PS5 vs Xbox Series X

Xbox eski kullanıcısı olmama rağmen eğer Game Pass'i göz ardı ediyorsanız tabii ki PS5 derim rahatlıkla. Ama Xbox Series X de bir başka güzel be. İkili çok yakınlar birbirlerine ikisi de dünyanın en iyi oyun konsolları ben olsam incelemelerine arayüzüne menüsüne vs. bakarak daha rahat ve daha beğenilir olan hangisi ise kendim için onu seçer alırdım güç bakımından emin olun pek fark yok.

Kendi söylediğimiz bir şeyi siz ispatlayın demiyoruz ki söyleyen sizsiniz. Aylık 30 TL hatta üç yıllık alındığında aylık 20TL olan bir kütüphanenin 400'e varan oyunları nasıl ve kimin gözünü boyamak için oraya konmuş olabiliyor. Tercih edip etmemek ayrı bir durum. Biri tercih eder diğeri etmez. Ea Play, Psychounauts 2'ye It Takes Two, Halo, Doom, Guardians of Galaxy, Plague Tale, Hades Forza, Flight Simulator, Crusader Kings 3, Wasteland 3, Frost Punk ve daha nice Indie oyun, AAA oyun ve stüdyolardan gelecek day one oyunlar. Bunların bir çoğu ödüllü ya da yüksek puanlı oyunlar. Ayrıca GP ile bedava olan oyunların yanında Gamepass'te olmayan oyunların PS platformuna göre ciddi fiyat farkları var. Nasıl bir göz boyamaymış bu. Aylık 40 TL Yıllık alırsanız 20TL'ye gelen PS Plus ne veriyor?? Ben size sunayım bir listenin başı PS ve Xbox oyunlarından iki platformda da olan 39 oyundan bir seçki. Bir de böyle bakın da göz boyama görün. Eki Görüntüle 1362626

Genel bir yorum yapıyorum hepsi sizin mesajınıza yanıt değil. Gamepass'e bakış açısı kıyasın Playstation vs Xbox mı yoksa Playstation vs Gamepass olarak mı yapıldığına göre değişir.

3 yıllık Gamepass'i 290 TL'ye almıştım aylık 8 TL gibi komik bir maliyetim vardı, 2 yılı daha var. Ama globalde referans alınması gereken fiyatın aylık 15 dolar olduğunu unutmamak lazım. Normalde Sony'nin 50 milyon Plus üyesinin olduğu ve birim fiyatı da yıllık 60 dolar/aylık 5 dolar olduğu düşünülünce Gamepass'e bedava muamelesi yapılmaması gerek. Yılda 50 milyon unit de oyun satıyor bu arada Sony. Kaçı first party oyundur, kaçı third party oyundur ve ne kadar komisyon alınır vs. siz düşünün ama Gamepass'in karlılık potansiyelinin kısa-orta vadede bile çok fazla olduğu açık, abone sayısı Plus sistemine yaklaşınca inanılmaz kazançlar elde edecekler.

"Göz boyama" diye bir şey olmasa da kütüphanenin nicelik olarak kalabalık olmasının nitelikle paralel olmadığı gerçeğini değiştirmiyor diye düşünüyorum. Gamepass'in asıl nimeti yeni gelecek first ve third party D1 eklenecek oyunlar. Yoksa kütüphanenin içindeki nitelikli oyunların çoğu diğer platformlardan da erişilebilecek olan EA Play altındaki oyunlar ve neredeyse herhangi bilgisayarın kaldırabileceği sistem gereksinimlerine sahip, Steam-Epicte gayet uygun fiyata satılan/PC Gamepass ile oynanabilecek gereksinimlerde oyunlar, yani çoğu kişi için Xbox sattıracak nitelikte değil diye düşünüyorum. Konu Playstation vs Xbox ise bu açıdan bakmak lazım, Playstation daha tercih edilebilir bir alet olabilir çoğu kişi için. Ama bu saydığım kullanıcı profili bile Microsoft'un zaten işine geliyor. Bir Playstation kullanıcısının saydıklarımdan ötürü PC Gamepass alması Microsoft için yeterli, zaten donanımdan çok çok az kazandıkları için Xbox satmak öncelikleri değil. Ya da direkt Xbox alanlar çok.

Tabii ki Xbox Studiostan gelmiş ve donanım gerektiren AAA oyunlar da var ama platformları birebir karşılaştırdığımız noktada bu oyunlar Sony oyunlarına kıyasla platform seller özelliği sağlayamıyor bugün için. Yani şunu demek istiyorum, Gamepass içindeki çoğu içerik iyi-kötü bir bilgisayarda kullanılabilir, EA Play Playstation'da kullanılabilir. Kütüphanede geriye kalan first party AAA oyunlar vs Sony özel oyunları denkleminde Playstation Xbox'a kıyasla galip çıkar.

Benim Xbox ve Gamepass kullanma sebebim ise gelecek çok sağlam oyunların D1 oynanabilecek olunması. Yoksa Gamepass içindeki birkaç AAA Xbox Studios oyunları haricindeki her oyunu GTX 1050 ekran kartlı 6 yıllık bilgisayarımda da oynayabiliyorum. Gamepass dahilinde Xbox'a ihtiyacım en basitinden Starfield geldiğinde olacak.

Gamepass'in Türkiye'de fiyat/performansı, fiyatının ne kadar üzerinde içerik sunduğunu falan zaten tartışmaya gerek yok. Yorumları sadece konsol tercihinde Gamepass'in ne kadar etkili olabileceğine göre yaptım.

Genel bir yorum yapıyorum hepsi sizin mesajınıza yanıt değil. Gamepass'e bakış açısı kıyasın Playstation vs Xbox mı yoksa Playstation vs Gamepass olarak mı yapıldığına göre değişir.

3 yıllık Gamepass'i 290 TL'ye almıştım aylık 8 TL gibi komik bir maliyetim vardı, 2 yılı daha var. Ama globalde referans alınması gereken fiyatın aylık 15 dolar olduğunu unutmamak lazım. Normalde Sony'nin 50 milyon Plus üyesinin olduğu ve birim fiyatı da yıllık 60 dolar/aylık 5 dolar olduğu düşünülünce Gamepass'e bedava muamelesi yapılmaması gerek. Yılda 50 milyon unit de oyun satıyor bu arada Sony. Kaçı first party oyundur, kaçı third party oyundur ve ne kadar komisyon alınır vs. siz düşünün ama Gamepass'in karlılık potansiyelinin kısa-orta vadede bile çok fazla olduğu açık, abone sayısı Plus sistemine yaklaşınca inanılmaz kazançlar elde edecekler.

"Göz boyama" diye bir şey olmasa da kütüphanenin nicelik olarak kalabalık olmasının nitelikle paralel olmadığı gerçeğini değiştirmiyor diye düşünüyorum. Gamepass'in asıl nimeti yeni gelecek first ve third party D1 eklenecek oyunlar. Yoksa kütüphanenin içindeki nitelikli oyunların çoğu diğer platformlardan da erişilebilecek olan EA Play altındaki oyunlar ve neredeyse herhangi bilgisayarın kaldırabileceği sistem gereksinimlerine sahip, Steam-Epicte gayet uygun fiyata satılan/PC Gamepass ile oynanabilecek gereksinimlerde oyunlar, yani çoğu kişi için Xbox sattıracak nitelikte değil diye düşünüyorum. Konu Playstation vs Xbox ise bu açıdan bakmak lazım, Playstation daha tercih edilebilir bir alet olabilir çoğu kişi için. Ama bu saydığım kullanıcı profili bile Microsoft'un zaten işine geliyor. Bir Playstation kullanıcısının saydıklarımdan ötürü PC Gamepass alması Microsoft için yeterli, zaten donanımdan çok çok az kazandıkları için Xbox satmak öncelikleri değil. Ya da direkt Xbox alanlar çok.

Tabii ki Xbox Studiostan gelmiş ve donanım gerektiren AAA oyunlar da var ama platformları birebir karşılaştırdığımız noktada bu oyunlar Sony oyunlarına kıyasla platform seller özelliği sağlayamıyor bugün için. Yani şunu demek istiyorum, Gamepass içindeki çoğu içerik iyi-kötü bir bilgisayarda kullanılabilir, EA Play Playstation'da kullanılabilir. Kütüphanede geriye kalan first party AAA oyunlar vs Sony özel oyunları denkleminde Playstation Xbox'a kıyasla galip çıkar.

Benim Xbox ve Gamepass kullanma sebebim ise gelecek çok sağlam oyunların D1 oynanabilecek olunması. Yoksa Gamepass içindeki birkaç AAA Xbox Studios oyunları haricindeki her oyunu GTX 1050 ekran kartlı 6 yıllık bilgisayarımda da oynayabiliyorum. Gamepass dahilinde Xbox'a ihtiyacım en basitinden Starfield geldiğinde olacak.

Gamepass'in Türkiye'de fiyat/performansı, fiyatının ne kadar üzerinde içerik sunduğunu falan zaten tartışmaya gerek yok. Yorumları sadece konsol tercihinde Gamepass'in ne kadar etkili olabileceğine göre yaptım.
Anlamsız yormuşsunuz kendinizi.

Ps5 al bence s varsa sende 2.el al oyna oyunları aldığın fiyata geri sat .En fazla 30 40 lira zarar edersin 1 oyundan.
Ps5e de gameepasa gelecekmis haziranda onu bekle onun game passi iyi olursa kesinlikle ps5 al xboxda gamee pas dışindaki oyunlar ps5deki gibi pahali ve 2.el piyasasıda yok çok.

Son düzenleme:
PS4 ile Xbox One S kullandım ben story oyunları seviyorum bu yüzden PS excleri çok önemliydi benim için ama ben ucuz diye Xbox One S aldım ve :D Forza harici bir oyun oynamadım zaten halihazırda Series S gibi bir cihazın var bir de yanına PS5 al mis gibi hem Xbox hem PS sahibisin tavsiyem şiddetle PS5 cdli sürümü almanda ki oyun fiyatları öyle uçuk değil sebebi PS4 oyunlarının çalışması TLOU2 150-200TL'ye bulunuyor efsanevi bir oyun çok güzel zira GoW indirimde 60-70TL Steam da bile daha pahalı ama evet Sony'nin yine de pahalı oldugu bir gerçek Series S yanına Series X alırsan açık konuşuyum enayilik yapmış olursun.
Kendi söylediğimiz bir şeyi siz ispatlayın demiyoruz ki söyleyen sizsiniz. Aylık 30 TL hatta üç yıllık alındığında aylık 20TL olan bir kütüphanenin 400'e varan oyunları nasıl ve kimin gözünü boyamak için oraya konmuş olabiliyor. Tercih edip etmemek ayrı bir durum. Biri tercih eder diğeri etmez. EA Play, psychounauts 2'ye It Takes Two, Halo, Doom, guardians of Galaxy, plague tale, hades Forza, Flight Simulator, Crusader Kings 3, wasteland 3, frost punk ve daha nice ındie oyun, AAA oyun ve stüdyolardan gelecek day One oyunlar. Bunların birçoğu ödüllü ya da yüksek puanlı oyunlar. Ayrıca GP ile bedava olan oyunların yanında Game Pass'te olmayan oyunların PS platformuna göre ciddi fiyat farkları var. Nasıl bir göz boyamaymış bu. Aylık 40 TL yıllık alırsanız 20TL'ye gelen PS Plus ne veriyor? Ben size sunayım bir listenin başı PS ve Xbox oyunlarından iki platformda da olan 39 oyundan bir seçki. Bir de böyle bakın da göz boyama görün. Eki Görüntüle 1362626

Dostum listeki oyunların yarısını bile duymadım :D liste çok kötü yapılmış ki PS alıp da CDli oyun kullanmayanın aklından şüphe ederim PS4 Slim aldım 2K ya toplam 3K ya tüm excleri oynadım 4.5k ya sattım cihazı.
Bende One X almayı düşünmüştüm 4K falan fakat aydınlanma geldi ben One S de oynayacak bir oyun bulamadım sonra PS5 almaya karar verdim rachet and clank sonraki çıkacak exc oyunlar Demon's Souls remake falan of.

PS4 ile Xbox One S kullandım ben story oyunları seviyorum bu yüzden PS excleri çok önemliydi benim için ama ben ucuz diye Xbox One S aldım ve :D Forza harici bir oyun oynamadım zaten halihazırda Series S gibi bir cihazın var bir de yanına PS5 al mis gibi hem Xbox hem PS sahibisin tavsiyem şiddetle PS5 cdli sürümü almanda ki oyun fiyatları öyle uçuk değil sebebi PS4 oyunlarının çalışması TLOU2 150-200TL'ye bulunuyor efsanevi bir oyun çok güzel zira GoW indirimde 60-70TL Steam da bile daha pahalı ama evet Sony'nin yine de pahalı oldugu bir gerçek Series S yanına Series X alırsan açık konuşuyum enayilik yapmış olursun.

Dostum listeki oyunların yarısını bile duymadım :D liste çok kötü yapılmış ki PS alıp da CDli oyun kullanmayanın aklından şüphe ederim PS4 Slim aldım 2K ya toplam 3K ya tüm excleri oynadım 4.5k ya sattım cihazı.
Bende One X almayı düşünmüştüm 4K falan fakat aydınlanma geldi ben One S de oynayacak bir oyun bulamadım sonra PS5 almaya karar verdim rachet and clank sonraki çıkacak exc oyunlar Demon's Souls remake falan of.
Gülmekle bir şey ifade edilmiyor. Çok iyi yapılmış bir liste olduğunu iddia etmedim. Listeden ziyade iki platformda aynı oyunların totaldeki fiyatlarına bakın üst başlıkta. Siz çok gerilerde kalmışsınız. CD'li oyun günümüzde sadece bir kaç PS Exclusive oyununda temin ya da takas edebilirsiniz. Diğer oyunlarda dijitale mecbursunuz. Neyi neye alıp kaça sattığınızdan bize ne konu ne PS4, ne One X. Bize ne. Oynayacak oyun bulamadıysanız o sizin oyun kültürünüzle ilgilidir. Kötü dediğiniz listede yılın oyunları Hades ve Sekiro gibi ya da kendi janrında en iyi oyun seçilmiş oyunlar var😂. Ancak, zaten oyunların ne olduğu değil tepede yazan 6000 TL'lik fiyat farkı. 😀 Bir kaç Exclusive dışında o da müptelası değilseniz, PS5'in hiç bir anlamı yok. TLOU2 çıkalı kaç yıl oldu tabii ki 150-200 TL olacak. Siz yeni çıkan HFW'i bulun bakalım 150 liraya. Ucuzlamasını bekleyeceksem çıkışında alıp oynamayacaksam exclusive bir oyunun ne anlamı kaldı konsolda PS5'in.
Bir kaç exclusive'i dışında kimse boş PS güzellemesi yapmasın bir zahmet. İki cihazı da kullanıyorum. Exclusive oyularının güzelliğine bir lafım yok aralarında bir kaç tane benim de çok sevdiğim var. Ancak, ötesi git gide boş bir konsol. Hele Gamepass göz boyamalık ben oynayacak bir şey bulamadım diyenlere tatlı bir tebessüm eder 😂, PS konsollarıyla iyi oyunlar dilerim. Bol bol fahiş fiyata oyun alır dururlar ya da Kemal Sunal'ın bir filminde açken cama ekmek banması gibi store'da bakınıp dururlar. Oynayacağınız oyunların Fiyat dengesini dikkate almadan konsol almayın.
Anlamsız yormuşsunuz kendinizi.
@kravuzen ""Göz boyama" diye bir şey olmasa da kütüphanenin nicelik olarak kalabalık olmasının nitelikle paralel olmadığı gerçeğini değiştirmiyor diye düşünüyorum." Demişsiniz. Yanlış düşünmüşsünüz. Niteliksiz olmadığı ortada.
EA Play Playstation'da kullanılabilir.
Ea Play Gamepass'e dahil bedava. PS'de 180TL ekstradan ödeme yaparsanız kullanılır.

Dosya Ekleri

• photo_2022-04-17 10.27.11.jpeg
    photo_2022-04-17 10.27.11.jpeg
    58,8 KB · Görüntüleme: 47
  • photo_2022-04-17 10.26.54.jpeg
    photo_2022-04-17 10.26.54.jpeg
    124,5 KB · Görüntüleme: 45
  • photo_2022-04-17 10.23.47.jpeg
    photo_2022-04-17 10.23.47.jpeg
    158,1 KB · Görüntüleme: 45
  • photo_2022-04-17 10.27.43.jpeg
    photo_2022-04-17 10.27.43.jpeg
    112,8 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Gülmekle bir şey ifade edilmiyor. Çok iyi yapılmış bir liste olduğunu iddia etmedim. Listeden ziyade iki platformda aynı oyunların Total'deki fiyatlarına bakın üst başlıkta. Siz çok gerilerde kalmışsınız. CD'li oyun günümüzde sadece birkaç PS exclusive oyununda temin ya da takas edebilirsiniz. Diğer oyunlarda dijitale mecbursunuz. Neyi neye alıp kaça sattığınızdan bize ne konu ne PS4, ne One X. Bize ne. Oynayacak oyun bulamadıysanız o sizin oyun kültürünüzle ilgilidir. Kötü dediğiniz listede yılın oyunları hades ve Sekiro gibi ya da kendi janrında en iyi oyun seçilmiş oyunlar var😂. Ancak, zaten oyunların ne olduğu değil tepede yazan 6000 TL'lik fiyat farkı. 😀 birkaç exclusive dışında o da müptelası değilseniz, PS5'in hiçbir anlamı yok. TLOU2 çıkalı kaç yıl oldu tabii ki 150-200 TL olacak. Siz yeni çıkan HFW'i bulun bakalım 150 liraya. Ucuzlamasını bekleyeceksem çıkışında alıp oynamayacaksam exclusive bir oyunun ne anlamı kaldı konsolda PS5'in.
Birkaç Exclusive'i dışında kimse boş PS güzellemesi yapmasın bir zahmet. İki cihazı da kullanıyorum. Exclusive oyularının güzelliğine bir lafım yok aralarında birkaç tane benim de çok sevdiğim var. Ancak, ötesi gitgide boş bir konsol. Hele Game Pass göz boyamalık ben oynayacak bir şey bulamadım diyenlere tatlı bir tebessüm eder 😂, PS konsollarıyla iyi oyunlar dilerim. Bol bol fahiş fiyata oyun alır dururlar ya da Kemal Sunal'ın bir filminde açken cama ekmek banması gibi Store'da bakınıp dururlar. Oynayacağınız oyunların fiyat dengesini dikkate almadan konsol almayın.

@kravuzen ""göz boyama" diye bir şey olmasa da kütüphanenin nicelik olarak kalabalık olmasının nitelikle paralel olmadığı gerçeğini değiştirmiyor diye düşünüyorum." demişsiniz. Yanlış düşünmüşsünüz. Niteliksiz olmadığı ortada.

EA Play Game Pass'e dahil bedava. PS'de 180TL ekstradan ödeme yaparsanız kullanılır.

Dostum 2 tarafında konsolune sahibim tarafsız yorum yapabiliyorum fakat konsol alırken ben konsolun özelliklerine değil oyunlara bakıyorum bir de bilgisayar alırmış gibi 2 konsolun da özelliklerinin olduğu paintten 1dk da hazırlanmış ucuz bir görsel atmışsınız aynı oyunların Total fiyatını yazmışsında böyle bir mantık var mı ya da Xbox Game studios en yüksek puanı alması onu konsol almaya iten bir şirket yapıyor mu adam zaten halihazırda Series S sahibi sence bu mantıklı bunu şey gibi düşün bir araban var 1.2 motor 130HP aynı modelin aynı özelliklerin olduğu sadece 1.6 motora sahip 160HP modeline geçmenin bir manası var mı dünyanın parasını ödeyip sana sadece hız alacaksın aynı şey değil ama buna yakın Series S varken Series X almak.

Hocam Series S konsolun var sanırım ve satmayacaksın bir tane Xbox'un varken yeniden Xbox almanın pek bir mantığı yok gibi.
Laf olsun diye açmış olabilir.
Dostum 2 tarafında konsolune sahibim tarafsız yorum yapabiliyorum fakat konsol alırken ben konsolun özelliklerine değil oyunlara bakıyorum bir de bilgisayar alırmış gibi 2 konsolun da özelliklerinin olduğu paintten 1dk da hazırlanmış ucuz bir görsel atmışsınız aynı oyunların Total fiyatını yazmışsında böyle bir mantık var mı ya da Xbox Game studios en yüksek puanı alması onu konsol almaya iten bir şirket yapıyor mu adam zaten halihazırda Series S sahibi sence bu mantıklı bunu şey gibi düşün bir araban var 1.2 motor 130HP aynı modelin aynı özelliklerin olduğu sadece 1.6 motora sahip 160HP modeline geçmenin bir manası var mı dünyanın parasını ödeyip sana sadece hız alacaksın aynı şey değil ama buna yakın Series S varken Series X almak.
Siz biraz geride kalmışsınız. Konuyu açan kişi trol olsun diye açmış. Bizim yorumlarımız genel. Telegram grubunda da döndürdü aynı muhabbeti. Linkini ben verdim zaten grubun. Adam konu trolü sanırım. Ben de yukarıda belirttim zaten PS exclusive'i seven alabilir diye. Evet öyle bir mantık var exclusive oyunların dışında oyun almaya kalksa aradaki fiyat farkı ortada sadece o listedeki fark 6000TL. Saçma bulduysanız madem iki konsola sahipsiniz siz de rahatlıkla kıyaslayabilirsiniz. Zira bende de ikisi olduğu için rahatlıkla kıyaslıyorum. Hatta ilk önce PS5 sahibi iken o fiyat farkı Series X almamı sağladı. Yüksek puan alması konsol almaya iter de demedim. Gamepass içeriği boş ya da göz boyamalık değil güzel oyunlar olduğu gibi F/P zirvesi demek istedim. Tarafsız yorum sadece sahip olup olmamakla yapılacak bir şey değil.
paintten 1dk da hazırlanmış ucuz bir görsel atmışsınız
Para verip almadım çünkü ucuz değil bedava😂😘. İster paintte ister excel'den çıksın görsellerdeki içerik ve yazanlar yalan değil siz ona bakın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı