Ne hale geldik?

reddline

Hectopat
Makaleler
18
Selam arkadaşlar. Kafama takıldı biraz yaşadığımız durumdan bahsedeyim dedim. Dün arkadaşlarla sahilde takılıyoruz. Aramızda video çekip muhabbetler yapıyorduk. Yanımızdan iki tane kız geçince telefonu sola çekip videoyu kapadık yanlış anlaşılma olmasın diye. Eskiden rahatça video çekerken insanın aklına her şey geliyor. Fotoğraf cekiniyorduk kadın tam arkamızda durdu fotoğraf çekilmedik yanlış anlaşılırız diye. Eskiden hiç de böyle durum yaşamazdım. Bu durumlara getirenler utansın bir şey diyemiyorum. İçimi dökmek istedim sadece. 😇

Saygı ve güven çok eskide kaldı şimdi yolda ters baksan olay patlar hale geldi eskiden dediğim 10 yıla kadar olan kısım çok önceleri demiyorum 1990-2000 yılları arasında belki de daha da eskiden komşular kapısı penceresi açık yatardı hırsızlık olmazdı güven vardı şimdi öyle mi?
O yıllarda yaşamadım. Benim çocukluğum 2014-18 arasıydı. O zamanlar yanından hızlıca geçen şarkı söyleyen 16-20 yaşında gençlerimiz vardı.

:)

Saygı ve güven çok eskide kaldı şimdi yolda ters baksan olay patlar hale geldi eskiden dediğim 10 yıla kadar olan kısım çok önceleri demiyorum 1990-2000 yılları arasında belki de daha da eskiden komşular kapısı penceresi açık yatardı hırsızlık olmazdı güven vardı şimdi öyle mi?
Aslında bu eski güven olayının ekonomi ile de alakası var bir nebze çünkü eskiden dediğiniz gibi kapısı penceresi açık yatarlardı neden hırsızlık azdı ve karşılıklı güven vardı, ekonomi kötüleşince insanlar hem sinirli oldu hemde bazıları geçinmek için çaldı, maalesef ki bir ülkenin ekonomisi kötü ise o ülkede büyük bir sıkıntı vardır.

Eğitim kanka. Eğitim. Bu ülkeden eğitimi sökmeye başladıkları an olmaya başladı bu işler.

Kuran kursları, imam haip ortaokulları/liseleri, Dine dayalı eğitim, İmam hatipe gitmesen bile ders programındamin 4 tane din dersi olması.

Daha ilkokula giden el kadar çocuğa islamiyet kadar karışık bir şeyi öğretiyorsun. Sonra çocuk bunu yanlış yorumluyor ve herkes yanlış bildiği için yanlış = doğru mantığı oluyor. Ondan sonra yok kadın burasını açamaz yok kadının parmağı gözükürse kopartılmalı yok kadın eşi olmadan dışarıya adım atamaz falan.

En basiti kadınların şu çarşaf gibi şeyleri giymeye ZORLANMASI. Bak kendi rızası ile demiyorum. Zorlanması aga. Evet, kutsal kitapda der ki "Kadınlar örtünün" ama bu örtünme o çarşaf ile giyinme de olabilir ya da başka bir bakış açısı olan "kendini bilim ile örtmek" kavramına da girebilir.

Ben daha fazla konuşmak istemiyorum. Sabaha karşı 4.50 sularında evime bir ekip gelip gönderilmek istemiyorum. Şurada 1 hafta kaldı LGS'ye bari sınava girelim sonra ölsem okeyim.

Ülkede eğitim olmadığı için malum parti hala başı çekiyor zaten. Din üzerinden siyaset yapıyor adamlar. Oy almak için dini kullanıyorlar bu da demek oluyor ki bu sözlere kanıp oy verenler eğitimsiz insanlar. Konu başka yerlere gitti ama eğitim her anlamda önemli. Hem bu tarz olaylar yaşanmaması için hem de ülkenin durumunun iyileşmesi için.

Bir Suriyeli şey demiş:
"Türkiye'de değilim. İyi ki de değilim. Türkler hiç misafirperver değiller"
Bunun bir üst misafirperverlik ne oluyor?

O yıllarda yaşamadım. Benim çocukluğum 2014-18 arasıydı. O zamanlar yanından hızlaca geçen şarkı söyleyen 16-20 yaşında gençlerimiz vardı.

:)

Toplumun içine ettiler benim çocukluk dönemlerim 2006-2010 arası böyle değildi bu ülke çok daha güzeldi insanlar yakındı esnaf esnafa yardım eder borç harç kavgası çıkmazdı ülke sefil aç halde değildi bu ülke aynı oyun gibi 2000-2008 arası easy mod 2008-2016 arası normal mod 2016-2022 arası hard mod oldu 2022-2026 arası Ultra mod olacak çok belli.

Aslında bu eski güven olayının ekonomi ile de alakası var bir nebze çünkü eskiden dediğiniz gibi kapısı penceresi açık yatarlardı neden hırsızlık azdı ve karşılıklı güven vardı, ekonomi kötüleşince insanlar hem sinirli oldu hemde bazıları geçinmek için çaldı, maalesef ki bir ülkenin ekonomisi kötü ise o ülkede büyük bir sıkıntı vardır.
Ben ekonomi her ne kadar kötü olsa da güzel bir eğitim ile bunların önlenebileceğini düşünüyorum. Eğitim bitti direk. Kökten aldılar. Galiba son gelişme ile her sınıfta olan İstiklal Marşı- Atatürk'ün fotoğrafı doğumölüm tarihi- Gençliğe hitabe tablosunun istiklal marşı ve gençliğe hitabe bölümü zorunlu tutulmayacakmış. Yani o terörist yetiştirilen yurtlar falan var ya hani resmiyette bile gözükmeyen yerler. Ha işte orada sadece Atatürk'ün fotoğrafı olacak. Onu da atış talimi yaparken falan kullanırlar muhtemelen.
Toplumun içine ettiler benim çocukluk dönemlerim 2006-2010 arası böyle değildi bu ülke çok daha güzeldi insanlar yakındı esnaf esnafa yardım eder borç harç kavgası çıkmazdı ülke sefil aç halde değildi bu ülke aynı oyun gibi 2000-2008 arası easy mod 2008-2016 arası normal mod 2016-2022 arası hard mod oldu 2022-2026 arası Ultra mod olacak çok belli.
Ekonomi konuşulacaksa şu anda günümüzde en çok kullanılan şeylerden birisi olan benzin hakkında konuşalım.

2000 Yılların başındayız. MiLeNyUm ÇaĞı diye anılan yerdeyiz. 50 Liranız var ve arabanızı fullemek istiyorsunuz. O elli lira ile bırakın kendi arabanızı, komşunun arabasını bile fullersiniz.

2000 yılı 50 lira = 85 lt benzin
2022 yılı 50 lira = 2.5 litre benzin (heralde 2.5 falandır hadi biz onu 4 yapalım.)

Nereden baksan 20 kat falan bir artış var. Ondan sonra neyden konuşalım elektrik faturası hakkında konuşalım. Aslında bana göre alınmaması gereken, devlet tarafından karşılanması gereken şey ne kadar zamnlanmış acaba?

2016 yılında yanlış hatırlamıyor isem elektrik faturamız 80 lira falan geliyordu.
2022 yılında ortalama bir ailenin elektrik faturası 500 lira. (Ben evde eletkrik yakmasın diye mum kullanıyorum o yüzden pek gelmiyor bana ama sizinki kaç bilmem. Salladım sadece.)

Ben ekonomi her ne kadar kötü olsa da güzel bir eğitim ile bunların önlenebileceğini düşünüyorum. Eğitim bitti direk. Kökten aldılar. Galiba son gelişme ile her sınıfta olan İstiklal Marşı- Atatürk'ün fotoğrafı doğumölüm tarihi- Gençliğe hitabe tablosunun istiklal marşı ve gençliğe hitabe bölümü zorunlu tutulmayacakmış. Yani o terörist yetiştirilen yurtlar falan var ya hani resmiyette bile gözükmeyen yerler. Ha işte orada sadece Atatürk'ün fotoğrafı olacak. Onu da atış talimi yaparken falan kullanırlar muhtemelen.
Şimdi kesinlikle haklısınız ve şunu söyliyeyim bu ülke bir isviçre değil ve bu ülke şehitlerin kanı ile kuruldu ve büyük mücadeleler yaşandı, bu ülkeyi de kuran Atatürk hiçbir yerde anılmayacaksa zaten saçmalık olur, yok neymiş niye İstiklal marşı zorunlu niye sınıflarda Atatürk resmi var, ya kardeşim senin ülken ne zorluklar ile kuruldu sen bunu unutursan devletini millettini unutursun zaten, Atatürk zaten hep bilim ve mücadele ile ilgili mesajlar verdi halkına ve beni övün demedi, eğitim kesinlikle önemli olup bu coğrafyada milliyetçi olunması gerekli diye düşünüyorum çünkü Türkün düşmanı çok ve Türk ne zorluklar çektiğini bilmeli ki hep bağımsız olsun.

Şimdi kesinlikle haklısınız ve şunu söyliyeyim bu ülke bir isviçre değil ve bu ülke şehitlerin kanı ile kuruldu ve büyük mücadeleler yaşandı, bu ülkeyi de kuran Atatürk hiçbir yerde anılmayacaksa zaten saçmalık olur, yok neymiş niye İstiklal marşı zorunlu niye sınıflarda Atatürk resmi var, ya kardeşim senin ülken ne zorluklar ile kuruldu sen bunu unutursan devletini millettini unutursun zaten, Atatürk zaten hep bilim ve mücadele ile ilgili mesajlar verdi halkına ve beni övün demedi, eğitim kesinlikle önemli olup bu coğrafyada milliyetçi olunması gerekli diye düşünüyorum çünkü Türkün düşmanı çok ve Türk ne zorluklar çektiğini bilmeli ki hep bağımsız olsun.
Uğruna savaşılacak tek şey bağımsızlık oldu bizim ülkemizde. (1920-Günümüz bahsediyorum. Önceki zamanlardan bahsetmiyorum) Atatürk asla basit bir diktatör değildi. Atatürk, vatanı için en iyisini düşünen, canını bile feda eden, Sürekli olarak çağdaş olmayı savunan, gericiliği yok eden bir yapıya sahip birisidir o. Zamanında kuva-yı milliye insanların kefen parası ile dönüyordu (Mehmet Rıfat Börekçi, kendisinin ve eşinin kefen parasını ülkenin yaşadığı zorluklara karşı göğüs geren bir birlik olan Kuva-yı Milliye'ye bağışlamıştır.)

Ne zaman ki işgalci ülkeler vatandaşların kafasını bir mızrağa oturtup sokakların arasında gezdirdi, ne zaman ki ülkemizin kadınları namuslarını korumak için derelere atlayıp intihar etti, işte o zaman savaş yapıldı. O zaman kan döküldü. O zaman savaşın gerçekten bir anlamı olmuştu işte. Atatürk asla "bak burada çok güzel x maddesi var ben burayı alırım" diyip orayı vatanına katmaya çalışmadı. Atatürk bu işleri barışçıl ve doğru yöntemlerle çözmeye çalıştı.

Atatürk gerçekten çok büyük bir adam. Ah be Atatürk, keşke yeniden aramızda olsan.

Geri
Yukarı