Neden Linux Kullanıyorsunuz?

Uğraşmayı seviyorum. Şu bir gerçek ki Linux dağıtımları çoğu zaman Windows kullanmaktan daha yorucu oluyor. En son çıkan çoğu dağıtım son kullanıcı adına konuşmak gerekirse çok daha basit ve stabil olmasına rağmen henüz Windows seviyesine erebilmiş değil. Sunucu kısmında ise Linux rakipsiz, evimde küçük sunucular çalıştırıyorum :) Eğer uğraşmayı sevmeyen bir insansanız muhtemelen Linux pek size göre değildir. Bir de oyun oynuyorsanız tabii. Ancak oyun kısmında da Linux desteği gitgide genişliyor. Eskisi gibi "Oyun oynuyorsan Windows" cümlesini rahatça kuramıyorum yani artık.

Tam hakimiyet.

Gecen benim windows makine kendi kendine update yapip restart atmis. Kendi kendine Edge yuklemeye karar vermis. Masaustume edge kisayolu olusturmus. Ayarlari import ediym mi abi diye sormaya baslamis. Bana ne soruyorsun ki, sen zaten kafana gore takiliyorsun ne guzel. Silemiyorsun da. Kesin takla atarak silmenin bir yolu vardir da ben parasini verdigin bilgisayarda parasini verdigin isletim sisteminde silemedigim programlar olmasi fikrine katlanamiyorum.

Ustteki senaryoyu Linux te yasama ihtimaliniz yok.( Ozgurluk + berraklik )

Haftalardir acik biraktigim bilgisayarim var, hic sorunu yok. Senelerdir calisan sunucum var sorunu yok. 10 senelik laptobum var, sorunsuz. Hepsinde Linux yuklu. ( Stabil )

Gorsellik hic onemli degil, isini yapsin ve sadece isini duzgun yapsin. GUI ye gerek yok, seri calisan CLI GUI den daha edektiftir. Ben 2 satirda statik IP tanimliyorum. Windows ta yeni ayarlar arayuzunden network u bulana kadar 20 tane kufur yiyor benden Microsoft. Icinde "Mustafa" yazan txt dosyalarini bulmak isteden Linux te tek komut veriyorsun. Windows 10 kullanip da bunu yapabilen binde bir.

Linux ovecekken Windows gommus gibi oldum idare edin.

Genellikle özentiden ve farklı olma ihtiyacından kullanan çok var. Sonradan beceremeyip, alışamayıp, kafası basmayıp, kötüleyenler de, en çok bunlardan çıkıyor. Bunların dışında küçük bir yüzde Unix - Linux yapısını sevdiği için kullanıyor. Ya da sunucularda zaten 1 numaralı OS Linux.

Farklı şeyler denemek için kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı