Red Dead Redemption 2 | Overrated nedir?

Makaleler
1
Ön söz; 90lı yılların başlarından beri PC oyunları oynuyorum. Yaşım 40. En sevdiğim oyunlar; Stalker serisi, Metro Serisi, Fear, Borderlands serisi, Half Life gibi ve ondan da önce Duke Nukem 3D hatta Doom 2 gibi klasikler, Dying Light, Resident Evil serisi, Commandos ve klonu benzer oyunlar (Desperados, samuraylı olan vs.) vb.
Yani? Yani fanboylar uzak dursun :)

Arkadaşlar daha önce eski sistemde bu oyunu kısa bir süre oynamış kontroller ve vuruş hissini beğenmemiş kaldırmıştım. Yeni sistemde bir şans daha vermek istedim. Artılar ve eksiler şeklinde yazıyorum;

Eksiler;
-Kontroller, karakter hareketleri, eskilerin "oynanabilirlik" dediği şey "sıfır". Karakterin hareketleri çok hantal, kontroller çok saçma sapan (R ile alma gibi)
-Oyunun genel havası, yan görevler ana görevler vs. çok olsa da genelde boş boş dolaşmanız. Yürüme ve at binme simülasyonu gibi oyun. Karakterin hareketleri ile birleşince kötüleşiyor bu. Yoksa bu bir sorun olmazdı.

Hem Eksi hem Artılar
+/-Oyunun genel grafikleri, genel görünüm çok güzelken, kaplamalar 10 sene öncesinin düşük çözünürlüklü kaplamaları. Hali ile göze batıyor çok. Karakter modellemeleri de kötü. Ama manzara ve genel görünüm, ışıklandırma mükemmel. Karşılaştırma olarak Days Gone ayarında diyebilirim. Ama onun kaplamaları da mükemmel :)
+/-Vuruş hissi konusunda fikrim kötü olduğu idi. Biraz oynayınca haksızlık olmasın diye eksilere yazmıyorum. Çok kötü değil. Ama böyle bir oyunun, içinde vahşi batı çatışmalarının olduğu (hem de bol bol olduğu) bir oyunda çok iyi olmalıydı bu.

Artılar
+Optimizasyon bugüne kadar gördüğüm en iyilerden. Bütün oyun yapım şirketleri oyunlarını bu şekilde düzgün optimize etseler, çok daha düşük kartlarda çok daha yüksek ayarlarda oynanır oyunlar.
+Detaylara verilen önem ve detayların çokluğu.

Sonuç; Yarılamadan kaldırdım yine :) Oyunun içeriği az olsa ve kısa olsa belki o karakter hareketleri bir nebze çekilir bitirilir ama bu kadar içerikli bir oyunun karakter hareketleri yani oynanabilirlik ve vuruş hissi mükemmel olmayınca sıkıyor.

İnternette yabancı forumlara baktığımda benim gibi düşünen bir çok kişi gördüm. Benzer şikayetler hep. Yani bu oyunun "overrated" olduğunu düşünen kişi sayısı az değil. Ön sözde yazdığım gibi 90ların başlarından beri oyun oynuyorum ve bu oyun bugüne kadar gördüğüm en "overrated" oyun oldu benim için.

Sizin beğenmemenizle overrated olmaması aynı şey değil. Güncel oyunlara baktığınızda RDR 2 kadar ses getirebilmiş oyun sayısı azdır yakın geçmişimizde. Ben de pek beğenmedim ama bu oyunun şaheser olduğu gerçeğini değiştirmez.

Açıkçası eleştirdiğiniz konuları neredeyse tüm oyuncular eleştiriyor. Hareketleri çok yavaş ve evet zorluyor. Kontrolleri de çok zor ancak geri kalan detaylarda oldukça iyi. Boş gezinme zaten oyundaki yan görevin mantığı değil, orada karakter hikayeleri dinliyoruz. Rockstar'ın genel tarzı tam olarak bu zaten.

Ön söz; 90lı yılların başlarından beri PC oyunları oynuyorum. Yaşım 40. En sevdiğim oyunlar; Stalker serisi, Metro Serisi, Fear, Borderlands serisi, Half Life gibi ve ondan da önce Duke Nukem 3D hatta Doom 2 gibi klasikler, Dying Light, Resident Evil serisi, Commandos ve klonu benzer oyunlar (Desperados, samuraylı olan vs.) vb.
Yani? Yani fanboylar uzak dursun

Topicten bağımsız: en sondaki cümle ile önceki cümleleriniz arasında nasıl bir bağlantı var? Bu oyunları oynadığınız için fanboyların sizden uzak durması nasıl bir mantık? Ne okuyorum ben?

Yani şunu demeye çalışıyorsunuz: "Bu tarz oyunları oynadım, yaş artık erdi, o yüzden kendimce özel bir oyuncu statüsündeyim. Fanlar uzak dursun."

Devamını da okumayacağım zaten çünkü yeterince soğuttu bu paragraf. Yaşınızın da 40 olması umrumda değil bu arada. Geçenlerde başka bir konuda daha gördüm bu tarz agresif çıkışlar yapıp yaşının büyük olduğunu belirten. Sen sabır ver...

Geri
Yukarı