Red Dead Redemption 2 | Overrated nedir?

Topicten bağımsız: en sondaki cümle ile önceki cümleleriniz arasında nasıl bir bağlantı var? Bu oyunları oynadığınız için fanboyların sizden uzak durması nasıl bir mantık? Ne okuyorum ben?

Yani şunu demeye çalışıyorsunuz: "Bu tarz oyunları oynadım, yaş artık erdi, o yüzden kendimce özel bir oyuncu statüsündeyim. Fanlar uzak dursun."

Devamını da okumayacağım zaten çünkü yeterince soğuttu bu paragraf. Yaşınızın da 40 olması umrumda değil bu arada. Geçenlerde başka bir konuda daha gördüm bu tarz agresif çıkışlar yapıp yaşının büyük olduğunu belirten. Sen sabır ver...

Niye okuma alışkanlığı kazanırdın biraz :D

Eleştirilmek için eleştirilmiş. Metro serisi fanı olan birisi RDR'nin vuruş hissini eleştiriyor, fıkra gibi.

Metro serisinin atmosferi ile kıyaslanamaz bile. Metro'dan da iyi Stalker var tabi :) Vuruş hissi Metro'nun çok daha iyi.

Oynuyorum zaten :)

Başta oynadığım oyunları yazmamın sebebi, bebelerin gelip "sen X oyna y oyna" dememesi içindi ama görüldüğü gibi işe yaramadı. Fanboycuklar doluşmuş :)

Evet, haklı bir inceleme ile overrated denilebilir bir oyundur. Oyunu çok severim, aylarca tüm platformlarda Arthur Morgan'ı profilim bile yaptım. Ama doğruya doğru konuşmak lazım.

-Kontroller, karakter hareketleri, eskilerin "oynanabilirlik" dediği şey "sıfır". Karakterin hareketleri çok hantal, kontroller çok saçma sapan (R ile alma gibi)
Evet, oyunun animasyonları hantal. Yine animasyon çeşitliliği yüksek olan TLoU Part ll'de yağ gibi akıyor animasyonlar. Keza oynanış için de öyle. Ama Arthur'un ağırbaşlı bir adam olmasına verip büyük bir eksi vermedim buna. RP yapmaya itti hatta bu durum beni. Hoşuma gitti ne yalan söyleyeyim.

-Oyunun genel havası, yan görevler ana görevler vs. çok olsa da genelde boş boş dolaşmanız. Yürüme ve at binme simülasyonu gibi oyun. Karakterin hareketleri ile birleşince kötüleşiyor bu. Yoksa bu bir sorun olmazdı.
Öznel bir konu olduğu için yorum yapamam bunun için. Genel olarak ağırdan alan ve sakin sakin ilerleyen bir oyun. Ve benim için dert değil. Yorucu bir günün ardından rahatlama gibi geliyordu bana çoğu şeyi ağırdan almak. Arkama yaslanıp yol sohbetlerini dinlemek güzeldi.

+/-Oyunun genel grafikleri, genel görünüm çok güzelken, kaplamalar 10 sene öncesinin düşük çözünürlüklü kaplamaları. Hali ile göze batıyor çok. Karakter modellemeleri de kötü. Ama manzara ve genel görünüm, ışıklandırma mükemmel. Karşılaştırma olarak Days Gone ayarında diyebilirim. Ama onun kaplamaları da mükemmel :)
Cümlesi cümlesine katılıyorum buna. Ne eksik, ne fazla.

+/-Vuruş hissi konusunda fikrim kötü olduğu idi. Biraz oynayınca haksızlık olmasın diye eksilere yazmıyorum. Çok kötü değil. Ama böyle bir oyunun, içinde vahşi batı çatışmalarının olduğu (hem de bol bol olduğu) bir oyunda çok iyi olmalıydı bu.
Bence de fena değil vuruş hissi. Yakın mesafe shotgun kullanmak keyifli sadece. Onun dışında aman aman bir şeyi yok.

+Optimizasyon bugüne kadar gördüğüm en iyilerden. Bütün oyun yapım şirketleri oyunlarını bu şekilde düzgün optimize etseler, çok daha düşük kartlarda çok daha yüksek ayarlarda oynanır oyunlar.
+Detaylara verilen önem ve detayların çokluğu.
Bu kısmına da katılıyorum, söyleyecek çok şeyim yok.

Benim de ayrıyeten eklemek istediğim bir şey var. Oyunun açık dünya içeriği kısır. Manzara seyret, avlan, kart falan oyna. Kayda değer doğru düzgün bir şey yok. Vahşi Batı oyunu için daha fazla içerik eklenebilirdi. Modlarla bir nebze toparlanabiliyor ama bu bir bahane olamaz. Bu mevzu oyun için büyük bir eksik.

Şimdi, oyunun bu kadar tutmasında ve benim çok sevmemde bir neden var. Oyunun açık dünyası içerik olarak kısır desem de capcanlı. Oyuncu burada vakit geçirdikçe ve verdiği tepkilerin etkisini diğer oyunlarda olmadığı kadar gördükçe oyunun içine giriyor. Oyunun detay seviyesi de yardımcı oluyor buna. Bu önemli bir mevzu. Oyunun içine girdikçe karakterle ve hikâyeyle bağ kuruyor. Bir yerden sonra o yol sohbetlerinde NPC ile değil, Charles ile, Hosea ile sohbet ediyorsun. Eh, işin içine duygusallık girdi mi zaten herhangi bir eser alır başını yürür. Harika müzikler, manzaralar falan da işin tuzu biberi. Bu şekilde ben ve birçok oyuncunun favorisi hâline geldi bu oyun.

Ha bir de fanboylar var. Onlar hep var, hatta benden önce de gelmişler konuya. Yapacak bir şey yok.

Hareketlerin hantallığı konusunda ben de aynı görüşteyim. GTA 4 ve 5 oyunlarında da bu durum mevcut. Farklı bir oyunda olsa bu durum beni rahatsız eder ama bu oyunların yapısına bu hantallık bence cuk oturuyor. Oynarken o yavaşlığın oyuna uygun olduğu anlaşılıyor bence.

Sizin beğenmemenizle overrated olmaması aynı şey değil. Güncel oyunlara baktığınızda RDR 2 kadar ses getirebilmiş oyun sayısı azdır yakın geçmişimizde. Ben de pek beğenmedim ama bu oyunun şaheser olduğu gerçeğini değiştirmez.

İlk çıktığında RDR2'den daha çok ses getiren bir dolu oyun var. Ses getirmesini geçtim, bilgisayar oyunlarında devrim yapan oyunlar oldu. Örnek istersen; Doom, Duke Nukem 3D, Half Life, Half Life 2, Call of Duty 2, Call of Duty 4. Bu oyunlar hakkında kimse overrated demedi, kimse eksileri var demedi. RDR2'nin ise eksileri çok var. Ben beğenmedim, beğenmedim diye de acaba başka beğenmiyenler var mı diye bakınca bir dolu aynı fikirde olan gördüm. Hali ile overrated demem o sebepten.

Niye okuma alışkanlığı kazanırdın biraz :D

Bu yaşı böyle "büyük" olan insanların karşısındakini küçük görme ve en ufak fikri olmadığı halde saçma sapan varsayımlar yapma huyları pek bitecek gibi durmuyor. Yeterince okuma alışkanlığım var. Azalarak bitmeniz dileğiyle. Engelle engelle bitmiyorsunuz.

Yakın geçmiş dedim, saydığınız en güncel oyun 2007'de çıktı.

Doğru ama bana göre yakın geçmiş gibi geliyor. :) Saydığım oyunlardan sonra öyle aman aman devrim niteliğinde bir oyun çıkmadı. Buna RDR2'de dahil. Belki Dying Light olabilir. Ama yenilik olarak değil oyunun kusursuzluğu olarak.

Hantal kısmına katılmıyorum, birkaç gün önce özellikle bu yürüyüp-koşma animasyonunu deneyimledim ve hantal olmadığı konusunda ikna olmuş oldum. Kendim de sizin gibi düşünüyordum halbuki.

GTA 5'teki hantallığa alıştığım için RDR2 bana çok daha rahat geldi. İkisinin arasında bu konuda dağlar kadar fark var. Tabiri caizse eşekten inip ata binmiş oluyorsun :).

Bu yaşı böyle "büyük" olan insanların karşısındakini küçük görme ve en ufak fikri olmadığı halde saçma sapan varsayımlar yapma huyları pek bitecek gibi durmuyor. Yeterince okuma alışkanlığım var. Azalarak bitmeniz dileğiyle. Engelle engelle bitmiyorsunuz.

Sen kendini "pee okumadım bilea" diye küçültürsen ben ne yapayım? Gözüme küçük gözükürsen küçük olduğunu varsayarım bende...

Yazdıklarınız tamamen sizin kişisel zevkinizle ilgili bir durum. Bu durumda overrated demek saçma oluyor. Burada öznel değil, nesnel bir yargıda bulunmuşsunuz.

Benim yazdığım eksi noktalardan yola çıkıp, oyunu beğenmeyen kişi sayısı çok az olsaydı overrated demezdim ama yabancı forumlara bakınca oldukça fazla kişi var bu şekilde düşünen.

Geri
Yukarı