Neden Linux kullanıyorsunuz?

Lavux u düzeltmek için 94835789345 saat kod öğrenince gelen pişmanlık.

Söylediklerinde kısmen haklısın ancak Linux'un Windows'a göre en büyük avantajı trojan RAT benzeri virüslerin girmesinin aşırı düşük olması yani bu virüslerin Linux'a bulaşması neredeyse imkansız bu da benim Linux da en sevdiğim şey ama maalesef edit programlarım Linux desteklemediği için mecburen Windows 11'den devam ediyorum.

Windows ve Linux gibi işletim sistemleri farklı özelliklere ve kullanım senaryolarına sahiptir, bu yüzden tercih yaparken bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir. İşte bazı nedenler:

1. ücretsiz ve açık kaynak yazılım: Linux, çoğu dağıtımı açık kaynak ve ücretsizdir. Bu, yazılım geliştirme ve dağıtım maliyetlerini düşürebilir. Ayrıca, açık kaynak kodu inceleyebilir ve istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
  2. güvenlik ve güncellemeler: Linux, güvenlik konusunda genellikle daha sağlam bir itibara sahiptir. Açık kaynak kod sayesinde, güvenlik açıkları daha hızlı tespit edilip düzeltilebilir. Ayrıca, güncelleme süreçleri daha esnek ve kullanıcı kontrolündedir.
  3. çeşitli dağıtımlar ve özelleştirme: Linux, birçok farklı dağıtım ile gelir ve her biri farklı kullanım senaryolarına odaklanabilir. Bu da, ihtiyaçlarınıza uygun bir dağıtım seçebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, Linux'un özelleştirme yetenekleri daha geniştir.
  4. performans: Linux, düşük kaynaklı cihazlarda bile iyi performans gösterebilir. Özellikle sunucu veya veri tabanı gibi yoğun iş yükleri altında Windows'a göre daha iyi performans sunabilir.
  5. geliştirici araçları ve komut satırı: Linux, geliştiriciler için geniş bir araç yelpazesi sunar. Ayrıca, güçlü bir komut satırı (terminal) ile çalışabilirsiniz, bu da pek çok görevi daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.
  6. topluluk desteği: Linux topluluğu oldukça büyüktür ve yardım ve destek sağlamak için çeşitli forumlar ve kaynaklar bulunur.

Dediklerinin alayını belirli Windows düzenlemeleri ile daha kolay ve daha rahat bir şekilde yapabilirsin. Hem de ömrünün yarısını terminal komutu öğrenmeye uğraşmadan.
Lavux tam bir vakit kaybı.

Bunları yazmak içinde kod yazdın mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
:)

Optimus kapatabileceğin bir şey değil. Nvidia ekran kartlarının yüksek performans ve düşük güç tüketimini en uygun şekilde kullanılmasını sağlayan bir sistem. Yaşanan gecikme masaüstü kullanımında daha etkilidir. Harici GPU Nvidia DPC gecikmesi çok yaşayacağını sanmıyorum. Yani oyuna fazla etki etmez.

Linux'ta Optimus istersen kapatabileceğin bir şey. İstersen sadece bir çekirdek değişkeni ile (nouveau.runpm=0) harici GPU'yu minimum güç düzeyine alabilir ya da sadece bbswitch paketini kurarak Nvidia GPU'nun gücünü bile kesebilirsin. İstersen sadece intel ya da sadece Nvidia GPU'yu kullanabilir ya da istersen hibrit kullanım sağlayabilirsin. Bunun için komut kullanmana da gerek yok, en azından Ubuntu tabanında böyle.

nvidia-prime-offloading-on-demand.png

Son düzenleme:
Dostum 3 kere Linux kurdum ben bu laptopa biri pop_os! Biri manjaro Biri de Garuda durum daha kötüydü parlaklığı bile arttıramıyordum optimusu kapatsam ne yazar.

Senin dizüstü için (Acer Nitro 5 AN515-45) için açılışa acpi_backlight=native değişkeni eklemek yeterli olur aslında. Bunun için de komut satırı kullanmana da gerek yok aslında, grub-customizer uygulamasını kurup (bunun için de komut gerekmiyor) bununla istediğin değişkeni açılışa ekleyebilirdin. Ya da Grub yapılandırma dosyasını açıp, değişkeni ekleyip update-grub komutunu çalıştırırsın, internette yüzbinlerce anlatımı var bunun, sırf bunun için forumdan destek alman bile gerekmezdi.

grub-parameter.png

Sana iyi geceler, ben kaçıyorum.

Dediklerinin alayını belirli Windows düzenlemeleri ile daha kolay ve daha rahat bir şekilde yapabilirsin. Hem de ömrünün yarısını terminal komutu öğrenmeye uğraşmadan.
Lavux tam bir vakit kaybı.

Bunları yazmak içinde kod yazdın mı?

Sen 3. maddeyi okudun mu? Ciddi ciddi customizasyon konusunda Windows ile Linux ortamlarinin kiyaslanabilir oldugunu mu iddia ediyorsun?

Ayrica "Lavux" nedir yahu. Trolluyor musun yoksa 12 yasinda misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı