Nihilizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

O halde yanlış konudasin. Boyum uzamadi, kiz arkadasim terk etti tarzi mental griftlerden gecenlerin sorunlarini paylastigi sarilmali oksamali konular vardir elbette, orada her şey bos dostlar diye gundeme getirebilirsin.

Tamam dostum sen kadim insanlığa faydalı olacak işler yapmaya devam et. Kabul edemediğiniz görüşleri ergen görüşü sınıfına indirgeyerek karşınızdakinin düşüncelerini reddetme gibi basit bir yöntemi de bırakmanın zamanı geldi.

Müslüman olarak bizi yaratan üstün bir varlığa inanmayanlar çok tuhaf geliyor, hiçlik hiçlikten birşeyler çıkardı ve hiçliğe geri mi gidecek?

Tamam dostum sen kadim insanlığa faydalı olacak işler yapmaya devam et. Kabul edemediğiniz görüşleri ergen görüşü sınıfına indirgeyerek karşınızdakinin düşüncelerini reddetme gibi basit bir yöntemi de bırakmanın zamanı geldi.

Baskasina anlamli gelen bir hayat gayesinin sana gore anlamsiz olmasindan yola cikarak yazmistin ilk mesajini.

Burada nihilizme sallayan arkadaşların hayatlarındaki anlamı çok merak ediyorum. Ne acaba?

Ayni seyi ben sana yaptigimda aglama hakkini o noktada kaybettin, bos magduriyet ve laf ebeligi bu konudaki varligin sadece.

Baskasina anlamli gelen bir hayat gayesinin sana gore anlamsiz olmasindan yola cikarak yazmistin ilk mesajini.

Ayni seyi ben sana yaptığımda aglama hakkini o noktada kaybettin, bos magduriyet ve laf ebeligi bu konudaki varligin sadece.

Evet haklısın burada nihilizme sallayan arkadaşların hayat gayesi için verdiğin örneklere bakarsak ilkokul cocuğu ayarında pembe hayallerden başka bir şey olmadığı açıkça belli oluyor. Kedi beslemek hayatın anlamından çok vicdan ve sevgi gibi kontrol edemediğin hislerinin getirdiği bir durum.

Nihilizmi bir evre olarak görüyorum. Bu yaşanılır ve uzun veya kısa bir dönemde atlatılır. Hayatının değersiz olduğunu düşünmek acı verir insana ve bu acıyı boş vererek geçiremezsin. İnsanların hayatları yaşaması için değerleri olmalıdır. (iyi veya kötü değerden bahsetmeyeceğim) Ben Nietszche gibi yaratanları, kendi değerlerini yaratanları yani savaşçıları daha çok seviyor ve beğeniyorum.

Mânânın olmadığı ya da öznel olduğu yerde, yaşam sağlıklı olarak sürdürülemez. Ve mânâ hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan da "herhangi bir anlam yoktur" ya da "anlam budur" denilemez. Eksik bilgiden dolayı oluşan hüküm, kaosa vesiledir ki bu minvalde; doğal olarak kendini önceleyen ve anlamdan uzak insanın, neye sebep olabileceği ve neyi çoğaltacağı da gayet açıktır.

Kararlar ya da iradeye tesir eden hususlar tabii ki vardır, lakin insan ile diğer yaratıkların ayrımı da bunları değerlendirebilme yetisine sahip olmakla ilgilidir. Seçme ve diğerlerinin hayatını etkileyebilme durumları, ister istemez bir yasaya ihtiyaç duyar. Burada yasa da anlamsız diyorsanız, acıdan başka bir şeye vesile olmazsınız.

Rousseau'yu hep sevmişimdir, kendisi demiş ki;

"Kimi, cisimlerin mevcut olmadığını, her şeyin tasavvurda yaşadığını iddia eder; kimi maddeden gayrı olmadığını ileri sürer ve Tanrı dünyanın kendisidir der. Birisi ispata kalkar ki dünyada iyilik, kötülük yoktur, hayır ve şer birer kuruntudan ibarettir. Öteki der ki, insanlar birer, canavardır; birbirlerini parçalayıp yemeleri cürüm sayılmaz.

Ey büyük filozoflar, bu faydalı dersleri siz yalnız kendi çocuklarınıza, kendi dostlarınıza verin ne olur! Hem siz fikirlerinizin meyvasını daha çabuk elde edersiniz, hem de bizim çocuklarımız sizin mezhebinize girmek tehlikesinden kurtulmuş olur."

Son düzenleme:
Evet haklısın burada nihilizme sallayan arkadaşların hayat gayesi için verdiğin örneklere bakarsak ilkokul cocuğu ayarında pembe hayallerden başka bir şey olmadığı açıkça belli oluyor. Kedi beslemek hayatın anlamından çok vicdan ve sevgi gibi kontrol edemediğin hislerinin getirdiği bir durum.

Bak arguman uretme becerin olmadigi icin donup dolasip yine "hayalleriniz cok gulunc ve anlamsiz" a baglamissin. Iste bu yuzden asagidaki gibi aglamaya hakkin kalmiyor. Icinde bulundugun tezati fark edebiliyor musun?

Kabul edemediğiniz görüşleri ergen görüşü sınıfına indirgeyerek

Edemesen de bir daha yazmayacagim da, gor artik bence.

Bak arguman uretme becerin olmadigi icin donup dolasip yine "hayalleriniz cok gulunc ve anlamsiz" a baglamissin. Iste bu yuzden asagidaki gibi aglamaya hakkin kalmiyor. Icinde bulundugun tezati fark edebiliyor musun?

Edemesen de bir daha yazmayacagim da, gor artik bence.

Benim ürettiğim asıl argümanı anlayacak kapasiten yoksa diyecek bir şeyim yok.

Geri
Yukarı