R5 3600 ve RX 5700 XT sistemde BDO takılıyor

hakanyildirim

Kilopat
Daha fazla  
Benim topladığım sistem bu:
Ekran kartı: Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8 GB.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Anakart: ASUS TUF B450 GAMING Plus.
RAM: Corsair 8 GB X2 DDR4 3200MHz RAM CMK16GX4M2B3200C16R
SSD NVMe: XPG SX8200 PRO 512 GB (Windows ve bdo burada yüklü)
PSU: Corsair RM850X 850W 80Plus.
İşlemci soğutucu: Dark Freezer X120 kule tipi.
Kasa: Dark g-storm ATX kasa.
Monitör: AOC CQ27G2U 27" 144Hz 1ms
Sistemimin tamamı budur. Benim yaşadığım sorun oynadığım oyunda (Black Desert Online) çok fazla ani takılmalar yaşıyorum. Yenileme modu var oyunun gerçekten çok yük biniyor karta %99 GPU kullanımı ve 1900'lerde oluyor MHz değeri ama bu kartın bunu rahat kaldırması lazım. Bu ayar ve 2K'da oynarken FPS 80-100'lerde ortalama. Şehire kalabalığa girdiğimde ya da karakterle bir skill kullandığım zaman bazen GPU kullanımı %23-49 gibi aniden düşüş yaşıyor ve kartın MHz değeri 800'lere düşüyor ve o esnada ani takılma yaşıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videosunu attığım arkadaşta aynı sistemi kullanıyor ve MHz değeri sabit 1890-1930 arası gidip geliyor ve %99 hiç değişmiyor. Bu problem çok canımı sıkıyor bir çözüm bulamadım her forumda bura dahil çok araştırdım. Güncel Driver'ler eski Driver'ler her şeyi denedim bu sorunu yaşayan çok insan var benim gibi. SMT kapatıp tekli çekirdekte kullandım (BDO için Ryzen'da daha iyiymiş bu) bir fayda görmedim. Hatta 1080P monitör az geliyor diye 2K'ya geçtim. İnşallah burada bir çözüm bulurum.

Hocam ayın kartı kullanıyoruz ben 2700X 4, 00Hz ekran kartı ASUS ROG STRIX 2094 MHz 2112MHz OC lemiştim Ultra'da hiç kasma takılma olmuyor acaba internetinden olabilir mi veya direk en basit çözüm Radeon Live'dan ekran kartı bölümünden netliği %10 na cek ve doku filitrelmeyi de performansa cek bir dene belki gecer.

maalesef onlar işe yaramadı hocam daha önce çok yaptım :(
Hocam ayın kartı kullanıyoruz ben 2700X 4, 00Hz ekran kartı ASUS ROG STRIX 2094 MHz 2112MHz OC lemiştim Ultra'da hiç kasma takılma olmuyor acaba internetinden olabilir mi veya direk en basit çözüm Radeon Live'dan ekran kartı bölümünden netliği %10 na cek ve doku filitrelmeyi de performansa cek bir dene belki gecer.
Hocam sizde mi Bdo oynuyor sunuz?
Konuyu hortlatmak istiyorum zira sorunu buldum ama çözümü bulamadım. Oyunun grafiklerini Max ayarlara çekince şehir dışında takılma ve GPU kullanımının %99'dan düşmesi hiç olmadı, ama şehir içine girince aynı sorun devam etti. Oyunda Ultra mod var oyun 30FPS'lere düşüyor açınca ama şehir içinde dahi GPU kullanımı %99'da ve stabil şekilde ilerliyorum işlemci kullanımı %15-20'lerde oluyor.
Ultra mod ağır o yüzden Max ayarlarda oynamam lazım ama bu sefer işlemci %70'lere çıkıp karta darboğaz yapıyor gibi görünüyor. R5 3600 normalde bu karta yeter bu yüzden ne yapacağımı bilemedim.
Bir yerde şöyle bir yazı okudum "işlemci oyuncuların hesaplamalarını yapar ve eğer oyuncu sayısı fazlaysa yük işlemciye biner. Ekran kartının göreviyse bu hesaplamalar ışığında görüntüyü oluşturmaktır. Yani yük dağılımı yoğun yerlerde işlemcidedir ama ekran kartında da yük vardır"
Diyeceksiniz düşük ayarlarda oyna bu sefer daha kötü oluyor kart hiç yorulmadığından işlemciye daha çok yük biniyor takılma daha çok oluyor.
Lütfen bilen birileri yardımcı olsun bu sorunu RTX 2080 Ti + i9 9900K'lı sistemi olan insanlar bile yaşıyor çözüm bulamamışlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı