Neden Linux kullanıyorsunuz?

Şu anda ben de Dual boot olarak Windows + Linux kullanıcısıyım ancak sizlerin hangi dağıtımı kullandığını, niçin o dağıtımı kullandığını ve neden Linux çekirdekli işletim sistemi seçtiğinizi merak ettim.

Bu arada kullandığım dağıtım: Ubuntu 22.04.

İşim gereği sızma ve güvenlik testleri için Kali Linux kullanıyorum.

Bazen bazı SSD'lere Windows hiçbir şekilde kurulmuyor, büyük ihtimalle o SSD'ler sorunlu oluyor, çöpe atmaktansa Linux kuruyorum, ve nedensizce aşırı stabil çalışıyor 🤷🏻‍♀️ şimdiye kadar aldığım dört ayrı SSD'de başıma geldi bu, dördünde de mecburi Linux var, kullanım açısından bence bir Windows kadar rahat değil.

Oyun oynamayı bırak ben daha MangoHud ve goverlay kurmayı dahi başarabilmiş değilim. Linux, Windows gibi pencerelerden ve düğmelerden oluşmuyor, Linux kullanabilmek için bunu biliyor olmak gerek. Kullanmayı hiç bilmediğim için adımbaşı sorun yaşıyorum. Daha fazla detay için bu konudaki diğer mesajlarımı okuyunuz.

Hocam ben de ilk kullanmaya başladığımda çok sorun yaşadım. Çünkü ben ilk etapta Garuda kullanmıştım. Driver kurayım derken sistemi bozdum sonra düzeltiyim derken bir şeyler yaptım Windows kilitlendi. Sonrasında Linux Mint'e geçtim ve orada alışmaya başladım. Driver Manager olsun basit De'si olsun başlangıç için ideal bir dağıtım. Sonrasında Manjaro KDE'ye geçtim. Neden derseniz KDE kullanmak istiyordum ama Mint üzerinde düzgün bir şekilde kuramadım ve uğraşmak istemedim. Zaten yeni bir dağıtıma geçmek istiyordum. Manjaro gözüme çarptı dedim budur geçtim. Ama belirteyim Mint kadar rahat değil Manjaro. Ses sürücüsü noktasında biraz uğraşmanız gerekiyor. Eğer debiana dönecek olursam FerenOS ya da MX tercih ederim diye düşünüyorum.

Hocam ben de ilk kullanmaya başladığımda çok sorun yaşadım. Çünkü ben ilk etapta Garuda kullanmıştım. Driver kurayım derken sistemi bozdum sonra düzeltiyim derken bir şeyler yaptım Windows kilitlendi. Sonrasında Linux Mint'e geçtim ve orada alışmaya başladım. Driver Manager olsun basit De'si olsun başlangıç için ideal bir dağıtım. Sonrasında Manjaro KDE'ye geçtim. Neden derseniz KDE kullanmak istiyordum ama Mint üzerinde düzgün bir şekilde kuramadım ve uğraşmak istemedim. Zaten yeni bir dağıtıma geçmek istiyordum. Manjaro gözüme çarptı dedim budur geçtim. Ama belirteyim Mint kadar rahat değil Manjaro. Ses sürücüsü noktasında biraz uğraşmanız gerekiyor. Eğer debiana dönecek olursam FerenOS ya da MX tercih ederim diye düşünüyorum.
Bende mint kullanıyorum ama aslında en temizi arch kurup tüm bileşenlerini kendin kuracaksın.

KDE kişileştirme bakımından ne kadar güzel olsa da aklıma arayüz seçeneği gelmediği sürece KDE'de kalmam. GNOME hoşuma gitse de ağır.

Geri
Yukarı