Neden oyunlarda Türkçe dil desteği yok?

Fiyat'dan bahsediyorsunuz'da örnek olarak GTA 5'i baz alalım. Altta bırakacağım link'den, oyunu satın alanların yüzdelik kısmı var. Türkiye 11.sırada, fakat Türkiye'den sonra, İspanya,İtalya, ülkeleri mevcut. Şimdi diyeceksiniz ne olmuş yani, ülke yüzdelik kısmına baktığımızda, saydığım ülkeden fazla almışız oyunu. Fakat onlarda dil desteği varken, bizde neden yok peki? Para konusuna değinmek istemiyorum, indirim olduğunda alan oluyor zaten oyunu.

Şu "tok açın halinden anlamıyor" edebiyatını yapmazsanız sevinirim, sanki her şeye ne zaman istesem erişebiliyorum. Korsan oyun oynamak birisini gasp etmekle aynı şey, dini inancınızı bilmiyorum ama benim inanışımda "kul hakkı" diye bir terim var ve korsan oyun oynamak da doğrudan kul hakkı yemek. Korsan içerik kullanımının övülecek veya savunulacak hiçbir yanı yok.
Hocam ya hiç oyun oynamayacaksın ya da steam hesabınız oyunlarla dolu olacak ve oyun oynamayı seven biriyseniz mecburen korsana yöneleceksiniz.

Rusya? Onlar korsanın babası, sadece korsan oynamakla kalmayıp, oyunları crackleyenlerin ta kendileri, ama neredeyse her oyun rusça destekliyor?
Sen Rusya ile Türkiye'yi bir mi tutuyorsun? Biri gelişmiş süper güç bir ülke biri gelişmekte olan dışa bağımlı geleceği karanlık bir ülke. Lütfen ülkeleri kıyaslarken bunlara da dikkat et.

Hocam ya hiç oyun oynamayacaksın ya da Steam hesabınız oyunlarla dolu olacak ve oyun oynamayı seven biriyseniz mecburen korsana yöneleceksiniz.
Mecbur olduğum hiçbir şey yok, çok oyun oynamak istiyorsam ve oyunum yoksa onlarca F2P oyun var (LoL, Valorant, Warface, vs.). Hadi bunları görmezden gelsek bile Epic Games'in dağıttığı o kadar oyun var. İsteyene ulaşmak için yol, istemeyene kaçmak için bahane çok görünür.

Şu "tok açın halinden anlamıyor" edebiyatını yapmazsanız sevinirim, sanki her şeye ne zaman istesem erişebiliyorum. Korsan oyun oynamak birisini gasp etmekle aynı şey, dini inancınızı bilmiyorum ama benim inanışımda "kul hakkı" diye bir terim var ve korsan oyun oynamak da doğrudan kul hakkı yemek. Korsan içerik kullanımının övülecek veya savunulacak hiçbir yanı yok.

Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Korsan oyun oynamakla marketten yiyecek çalmak aynı şey. O yüzden en azından Game Pass kullanılmalı diye düşünüyorum. Mesela hırsızlık yapan kişileri düşünün. Fakirlikten artık evine ekmek götüremeyecek, yaşamını devam ettiremeyecek hale geliyorlar. Son çare olarak hırsızlık yapmaya başlıyorlar. Bu onları haklı çıkartmıyor ama ne yapabilir ki kaybedecek neyi var ki? Ülkemizde de çok büyük bir oyuncu kitlesi var. Ekonomimiz normal olsa en çok orijinal oyun oynanan ülkeler arasında oluruz. Herkes orijinal oyun almak, korsanla uğraşmamak ister ama olmuyor işte. Bunun sorumlusu biz değiliz ama fakirsen oyun oynamazsın demek de çok acımasız geliyor bana. Benim de korsan oynamanın suç olduğunu düşündüğümü unutmayın.

İnanın bana bazen korsan oynamak zorunda kalıyorsunuz. Satın aldığım ilk oyun Payday 2. Hala oynamadım fakat hesabımda duruyor. En azından destek olsun diye almıştım. Fakat ben destek olsun diye gidip de bir oyuna 200 TL veremem ki ( bilgisayarım oyunları kaldırmadığı için böyle diyorum kaldırsa tabii ki oynarım para verdiğim oyunu )

Geri
Yukarı