Red Dead Redemption 2 | Overrated nedir?

Oyunun bana göre tek eksi yani kaplamaları ve kontrolleri. Böyle bir hikaye ve çeşitlilik başka hangi oyunda var ? Witcher 3 faniyim lakin bu oyun Witcher 3 den bile daha güzel. 1 kez bitirdim ve sildim şimdi tekrar yüklüyorum bitirmek için maalesef benim pc de 2k ultrada oynamama rağmen grafikler çamur oluyor orada bir sıkıntı var oyunla alakalı grafik açığını oynanış ile kapatıyor zaten.

Ön söz; 90'lı yılların başlarından beri PC oyunları oynuyorum. Yaşım 40. en sevdiğim oyunlar; stalker serisi, metro serisi, fear, Borderlands serisi, Half-Life gibi ve ondan da önce Duke nukem 3D hatta Doom 2 gibi klasikler, Dying Light, Resident Evil serisi, commandos ve klonu benzer oyunlar (desperados, samuraylı olan vs.) vb.
yani? Yani fanboylar uzak dursun :)

Arkadaşlar daha önce eski sistemde bu oyunu kısa bir süre oynamış kontroller ve vuruş hissini beğenmemiş kaldırmıştım. Yeni sistemde bir şans daha vermek istedim. Artılar ve eksiler şeklinde yazıyorum;

Eksiler;
-Kontroller, karakter hareketleri, eskilerin "oynanabilirlik" dediği şey "sıfır". Karakterin hareketleri çok hantal, kontroller çok saçma sapan (r ile alma gibi)
-Oyunun genel havası, yan görevler ana görevler vs. çok olsa da genelde boş boş dolaşmanız. Yürüme ve at binme simülasyonu gibi oyun. Karakterin hareketleri ile birleşince kötüleşiyor bu. Yoksa bu bir sorun olmazdı.

Hem eksi hem artılar.
+/-Oyunun genel grafikleri, genel görünüm çok güzelken, kaplamalar 10 sene öncesinin düşük çözünürlüklü kaplamaları. Hali ile göze batıyor çok. Karakter modellemeleri de kötü. Ama manzara ve genel görünüm, ışıklandırma mükemmel. Karşılaştırma olarak Days Gone ayarında diyebilirim. Ama onun kaplamaları da mükemmel :)
+/-Vuruş hissi konusunda fikrim kötü olduğu idi. Biraz oynayınca haksızlık olmasın diye eksilere yazmıyorum. Çok kötü değil. Ama böyle bir oyunun, içinde vahşi batı çatışmalarının olduğu (hem de bol bol olduğu) bir oyunda çok iyi olmalıydı bu.

Artılar.
+Optimizasyon bugüne kadar gördüğüm en iyilerden. Bütün oyun yapım şirketleri oyunlarını bu şekilde düzgün optimize etseler, çok daha düşük kartlarda çok daha yüksek ayarlarda oynanır oyunlar.
+Detaylara verilen önem ve detayların çokluğu.

Sonuç; yarılamadan kaldırdım yine :) oyunun içeriği az olsa ve kısa olsa belki o karakter hareketleri bir nebze çekilir bitirilir ama bu kadar içerikli bir oyunun karakter hareketleri yani oynanabilirlik ve vuruş hissi mükemmel olmayınca sıkıyor.

İnternette yabancı forumlara baktığımda benim gibi düşünen birçok kişi gördüm. Benzer şikayetler hep. Yani bu oyunun "overrated" olduğunu düşünen kişi sayısı az değil. Ön sözde yazdığım gibi 90ların başlarından beri oyun oynuyorum ve bu oyun bugüne kadar gördüğüm en "overrated" oyun oldu benim için.

Vurus hissinin kotu oldugundan bahsetmissin fakat neden kotu oldugundan bahsetmemissin bunu da aciklar misin?

Benim de ilk oynadığımda ana karakterin hantallığı canımı sıkmıştı. Özellikle kamp alanı içinde koşmuyor bile. Assassins creed oyandıktan sonra oynarsanız hele bunalırsınız. Etkili bir fast travel sisteminin olmaması daha da bunaltıcı. Ben de bu oyunun overrated olduğu kanaatindeyim. Zaten 2018 de game of the year ödülünü kaptırması bu yüzden.

20-30 yıl oyun oynayınca gerçekten de güzel olan oyunlara sallama hakkı geçmiyor elinize. Oynadığınız oyunlar herkesin oynadığı standart oyunlar. Gerçek bir oyun kritiği olduğunuzu kanıtlamaz. Elbette fikrinizi belirtmek sizin de hakkınız ancak size hitap etmeyen bir oyuna overrated damgası vurmak biraz saçma kaçmış. Metro oynayıp RDR oynanışına laf etmeniz ise ayrı konu...

Bir oyunun daha gerçekçi kontrollere, daha gerçekçi fiziklere veya animasyonlara sahip olması neden kötü bir yön olarak görülüyor ki? Hiçbir oyun gerçekçi olmak zorunda olmadığı gibi, hiçbir oyun da arcade olmak zorunda değil. Her oyun kendi çizgisini çizer ve bunda özgürdür. Ben bu tartışmayı yıllardır Forza serisi ve Need for Speed serisi arasında yapıp duruyorum, Need for Speed; Forza gibi olmak zorunda değil ki. Need for Speed gerçekçi sürüş dinamiklerine sahip olmak zorunda değil. Aynı durumun tam tersi senin incelemende var o yüzden bu örneği verdim.

Her oyun gerçek dışı hıza sahip ana karakterler barındırmak zorunda değil. RDR2'nin karakter kontrolleri, hızı gerçeğe çok yakın şekilde ayarlanmış bunun nesi bu kadar kötü anlam verebilmiş değilim. Bu bariz bir tercih meselesi.

Oyunda 100 saatim var. Kaldırırken bile elim titredi ama 2 farklı hayvan derisi toplama görevi haricinde her şeyi bitirdim. Bu oyunun en azından hikayesini bitirmeden nasıl siliyorsunuz hiç aklım almıyor.

20-30 yıl oyun oynayınca gerçekten de güzel olan oyunlara sallama hakkı geçmiyor elinize. Oynadığınız oyunlar herkesin oynadığı standart oyunlar. Gerçek bir oyun kritiği olduğunuzu kanıtlamaz. Elbette fikrinizi belirtmek sizin de hakkınız ancak size hitap etmeyen bir oyuna overrated damgası vurmak biraz saçma kaçmış. Metro oynayıp RDR oynanışına laf etmeniz ise ayrı konu...

Metro serisi hatta daha eski Stalker serisi bu oyunu üçe beşe katlar :D Örnek verdim Metroyu sadece yoksa karşılaştırmam bile :)

Metro serisi hatta daha eski stalker serisi bu oyunu üçe beşe katlar :D örnek verdim metroyu sadece yoksa karşılaştırmam bile :)

Kardeş oynadığınız oyun sizi kritik yapmaz. Ona kalırsa hayatınızda bir kere bile metroid (detroid değil, metroid) oynamadıysanız hiçbir şeyde söz hakkınız yoktur, saydığınız tüm oyunların karesini alır. Böyle argümanlar sarf etmek kolay.

Geri
Yukarı