Nihilizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Non-teizmin ulastigi son nokta gibi bir şey bence. Teizmden ayrilinca genelde ilk basamak deist olunur sonra agnostizm vs. Ateizm basamaginda ya teizme donus ya apateist, ignostik vs. Olma ya da tam kivamina gelip nihilist olunur. Tutarsiz olan nihilizm degil, teizm ile nihilizm arasinda kalan gecislerdir bana gore. Apateizmi non-teizm ve teizmden bagimsiz olarak görüyorum nihilizm ise non-teizmin son cikis noktasi gibi bir şey.

Non-teizmin ulastigi son nokta gibi bir şey bence. Teizmden ayrilinca genelde ilk basamak deist olunur sonra agnostizm vs. Ateizm basamaginda ya teizme donus ya apateist, ignostik vs. Olma ya da tam kivamina gelip nihilist olunur. Tutarsiz olan nihilizm degil, teizm ile nihilizm arasinda kalan gecislerdir bana gore. Apateizmi non-teizm ve teizmden bagimsiz olarak görüyorum nihilizm ise non-teizmin son cikis noktasi gibi bir şey.
Aşama olarak görmek bence çok yanlış çünkü hepsinin çok farklı felsefi temelleri var.

Aşama olarak görmek bence çok yanlış çünkü hepsinin çok farklı felsefi temelleri var.

Evet benim dedigim biraz daha farkli konu. Deizm ateizmi, ateizm nihilizmi doğurur demem daha dogru gibi. Gunun sonunda elde teizm, nihilizm ve apateizm kalıyor apateizm iddiadan vs. Ziyade tavir, nihilizm realist non-teizm gibi bir şey oldugundan non teizmin ulasacagi son nokta. Teizm ise teizm inanc meselesi. Nihilizmi toz pembecilik oynamayan gerçekçi, tutarli non teistler olarak goruyorum.

Bana göre Tanrı inancı olmayan bir insan eğer mantıklı düşünüyor ise eninde sonunda nihilist olur. Bir Tanrı'nın kurallarına inanmıyorsak mutlak olarak doğru kabul edebileceğimiz bir şeyden söz edemeyiz bence.

Geri
Yukarı