Protein ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Pluxy01

Megapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Türk&yabancı sitelerden yaptığım hesaplamalar sonucu 170-200 gram arası protein almam gerektiği söyleniyor. Fakat bunu karşılamak için günde 3 yumurta, yarım kilo tavuk veya türevi ve 2 ölçek protein tozu almam gerekiyor. İşin ekonomik boyutu bir yana obez bir insan olarak ben bile zorlanıyorum bu kadar fazla yemekten. (kahvaltı yapmadığım zaman 2 öğüne düşüyor bütün bunları yeme imkanım.) Yaptığım iş doğru mudur yoksa gereğinden fazla mı yükleme yapıyorum? Ayrıca şunu da belirteyim, ketojenik diyet yapıyorum, yani karbonhidrat sadece sebzelerden (o da lif için), onun dışında 1800 kalorilik diyetin 700-800 kalorisini proteinden, kalanını da yağdan almaya çalışıyorum (çoğunlukla bitkisel yağ). Yaş 20, boy 175, kilo 103, yağ oranı %34.

Kankam önceliğin kilo vermek. Protein karşılamak da evet pahalı ülkemizde. İnsülin düzeyini kontrol etmen lazım. Burada kimse sana doğruyu anlatmaz kan değerlerinle beraber diyetisyene gitmen gerek.

Kankam önceliğin kilo vermek. Protein karşılamak da evet pahalı ülkemizde. İnsülin düzeyini kontrol etmen lazım. Burada kimse sana doğruyu anlatmaz kan değerlerinle beraber diyetisyene gitmen gerek.
İnsülini kontrol etmek için karbonhidrat almıyorum. Sadece kilo vermek isteyen birinin bu kadar protein yemesi doğru mu merak ettim. Yediğim her şeyin hesabını yaparım ve kalori hesabıma uydurmaya çalışırım.

Protein zaten hayati ihtiyacın. Kalori açığı oluşturup hayatta kalacak şekilde yemek yemen ve yağ ihtiyacını da doymamış yağ ile karşılaman gerekir. İnsülin kafana göre düzenlenmez sağlıksız bir sonuç almanı ben istemem. Kendi sağlığın kendi kararların fakat senin hormonlarını bilmeden kan değerlerini bilmeden bir şey önermek zor.

Protein zaten hayati ihtiyacın. Kalori açığı oluşturup hayatta kalacak şekilde yemek yemen ve yağ ihtiyacını da doymamış yağ ile karşılaman gerekir. İnsülin kafana göre düzenlenmez sağlıksız bir sonuç almanı ben istemem. Kendi sağlığın kendi kararların fakat senin hormonlarını bilmeden kan değerlerini bilmeden bir şey önermek zor.
Çoğu diyetisyen sabah 2 yumurta bir dilim peynir 3 zeytin vs. yazmaktan ötesine geçmiyor. 1 ayda bir sonuç almazsam şansımı denerim yine.

Yerinde olsam full body program yapar sonuna da 30 dakika kardiyo eklerdim. Kardiyo da core stability kıvamında bir şeyler olurdu. Plank varyasyonları, mekik varyasyonları, bacak varyasyonları. Kendini ölü gibi hissedeceksin bunları yaptıktan sonra.

Kankam diyetisyenden sana öğün yazmasını istemeyeceksin kafandaki planı uyguladığında ölüp ölmeyeceğini soracaksın :D.

Yerinde olsam full body program yapar sonuna da 30 dakika kardiyo eklerdim. Kardiyo da core stability kıvamında bir şeyler olurdu. Plank varyasyonları, mekik varyasyonları, bacak varyasyonları. Kendini ölü gibi hissedeceksin bunları yaptıktan sonra.

Kankam diyetisyenden sana öğün yazmasını istemeyeceksin kafandaki planı uyguladığında ölüp ölmeyeceğini soracaksın :D.
Fitnessın yanında boks da yapıyorum zaten. Haftada 2 gün boks ve onun dışında 3-4 gün fitness sonrası tükenene kadar torbada kardiyo veya spar. Salondaki ekipmanlar yetersiz, bench ve squad yok. Vücudu iki güne bölüyorum direkt. Düzgün bir diyetisyen bulabilirsem de ölüp ölmeyeceğimi sorarım 😂. Diyetisyenden ziyade online koçluklar işin daha ehli gibi ama onlar da senin vücudunu uzaktan ne kadar tanıyabilir o da ayrı konu.

Fitnessın yanında boks da yapıyorum zaten. Haftada 2 gün idman ve fitness sonrası tükenene kadar torbada kardiyo veya spar. Salondaki ekipmanlar yetersiz, bench ve squad yok. Vücudu iki güne bölüyorum direkt. Düzgün bir diyetisyen bulabilirsem de ölüp ölmeyeceğimi sorarım 😂. Diyetisyenden ziyade online koçluklar işin daha ehli gibi ama onlar da senin vücudunu uzaktan ne kadar tanıyabilir o da ayrı konu.
Kankam sağlık işi şakaya gelmez ne bileyim yok tiroitler yok bilmem ne derken bitkisel hayata girmeni istemiyorum. Boşuna doktor olmadı o adamlar vardır bildikleri.

Kankam sağlık işi şakaya gelmez ne bileyim yok tiroitler yok bilmem ne derken bitkisel hayata girmeni istemiyorum. Boşuna doktor olmadı o adamlar vardır bildikleri.
Doğru diyorsun düzgününü bulmak lazım. Yoksa bir halt kazanamayıp diyetisyenlik yazan da bir sürü insan var.

Yeni konular

Geri
Yukarı