonun arkasından dolanırlar.
Kimse kimseyle dost olmak zorunda değil. Sevmekte zorunda değil. Ama ticaret yapmak zorunda.

Yeni konular

Geri
Yukarı