Red Dead Redemption 2 | Overrated nedir?

4. chaptera yeni geçtim. Bende oyunun overrated olduğunu düşünüyorum. Bir kere oyunda az aksiyon var. Chapter sonlarına geldiğimizde aksiyon artıyor ama onun dışında çok bayık ilerliyor. Bence oyunun at sürme simülasyonu olarak görülmesinin en büyük sebebi bu. Aksiyon doyurucu değil. Bir de bence gereksiz detaylara takılmak yerine farklı etkinliklere çeşitli yan görevleri filan yer verseler daha iyi olurmuş. Herkes 4. chapterdan sonra daha iyi oluyor diyor. O yüzden kesin konuşmak istemiyorum ama bence iyi cilalanmış GTA'dan farkı yok.

Bu 2018 yılında çıkan oyunlar bir türlü yüzümü güldürmedi. Spider-Man'IDE sevmemiştim. 5 saat oynayıp sıkılmıştım. Geriye bir God of War kaldı. Onunda beğenmezsem kendimden şüphe etmeye başlayacağım 🤣

Hocam bence de oyun overrated fakat oyun aksiyon oyunu değil. Ayrıca dediğinize katılıyorum herkes gereksiz detaylara takılıyor. Tamamen berbat at sürme mekanikleriyle geçiyor oyunun yarısı.

4. Chaptera yeni geçtim. Bende oyunun overrated olduğunu düşünüyorum. Bir kere oyunda az aksiyon var. Chapter sonlarına geldiğimizde aksiyon artıyor ama onun dışında çok bayık ilerliyor. Bence oyunun at sürme simülasyonu olarak görülmesinin en büyük sebebi bu. Aksiyon doyurucu değil. Birde bence gereksiz detaylara takılmak yerine farklı etkinliklere çeşitli yan görevleri filan yer verseler daha iyi olurmuş. Herkes 4. Chapterdan sonra daha iyi oluyor diyor. O yüzden kesin konuşmak istemiyorum ama bence iyi cilalanmış gtadan farkı yok.

Bu 2018 yılında çıkan oyunlar bir türlü yüzümü güldürmedi. Spider Man'ide sevmemiştim. 5 saat oynayıp sıkılmıştım. Geriye bir God of War kaldı. Onunda beğenmezsem kendimden şüphe etmeye başlayacam 🤣

Valla oyunun en eğlenceli kısmı avlanmak, kampı geliştirmek ve treasure hunt...

O zaman gidip Call of Duty oyna. Bu oyun birinci şahıs nişancı oyunu veya Doom oyunu değil.
İyiki fikrimizi söyledik, Beğenmeme tuşuna basan basana... Fanboy olmak gerçekten çok kötü bir şey.

Oyunda at sürme mekaniğini kötü bulmuyorum. Hatta atı sürerken atı izlemekten çok keyif alıyorum. Çok gerçekçi yapmışlar. Bazı kişilerin dediği oyunu at sürme simülasyonu olarakta görmüyorum. Eğer oyunuda zorunlu olarak atta bin demese bile biz at sürerek gidecekti görev yerine. Skyrim ve witcher oyunlarında atta binmek zorunlu değil ama hepimiz ata binerek gidiyoruz görev yerine benim şikayetim dengeyi kuramamışlar.

Oyunda aksiyona giriyorum ama öyle bir aksiyon ki siperden çıkmaya gerek Bile yok. Çoğu zaman heycan olsun diye ben kendim eğlencesine çıkıyorum. Eğer Enis Kirazoğlu'nun videosunu izlersen o da tam benim eleştirdiğim şeyi eleştiriyor.

Bunun dışında oyunu doğrumu oynuyorum bilmiyorum. Ben hazine avlarından filan nefret eden biriyim. Sadece ana görevleri ve yan görevleri yapıyorum. Open worlde hiç gezmiyorum. Oynayacak çok oyun var.

Rdr 2'nin kötü bir oyun olduğunu iddia edemem. Ama süper eğlenceli içinde kaybolduğum bir oyun olduğunuda söyleyemem. Benim için yarı eğlenceli bir oyun. Büyük ihtimalle bu kadar popüler olmasa daha fazla severdim. Rdr 2 deki her detay bugüne kadar yazıldı çizildi. Bunları bilip girince o kadarda etkilemiyor.

Oyunda at sürme mekaniğini kötü bulmuyorum. Hatta ATI sürerken ATI izlemekten çok keyif alıyorum. Çok gerçekçi yapmışlar. Bazı kişilerin dediği oyunu at sürme simülasyonu olarak da görmüyorum. Eğer oyunuda zorunlu olarak atta bin demese bile biz at sürerek gidecekti görev yerine. Skyrim ve Witcher oyunlarında atta binmek zorunlu değil ama hepimiz ata binerek gidiyoruz görev yerine benim şikayetim dengeyi kuramamışlar.

Kesinlikle katılmıyorum ben at sürme mekaniği berbat. Gerçekçi yapacağız diye batırmışlar at sürmeyi. Saçma sapan sağa dönmeler mi dersin. Atın korkup attan atması mı dersin. Durduk yere NPC tekmeleyen atlar mı dersin. At sürme mekanikleri hariç ben oyunu güzel buluyorum. Bir de başları çok sıkıcı.

O kadar iyi at sürme ve atla etkileşim mekaniği yapmış ki adamlar, oyunun içine giremeyenler oyunu at simülasyonundan ibaret görüyor. Kimi oyunda aksiyon yok demiş, buna çok güldüm. Oyunun yarısı adam öldürmek, soygun yapmak, baskın yapmak, intikam almak ve bunların uğruna batıdan doğuya, doğudan kuzeye sürülmekle geçiyor...

Oyunun hantallığına alışamadım karakterler ve atlar çok yavaş büyük ihtimalle daha öncesinde hep GTA 4 ve GTA 5 oynamamdan kaynaklı fakat oyun aşırı güzel detaylara verilen önem hikaye anlatımı ve genel olarak optimizasyon ve grafikler harika.

Ön söz; 90'lı yılların başlarından beri PC oyunları oynuyorum. Yaşım 40. En sevdiğim oyunlar; Stalker serisi, Metro Serisi, Fear, Borderlands serisi, Half-Life gibi ve ondan da önce Duke Nukem 3D hatta Doom 2 gibi klasikler, Dying Light, Resident Evil serisi, Commandos ve klonu benzer oyunlar (Desperados, samuraylı olan vs.) vb.
Yani? Yani fanboylar uzak dursun :)

Arkadaşlar daha önce eski sistemde bu oyunu kısa bir süre oynamış kontroller ve vuruş hissini beğenmemiş kaldırmıştım. Yeni sistemde bir şans daha vermek istedim. Artılar ve eksiler şeklinde yazıyorum;

Eksiler;
-Kontroller, karakter hareketleri, eskilerin "oynanabilirlik" dediği şey "sıfır". Karakterin hareketleri çok hantal, kontroller çok saçma sapan (R ile alma gibi)
-Oyunun genel havası, yan görevler ana görevler vs. çok olsa da genelde boş boş dolaşmanız. Yürüme ve at binme simülasyonu gibi oyun. Karakterin hareketleri ile birleşince kötüleşiyor bu. Yoksa bu bir sorun olmazdı.

Hem Eksi hem Artılar
+/-Oyunun genel grafikleri, genel görünüm çok güzelken, kaplamalar 10 sene öncesinin düşük çözünürlüklü kaplamaları. Hali ile göze batıyor çok. Karakter modellemeleri de kötü. Ama manzara ve genel görünüm, ışıklandırma mükemmel. Karşılaştırma olarak Days Gone ayarında diyebilirim. Ama onun kaplamaları da mükemmel :)
+/-Vuruş hissi konusunda fikrim kötü olduğu idi. Biraz oynayınca haksızlık olmasın diye eksilere yazmıyorum. Çok kötü değil. Ama böyle bir oyunun, içinde vahşi batı çatışmalarının olduğu (hem de bol bol olduğu) bir oyunda çok iyi olmalıydı bu.

Artılar
+Optimizasyon bugüne kadar gördüğüm en iyilerden. Bütün oyun yapım şirketleri oyunlarını bu şekilde düzgün optimize etseler, çok daha düşük kartlarda çok daha yüksek ayarlarda oynanır oyunlar.
+Detaylara verilen önem ve detayların çokluğu.

Sonuç; Yarılamadan kaldırdım yine :) Oyunun içeriği az olsa ve kısa olsa belki o karakter hareketleri bir nebze çekilir bitirilir ama bu kadar içerikli bir oyunun karakter hareketleri yani oynanabilirlik ve vuruş hissi mükemmel olmayınca sıkıyor.

İnternette yabancı forumlara baktığımda benim gibi düşünen birçok kişi gördüm. Benzer şikayetler hep. Yani bu oyunun "overrated" olduğunu düşünen kişi sayısı az değil. Ön sözde yazdığım gibi 90ların başlarından beri oyun oynuyorum ve bu oyun bugüne kadar gördüğüm en "overrated" oyun oldu benim için.

RDR 2 gibi bir oyundan GTA V gibi hızlı bir oynanış beklenmezdi. Eğer durum böyle olsaydı oyunun ağırlığı olmazdı. Chapter 1 aşırı yavaş oynanıyor çünkü oyunu ve hikayeyi öğretiyor. Vuruş hissine gelecek olursak. Öldürülen kişinin tıpkı Sniper elitdeki gibi sinematikle gösterilmesi, öldürülen NPC'lerin yere düşme animasyonları bayağı gerçekçi. Oynanış videolarına bakarsanız bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Oyunu düşük grafik ayarında oynarsanız zaten patates gibi gözücektir. Ultra grafikte oynarsanız kaplamarı kötü görmezsiniz. Sonuç olarak bu incelemeyi saçma buldum.

Niye okuma alışkanlığı kazanırdın biraz :D

Metro serisinin atmosferi ile kıyaslanamaz bile. Metro'dan da iyi Stalker var tabii :) Vuruş hissi Metro'nun çok daha iyi.

Oynuyorum zaten :)

Başta oynadığım oyunları yazmamın sebebi, bebelerin gelip "sen X oyna y oyna" dememesi içindi ama görüldüğü gibi işe yaramadı. Fanboycuklar doluşmuş :)

Eleştiriye açık değilsen, her karşıt görüşe sahip olanlara 'fanboy' 'bebe' diyeceksen, herkese ben 40 yaşındayım senden daha fazla oyun oynadım deyip cevap vereceksen bu tarz konular açma derim. Zira eleştirileriniz çok komik. Vuruş hissiyatı yok. Oyun çok yavaş falan. Ne yapmak istersin atla yanlamak falan ister misin?

Son düzenleme:
RDR 2 gibi bir oyundan GTA V gibi hızlı bir oynanış beklenmezdi. Eğer durum böyle olsaydı oyunun ağırlığı olmazdı. Chapter 1 aşırı yavaş oynanıyor çünkü oyunu ve hikayeyi öğretiyor. Vuruş hissine gelecek olursak. Öldürülen kişinin tıpkı Sniper elitdeki gibi sinematikle gösterilmesi, öldürülen NPC'lerin yere düşme animasyonları bayağı gerçekçi. Oynanış videolarına bakarsanız bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Oyunu düşük grafik ayarında oynarsanız zaten patates gibi gözücektir. Ultra grafikte oynarsanız kaplamarı kötü görmezsiniz. Sonuç olarak bu incelemeyi saçma buldum.

Eleştiriye açık değilsen, her karşıt görüşe sahip olanlara 'fanboy' 'bebe' diyeceksen, herkese ben 40 yaşındayım senden daha fazla oyun oynadım deyip cevap vereceksen bu tarz konular açma derim. Zira eleştirileriniz çok komik. Vuruş hissiyatı yok. Oyun çok yavaş falan. Ne yapmak istersin atla yanlamak falan ister misin?
oynanış konusunda tam söylemek istediğimi söylemişsiniz

Kesinlikle katılmıyorum ben at sürme mekaniği berbat. Gerçekçi yapacağız diye batırmışlar at sürmeyi. Saçma sapan sağa dönmeler mi dersin. Atın korkup attan atması mı dersin. Durduk yere NPC tekmeleyen atlar mı dersin. At sürme mekanikleri hariç ben oyunu güzel buluyorum. Bir de başları çok sıkıcı.
Ben at sürme mekaniğini seviyorum ama nedense oyuna tam kendimi kaptıramıyorum. Dün biraz 4. Chaptera baktım. Mezarlık görevini yaptım. Oyun sanki biraz toparladı gibi. Bundan sonra böyle devam ederse kararlarım değişebilir. İlk 3 chapterda güzel görevler olsada çoğu yan görev gibi hissetiriyor. Oyundaki mekanikleri ve karakterlerle bağ kurmak için yapılmış biliyorum ama bir noktadan sonra sıkıyor. Yoksa bende rdr2'yi seviyorum.

Birde bir şey anladım. Rdr 2 full hikayeden gidilecek bir oyun değil öyle olunca çok sıkıcı oluyor. Önce bir kaç yan görev sonra adlandıran sonra birkaç tane ana hikaye görevi yapıp o şekilde oynamak gerekiyor. Yani open worldün hakkını vermek gerekiyor.

Geri
Yukarı