Neden kimse düşünemiyor?

İnsanlar araştırmıyor. Ayrıca her insan bu soruyu çok kez dile getirir.
Ne demiş Sokrates?
Eki Görüntüle 1405957

Sokrates'in sözünden dolayı, Tanrı üzerine düşünceye değer atfetmeniz ilginç, ki kendisinin de Tanrı'nın varlığı yokluğu hakkında konuşmayı ehemmiyetsiz bulması olasıdır. Savunmasında "Tek gerçek bilge vardır, O da Tanrı'dır" diyen bir zattan bahsediyoruz. Ayrıca, düşünce enerjimizi algılama yönünden sınırlı olduğumuz muğlak konulardan ziyade hayata dair etkisini hissettiğimiz daha verimli konulara yöneltmek daha faydalı olur.

Son düzenleme:
Sokrates'in sözünden dolayı, Tanrı üzerine düşünceye değer atfetmeniz ilginç, ki kendisinin de Tanrı'nın varlığı yokluğu hakkında konuşmayı ehemmiyetsiz bulması olasıdır. Savunmasında "Tek gerçek bilge vardır, O da Tanrı'dır" diyen bir zattan bahsediyoruz. Ayrıca, düşünce enerjimizi algılama yönünden sınırlı olduğumuz muğlak konulardan ziyade hayata dair etkisini hissettiğimiz daha verimli konulara yöneltmek daha faydalı olur.
Din/Allah yok gibi bir şey dediğimi hatırlamıyorum hocam.

Din/Allah yok gibi bir şey dediğimi hatırlamıyorum hocam.

Mesajımı yeniden okursaniz, öyle bir şey ifade etmediğimi, hatta bunun konuşulmasının manasız olduğunu ifade ettiğimi anlayabilirsiniz. Tanrı'nın varlığı ya da yokluğunu tartışmanin hiç bir faydası yoktur, sadece zaman kaybıdır.

"Tanrı var mı?", "ölümden neden korkarız?" gibi soruların cevaplarını almadık mı? Neden hâlâ bu sorular soruluyor? Cevaplarını almadık varsayıyorum. O zaman da onlarca aynı konu başlığı var. Oraya cevap yazmak zor mu? Başka bir konu hakkında düşünemiyor muyuz? Sadece o değil, felsefe haricinde sorularda buraya yazılıyor. İlginç.

Bunlar cevapları verilmiş sorular değil.

Bunlar cevapları verilmiş sorular değil.
Bunların cevaplarını da zaten veremezsin. Benim demek istediğim ateist, deist, agnostik, Müslüman, Hristiyan olsan da 200 kere aynı konuyu açmanın anlamı yok. Koskoca felsefede sadece "Tanrı" kavramı yok. Aklına başka felsefi düşünce veya sorun gelmiyor mu?

"Tanrı var mı?", "ölümden neden korkarız?" gibi soruların cevaplarını almadık mı? Neden hâlâ bu sorular soruluyor? Cevaplarını almadık varsayıyorum. O zaman da onlarca aynı konu başlığı var. Oraya cevap yazmak zor mu? Başka bir konu hakkında düşünemiyor muyuz? Sadece o değil, felsefe haricinde sorularda buraya yazılıyor. İlginç.

Öncelikle geçmiş konuları hortlatmak site kurallarına aykırı.
Gelelim asıl konuya.
Soru olduğu sürece cevap olmak zorunda. Birileri de bu cevabı bulmak için didiniyor.
(Tüm dinlerdeki) tanrılara şükür bize bunlardan bol bol bırakmışlar(!)...
Bir sorunun cevabını bulmak için de önce o sorunun farkında olmalısınız. Bazıları bunun farkında ve doğası gereği dogmatik olmak zorunda olan dinlerin bu "doğasını" yok sayıyorlar. Ve sorguluyorlar.
"Tanrı var mı?" bu tarz sorulardan daha çok çekeceğimiz var. Çekmeliyiz de. Bu soruları sormayan insan ya doğru cevabı bulduğuna kesinlikle emin olacak kadar küstahtır ya da dünyadaki varlığının ne anlama geldiğini umursamayacak kadar önemsiz bir hayatı vardır.

Başka bir konu hakkında düşünemiyor muyuz?

Başka konular hakkında da kafa yormalıyız tabii ama bu konular hakkında kafa yormayı asla bırakmamalıyız.
Haydi bir oyun oynayalım sizinle.
Kimsenin olmadığı bir odada uyandınız. Bir sandalyenin üzerinde ayaktasınız ve boynunuzda ucu tavana asılı bir urgan var. Oraya nasıl geldiğinizi bilmiyorsunuz ya da hatırlayamıyorsunuz. Kapı açık, elleriniz bağlı değil. Herhalde oraya tek başınıza gelmişsiniz. Etrafta sizi zorlayacak birisi de yok. Sonra çıkıp gittiniz ve kaldığınız yerden hayatınıza devam ettiniz.
Şimdi de minik tahminler yapalım.
O uyandığınız an "n'oluyoruz LAN?" demez misiniz? Ya da hayatınızın geri kalanında bu anları hatırlayıp "o neydi arkadaş? Oraya nasıl geldim ben öyle?" diye sormaz mısınız kendinize? İşte gözlerini birdenbire dünyada açan insanların yaptıkları şey bu. Oraya nasıl ya da neden geldikleri...
Bu soru insanın peşini varoluşu boyunca asla bırakmamalı. Çünkü ne yaşam ne ölüm ikisi de asla sıradan şeyler değil insan için...

Bunların cevaplarını da zaten veremezsin. Benim demek istediğim ateist, deist, agnostik, Müslüman, Hristiyan olsan da 200 kere aynı konuyu açmanın anlamı yok. Koskoca felsefede sadece "Tanrı" kavramı yok. Aklına başka felsefi düşünce veya sorun gelmiyor mu?

Güzel bir süt içtiğinde aklına gelen ilk şey nedir? Sütün hangi inekten geldiği mi yoksa sütü veren ineğin son birkaç hafta yediği yemin kalitesi mi? Başka sorular sütün kalitesi oluyor. Varoluşu sorgulamak ise hangi inekten süt aldığınızı sorgulamakla eş değer.

Hem taş çatlasa 100, daha da iyimser olalım 120, seni mi kıralım biraz da abartma tozu al sana 125 yıl ömrün var. Ancak birçok din sonsuz bir hayat vadediyor. Doğal olarak tanrılar ve yollarıyla bu kadar çok ilgileniyoruz. Eğer uzun yaşamak hakkında kaygınız yoksa "kısa yaşamanın" herkesçe bilinen formülleri var.

Son düzenleme:
"Tanrı var mı?" bu tarz sorulardan daha çok çekeceğimiz var. Çekmeliyiz de.
Aynı fikirde değilim. Çekmemeliyiz. Yeter artık. Sorabilir ve istediğini de yazabilir. Karışamam. Ama felsefe bölümüne yazılanların konularının aynı olduğunu anlamayıp, bakmadan üzerine basıp, geçip giden insanlar buraya farklı bir örnek üzerinden veya aynısı üzerinden yine aynı başlığı atıyor. Tamam sor. Sormak ve buraya yazmak en doğal hakkın. Ama diğer başlıklara baktın mı? Buraya bunu yazmanın anlamı yok dememin sebebi aynı 200 gönderiye de yazan adamın fikrinin değişmeyeceğidir. 100 kişiden sadece 5-10 kişinin fikri değişir yada evrilir. Ve bu insanlar fikirlerini belirtirken araştırdıkları kaynakları da belirtiyor. "Bir zahmet geriye dönüp okuyasaydın be arkadaş." derim bende.
Başka konular hakkında da kafa yormalıyız tabii ama bu konular hakkında kafa yormayı asla bırakmamalıyız.
Haydi bir oyun oynayalım sizinle.
Kimsenin olmadığı bir odada uyandınız. Bir sandalyenin üzerinde ayaktasınız ve boynunuzda ucu tavana asılı bir urgan var. Oraya nasıl geldiğinizi bilmiyorsunuz ya da hatırlayamıyorsunuz. Kapı açık, elleriniz bağlı değil. Herhalde oraya tek başınıza gelmişsiniz. Etrafta sizi zorlayacak birisi de yok. Sonra çıkıp gittiniz ve kaldığınız yerden hayatınıza devam ettiniz.
Şimdi de minik tahminler yapalım.
O uyandığınız an "n'oluyoruz LAN?" demez misiniz? Ya da hayatınızın geri kalanında bu anları hatırlayıp "o neydi arkadaş? Oraya nasıl geldim ben öyle?" diye sormaz mısınız kendinize? İşte gözlerini birdenbire dünyada açan insanların yaptıkları şey bu. Oraya nasıl ya da neden geldikleri...
Bu soru insanın peşini varoluşu boyunca asla bırakmamalı. Çünkü ne yaşam ne ölüm ikisi de asla sıradan şeyler değil insan için...
Bak yine aynı yere çıkıyoruz. Sorsun. Sormasın demiyorum. Aynı şeyi yazmanın anlamı ne diye soruyorum. Yukarıdaki fikirlerim buradaki kısım içinde geçerli.
Güzel bir süt içtiğinde aklına gelen ilk şey nedir? Sütün hangi inekten geldiği mi yoksa sütü veren ineğin son birkaç hafta yediği yemin kalitesi mi? Başka sorular sütün kalitesi oluyor. Varoluşu sorgulamak ise hangi inekten süt aldığınızı sorgulamakla eş değer.

Hem taş çatlasa 100, daha da iyimser olalım 120, seni mi kıralım biraz da abartma tozu al sana 125 yıl ömrün var. Ancak birçok din sonsuz bir hayat vadediyor. Doğal olarak tanrılar ve yollarıyla bu kadar çok ilgileniyoruz. Eğer uzun yaşamak hakkında kaygınız yoksa "kısa yaşamanın" herkesçe bilinen formülleri var.
Burası da aynı. 😩
Toplum katildir başlığını açan arkadaş hiç düşünmedi mi varoluşunu veya tanrı varlığını. İlla ki düşünmüştür. Ama sorgularken şunu fark etmiştir bence. Bu soruların cevabı yok. Ve bu başlığı açmış. Çünkü bu konu fiziksel ve zihinsel olarak algıladığı bir durum. Bu duruma müdahale de edebilir. Ve yazdığı yazı çok hoşuma gitti. Yani felsefe sadece tanrı varlığı üzerine kurulu değildir.

Son düzenleme:
1. Ölmekten kormayacaksın. Sen Allah ın mülküsün. Allah istediğini yapar.
2. Bende sürekli görüyorum saçma sapan konular açıyorlar. Hepsi gerçeği biliyor. Hadi bilmiyor diyelim. Bir tavsiye Sorularla İslamiyet sitesine girsinler sorularını orada aratsınlar (bu site iki üç tane ne olduğu belli olmayan kişilerin sitesi değil)
Birde sizin gibi insanlar var tabi. Oraya hiç girmek istemiyorum. 😂

Yeni konular

Geri
Yukarı