PS5 vs Xbox Series X

Kemosentetik

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Web Master
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle hepinize iyi günler dilerim.

Ben 2000'li yılların başında PC ile oyun oynamaya başladım ve bu süreç 2018 yılına kadar devam etti. 2018 yılından bu yana oyunlarla arama biraz mesafe koymuştum fakat son 2-3 gündür tekrar oyun dünyasına dönüş yapma kararı aldım. Tabii bu süreçte PC fiyatları almış başını gitmiş... Ben de çözümü yeni nesil oyun konsollarında aramaya başladım. 2 gündür hem Microsoft hem de Sony tarafında videolar izliyorum, yazılar okuyorum ama bu durum gerçekten kafamı karıştırmaya başladı. Sizlerden ricam yeni konsol alma evremde bana yardımcı olmanız. Tabii yardımcı olurken göz önünde bulundurmanızı isteyeceğim bazı hususlar var.

Öncelikli şunu belirtmek istiyorum daha önce bir oyun konsolu satın almadım. Elbette kullandım bazılarını deneyimledim (PS3, PS4, Xbox 360, PSP). Yani özetle hiçbir firmanın ürününün fanboyu değilim, dolayısıyla yorum yazarken sizlerden objektif olmanızı rica ediyorum. Ayrıca cevap verecek arkadaşlar mümkünse başlıkta belirtmiş olduğum cihazlardan birine sahip olmalı gerçekten deneyimlemiş olmalı.

Benim konsol ile aramdaki ilişkinin %80'i multiplayer oyunlar ile olacak. Şu an için CoD Warzone, CoD Cold War ve FIFA 22 ön planda. %20'lik kısmın %10'nu Souls Likelara ayırsak, geri kalan yüzdelik kısımda Cadılar Bayramı, Black Friday gibi zamanlarda ucuza yakaladığım oyunları oynayacağım.

Açıkçası ben PS5'e daha yakın olduğum için konuyu PlayStation kategorisinde açtım çünkü bu "video" benim kafamdaki karışıklıkların sebebi. Bahsettiğim gibi rekabete dayalı Online oyunlar oynamayı düşündüğüm için arkadaşın tezleri kafamı karıştırdı. DuelSense özelliğinin kapatılmaması ve CoD gibi oyunlarda rakiplerine karşı dezavantaj oluşturması, cihazın donanımsal anlamda XSX'ten geride kalması, oyunların 120 FPS çalışmaması vs. gibi konular. Video nisan ayında yayınlandığı ve çevremde de PS5 sahibi olmadığı için sizlerin tecrübelerine ihtiyacım var. Çünkü bu bahsedilen dezavantajlar updateler ile giderilmiş olabilir.

Alacağım cihazı bu "monitör" ile birlikte kullanacağım. İleride 4K TV almam da söz konusu.

Sizce PS5 mi almalıyım, yoksa Xbox Series X mi almalıyım?

Buralara kadar okuyarak zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. (Linkini bırakmış olduğum videoyu izleme şansınız var ise kafamdaki soru işaretlerinin neler olduğu konusunda daha çok yardımcı olur.)

Ben 2000'li yılların başında PC ile oyun oynamaya başladım ve bu süreç 2018 yılına kadar devam etti. 2018 yılından bu yana oyunlarla arama biraz mesafe koymuştum fakat son 2-3 gündür tekrar oyun dünyasına dönüş yapma kararı aldım. Tabii bu süreçte PC fiyatları almış başını gitmiş... Ben de çözümü yeni nesil oyun konsollarında aramaya başladım. 2 gündür hem Microsoft hem de Sony tarafında videolar izliyorum, yazılar okuyorum ama bu durum gerçekten kafamı karıştırmaya başladı. Sizlerden ricam yeni konsol alma evremde bana yardımcı olmanız. Tabii yardımcı olurken göz önünde bulundurmanızı isteyeceğim bazı hususlar var.

Öncelikli şunu belirtmek istiyorum daha önce bir oyun konsolu satın almadım. Elbette kullandım bazılarını deneyimledim (PS3, PS4, Xbox 360, PSP). Yani özetle hiçbir firmanın ürününün fanboyu değilim, dolayısıyla yorum yazarken sizlerden objektif olmanızı rica ediyorum. Ayrıca cevap verecek arkadaşlar mümkünse başlıkta belirtmiş olduğum cihazlardan birine sahip olmalı gerçekten deneyimlemiş olmalı.

Benim konsol ile aramdaki ilişkinin %80'i multiplayer oyunlar ile olacak. Şu an için CoD Warzone, CoD Cold War ve FIFA 22 ön planda. %20'lik kısmın %10'nu Souls Likelara ayırsak, geri kalan yüzdelik kısımda Cadılar Bayramı, Black Friday gibi zamanlarda ucuza yakaladığım oyunları oynayacağım.

Açıkçası ben PS5'e daha yakın olduğum için konuyu PlayStation kategorisinde açtım çünkü bu "video" benim kafamdaki karışıklıkların sebebi. Bahsettiğim gibi rekabete dayalı Online oyunlar oynamayı düşündüğüm için arkadaşın tezleri kafamı karıştırdı. DuelSense özelliğinin kapatılmaması ve CoD gibi oyunlarda rakiplerine karşı dezavantaj oluşturması, cihazın donanımsal anlamda XSX'ten geride kalması, oyunların 120 FPS çalışmaması vs. gibi konular. Video nisan ayında yayınlandığı ve çevremde de PS5 sahibi olmadığı için sizlerin tecrübelerine ihtiyacım var. Çünkü bu bahsedilen dezavantajlar Update'ler ile giderilmiş olabilir.

Alacağım cihazı bu "monitör" ile birlikte kullanacağım. İleride 4K TV almam da söz konusu.

Buralara kadar okuyarak zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. (Linkini bırakmış olduğum videoyu izleme şansınız var ise kafamdaki soru işaretlerinin neler olduğu konusunda daha çok yardımcı olur.)

Bence kısa ve öz PlayStation 5 derim. :)

Benim konsol ile aramdaki ilişkinin %80'i multiplayer oyunlar ile olacak. Şu an için CoD Warzone, CoD Cold War ve FIFA 22 ön planda. %20'lik kısmın %10'nu souls likelara ayırsak, geri kalan yüzdelik kısımda Cadılar Bayramı, Black Friday gibi zamanlarda ucuza yakaladığım oyunları oynayacağım.

Açıkçası ben PS5'e daha yakın olduğum için konuyu PlayStation kategorisinde açtım çünkü bu "video" benim kafamdaki karışıklıkların sebebi. Bahsettiğim gibi rekabete dayalı Online oyunlar oynamayı düşündüğüm için arkadaşın tezleri kafamı karıştırdı. Duelsense özelliğinin kapatılmaması ve CoD gibi oyunlarda rakiplerine karşı dezavantaj oluşturması, cihazın donanımsal anlamda Xsx'ten geride kalması, oyunların 120 FPS çalışmaması vs. gibi konular. Video nisan ayında yayınlandığı ve çevremde de PS5 sahibi olmadığı için sizlerin tecrübelerine ihtiyacım var. Çünkü bu bahsedilen dezavantajlar Update'ler ile giderilmiş olabilir.

Buralara kadar okuyarak zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. (linkini bırakmış olduğum videoyu izleme şansınız var ise kafamdaki soru işaretlerinin neler olduğu konusunda daha çok yardımcı olur.)

Xbox Series X daha güçlü bir konsol ve Game Pass sistemi var.

Tabi ki Xbox Series X. Türkiye piyasasını düşündükçe başka bir şey mantıklı gelmiyor zaten. Başka yerde yaşıyor olsam sağımda X solumda 5 olurdu ama işte burda Xbox ile yetiniyoruz. :D

PS5 diyorum ben zaten PS4 oyunlarını oynatıyor ki kutulu PS4 oyunları ucuz oluyor ki hem Xbox hem PC hem PS sahibi olarak Sony oyunlarının kalitesi tartışılmaz aşırı iyi hele TLOU2..

Açıkçası ben PS5'e daha yakın olduğum için konuyu PlayStation kategorisinde açtım çünkü bu "video" benim kafamdaki karışıklıkların sebebi. Bahsettiğim gibi rekabete dayalı Online oyunlar oynamayı düşündüğüm için arkadaşın tezleri kafamı karıştırdı. DuelSense özelliğinin kapatılmaması ve CoD gibi oyunlarda rakiplerine karşı dezavantaj oluşturması, cihazın donanımsal anlamda XSX'ten geride kalması, oyunların 120 FPS çalışmaması vs. gibi konular. Video nisan ayında yayınlandığı ve çevremde de PS5 sahibi olmadığı için sizlerin tecrübelerine ihtiyacım var. Çünkü bu bahsedilen dezavantajlar updateler ile giderilmiş olabilir.

Oyuna paranız varsa PS5 hemen

O kadar para verip Xbox alarak ucuza bir sürü oyun oynayabilirisiniz ama God of War, TLOU2 oynayamazsanız. O kadar para verip PS5 alarak God of War, TLOU oynayabilirsiniz ama kaliteli çoğu oyuna 500 TL bayılırsınız. İki ucu b*klu değnek.

Yeni konular

Geri
Yukarı