Neden Linux kullanıyorsunuz?

angryt

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel i5 7300Hq , 16GB 2400 Mhz RAM , GTX1050 Mobile, 500GB M.2 SSD , 1TB HDD
Meslek
Öğrenci
Şu anda ben de Dual boot olarak Windows + Linux kullanıcısıyım ancak sizlerin hangi dağıtımı kullandığını, niçin o dağıtımı kullandığını ve neden Linux çekirdekli işletim sistemi seçtiğinizi merak ettim.

Bu arada kullandığım dağıtım: Ubuntu 22.04.

Fedora KDE kullanıyorum gayet memnunum, çünkü distro seçimi biraz da kişisel hangisini ne için kullanmak istediğinize göre değişir Linux candır.

Şu anda ben de Dual boot olarak Windows + Linux kullanıcısıyım ancak sizlerin hangi dağıtımı kullandığını, niçin o dağıtımı kullandığını ve neden Linux çekirdekli işletim sistemi seçtiğinizi merak ettim.

Bu arada kullandığım dağıtım: Ubuntu 22.04.

Bende Win+Arch Linux kullanıyorum 2 haftadır sadece Win kullanıyorum yazılılar yüzünden.
Benim sebebim;
Güvenlik.
Özelleştirme.
Akıcılık.

Cook sebep var fakat sunu bilmen simdilik yeter: 290 MB RAM kullandigi icin. Windows reis 2 GB kullaniyor havadan sudan. Bir de hafifligi seviyorum. Cinnamon, XFCE gibi DE'leri hantal buluyorum. LXDE kullaniyorum.

Ben Windows 10 ile Manjaro Linux kullanıyorum.

Güvenlik açısından çoğu dağıtım iyi zaten.
Sistemi yormayan bir OS ve farklı bir deneyim açısından kullanıyorum.

Oyunlarda Windows kadar stabil değil tabii ki native bir driver arayüzüde yok.
Ama çok özgür bir işletim sistemi olduğu aşikâr.

Stabilite ve hakimiyet seviyorum.
Docker problemsiz calisiyor, ARM mimarisinin compatiblity sorunlari ve Windows'un kazmaligiyla da ugrasmamis oluyorum.
O yuzden sunucularimda ve en az bir tane developer bilgisayarimda kesin linux olur.

Denemek için Pop Os dağıtımını yükledim. Yine şaşırtmadı. Adım başı sorun yaşıyorum. Sık sık burada konu açma gereği duyuyorum yaşadığım sorunlarla ilgili. Sorunlar bitmiyor. Bilmediğim şeyler de var.
Keşke MSI Afterburner linux desteklese. Onun yerine MangoHud var ve o da çok sorunlu. Goverlay ile çok sorunlu çalışıyor, hatta çalışmıyor desem daha iyi. Eski NFS oyunları bende korsan olarak var, MangoHud ile başlatamıyorum. Ayrıca Wine yükledim, Wine stable hali yüklenmiyor, Wine devel yüklenebiliyor. Linux Mint'te Wine stable yüklenilebiliyordu.

Eski NFS oyunları için widescreen fix gibi önemli mod'lar var. Linux'ta bu mod'lar çalışmıyor hiçbir şekilde. Wine ile oyunu çalıştırabiliyoruz sadece. Wine o modları görmüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı