Rockstar Games Neden Türkçe Dil Desteği Eklemiyor?

BlueMagic

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı olmaya çalışıyor.
Çıkardıkları bütün oyunları takip etmiyorum, belki Türkçe dil destekli oyunları vardır ama belli başlı oyunlarda GTA serisi ve Red Dead Redemption serisi gibi oyunlarda neden Türkçe altyazı koymuyorlar, anlamıyorum. Bazılarınız ülkemizde orijinal kullanılmadığından kaynaklı falan diyebilir ama ben pek sanmıyorum. Özellikle GTA 5'in ülkemizde iyi sattığını düşünüyorum. Hayır yani masraftan kaçıyorlar desek koskoca Rockstar Games'e bir Türkçe altyazı eklemek koymaz herhalde. Belki katılmazsınız ama ben artık Türklere karşı bir karşıtlık beslediklerini düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Sizce ileriki oyunlarında Türkçe Dil desteği eklerler mi? Şahsen ben ekleyeceklerini pek sanmıyorum.

♦Rockstar Games gibi bir firma eğer çeviri yapacaksa bunun kaliteli olması gerekir, ve bunun için de ayrıca para harcayacaklardır. O yüzden dünyada fazla tanınan bir kaç ülkenin dilinin çevirilerini yapıyorlar ve daha fazla çeviri yapmaya yeltenmiyorlar. Çünkü buna zaten gerek yok.

Rockstar Games firmasının yaptığı oyunların hepsine 1 haftaya kadar Türkçe yama çıkıyor zaten. Ki bu neredeyse bütün diller için geçerli.

♦Türklere karşıtlık besledikleri konusuna ise katılmıyorum. Zaten besleseler de adamların umurunda olan şey satış miktarı.

♦Son sorunuza gelirsem de ben de sizin gibi düşünüyorum büyük ihtimalle Rockstar Games oyunlarına Türkçe dil seçeneği gelmeyecektir.

GTA 5'i satın alanlardan fazla crack kullananlar vardır. Zaten korsan olarak oyunu indirmeye sunan bir sitenin ne kadar indirildiğini görebilirler herhangi bir işlem sayesinde. Türkçe dil seçeneğinin gelmemesinin sebebi Dünya'da korsan oyun kullanımında ilk 10'a girmemiz olabilir :D En son 5'deydik şu an kaçız bilmiyorum. Türkçe yama çıkıyor çıkmasına ama online oyunda ban sebebi oluyor. Ayrıca bir çeviri de milyon Dolarlık şirkete koymaz. Zaten bir oyunu 30 milyon bütçe ile yapıyorlarsa ondan rahat 200 milyon gelir elde ederler. Çeviri 100 milyon olacak değil ya :)

GTA 5'i satın alanlardan fazla crack kullananlar vardır. Zaten korsan olarak oyunu indirmeye sunan bir sitenin ne kadar indirildiğini görebilirler herhangi bir işlem sayesinde. Türkçe dil seçeneğinin gelmemesinin sebebi Dünya'da korsan oyun kullanımında ilk 10'a girmemiz olabilir :D En son 5'deydik şu an kaçız bilmiyorum. Türkçe yama çıkıyor çıkmasına ama online oyunda ban sebebi oluyor. Ayrıca bir çeviri de milyon Dolarlık şirkete koymaz. Zaten bir oyunu 30 milyon bütçe ile yapıyorlarsa ondan rahat 200 milyon gelir elde ederler. Çeviri 100 milyon olacak değil ya :)
Mantıklı :D GTA 5'in crackli kullanılmasının sebebi de 6 yıllık oyuna (PC için 4) Hala 169₺ gibi gülünç bir fiyat istemeleri. Evet ülkenin ekonomik durumu ortada fakat yine de bir düzenleme yapabilirler çünkü GTA 5 şu an 30$(Birim).

Rockstar Games firmasının yaptığı oyunların hepsine 1 haftaya kadar Türkçe yama çıkıyor zaten. Ki bu neredeyse bütün diller için geçerli.
PC platformunda evet haklısınız fakat PS4 gibi platformlarda Türkçe yama desteği yok diye biliyorum. Ayrıca Türkçe yamayı zaten biz kendimiz yapıyoruz bari ban sebebi falan olmasın. Bilmiyorum, bana saçma geliyor.

Hatta şu an aklıma geldi. Madem Türkçe dil desteği ile uğraşmak istemiyorlar bizimkilerin çıkarttıkları Türkçe yamayı direk oyuna ekleyebilirler mesela. Ve ya DLC olarak falan sunabilirler. Yapmak istedikten sonra her türlü yaparlar bence.

Bu işlerin korsan ile alakası yok.
Emin misiniz?
Tamamen ülkelere karşı tutumları.

Yani mesela herhangi bir Rockstar oyunu Türkiye'de muhtesem bir satis yapacak ve Rockstar platformlarina ve oyunlarina Türkce dil destegi eklemiyecek öyle mi?

Bu kadar alingan olmayin bu bir pazarlama stratejisi yani etkiye tepkidir. Ülkemizde her oyuncu yasal yoldan oyunu alsin ve bu rakam hatiri sayilir bir yerlere ulassin (etki) bakin nasil her oyuna Türkce destegi koyuyor Rockstar ya da X firmasi (tepki) :)
Bilal'e anlatir gibi anlattim kusura bakmayin.

Sevgiler :)

Emin misiniz?

Yani mesela herhangi bir Rockstar oyunu Türkiye'de muhtesem bir satis yapacak ve Rockstar platformlarina ve oyunlarina Türkce dil destegi eklemiyecek öyle mi?

Bu kadar alingan olmayin bu bir pazarlama stratejisi yani etkiye tepkidir. Ülkemizde her oyuncu yasal yoldan oyunu alsin ve bu rakam hatiri sayilir bir yerlere ulassin (etki) bakin nasil her oyuna Türkce destegi koyuyor Rockstar ya da X firmasi (tepki):)

Hocam GTA 5 sizce az mı satıldı ülkede? Neden bir güncelleme ile Türkçe yamayı oyuna entegre etmediler? Görüşünüze saygı duyuyorum ama pek katılmıyorum.

Emin misiniz?

Bu kadar alingan olmayin bu bir pazarlama stratejisi yani etkiye tepkidir. Ülkemizde her oyuncu yasal yoldan oyunu alsin ve bu rakam hatiri sayilir bir yerlere ulassin (etki) bakin nasil her oyuna Türkce destegi koyuyor Rockstar ya da X firmasi (tepki):)

Hocam doğrusunuz ama 6 yıllık oyuna 200 lira ödettirmeleri de olacak iş mi? Özellikle biz öğrenciler için :). CS ücretliyken 12 dolardı 24 liraya alıyorduk, PUBG 35 dolar şu ankini tam bilmemekle birlikte ben 70 liraya aldım, ancak GTA 30 dolar ama 200 lira. Yani benim açıkçası oyuna verecek 200 liram olsa şu an FH4 alırım, tabii bu tercih meselesi ama pahalı sonuçta.
Hocam GTA 5 sizce az mı satıldı ülkede? Neden bir güncelleme ile Türkçe yamayı oyuna entegre etmediler? Görüşünüze saygı duyuyorum ama pek katılmıyorum.
Bolca sattı, ancak crack kullananlar da hatırı sayılır miktarda.

Yeni konular

Geri
Yukarı