Rockstar Games Neden Türkçe Dil Desteği Eklemiyor?

Oyunlara Türkçe dil seçeneği eklense güzel olur ama eklemediği için korsan kullanmak zorunda değiliz. Bu konu daha çok bahaneye benziyor.
Doğru diyorsunuz. Peki, Red Dead Redemption 2'in Türkçe yamasının da ücretli olacağından haberiniz var mı? Yama üzerinde 20 - 30 kişi çalıştığını ve Türk çeviri ekiplerinin de açgözlü olduğunu düşündüğümüzde eminim ki Türkçe yama; 20₺ - 50₺ arasında seyreder. Yani bir oyun fiyatı...

Oyunu çok önceden PS'de oynamıştım, hikayesi aşırı hoşuma gitmişti fakat halen Türkçe yama çıkmaması akıl kârı değil çünkü en çok satan 5 ülke arasında garanti veriyorum varızdır. RDR2'nin kesinlikle TR altyazılı çıkacağını söylemiştim EN altyazı istemeyen arkadaşlarıma fakat orada da yanılttı. Kesinlikle şirketin saçma politikasından kaynaklı. Ülkemizde oyuncuların bir çoğu İngilzce bildiği için ve adamlar da CD Projectten sonra dünyanın en iyi oyunlarını yaptıkları için devamlı olarak, "nasıl olsa satılır" mantığıyla Türkçe dilini yok saymışlar.
Umalım ki Rockstar crack ekiplerine fazla para yediremesin de çabucak crack'i çıksın. Türkiye rakamları iyice dibi görsün, o zaman çıkartıyorlar mı çıkartmıyorlar mı dil görürsünüz.
Herkes kandırılıyor "crack çok kullanıyorlar Türkiye de ondan çıkartmıyorlar" diye veya politikten kaynaklandığı iddia ediliyor. Halbuki bunlardan ziyade Rockstar'ın karakteri zayıf bir şirket olduğundan kaynakldır. Çalışanlarına yaptıklarını da iyi bilirsiniz. Adamların amacı kaliteli oyunlar çıkaran marka yaratıp çok yüksek miktar da paralar kazanmaktı ve bunu gün geçtikçe başarmaya devam ediyorlar.
Personal yönetimi ve finansal yönetimi stratejileri de çok nettir kârları yüksektir fakat kepazeliktir.

"Take-Two Interactive Software, Inc. wholly-owns labels Rockstar’s GTA franchise and 2K. As end of the financial year 2015, the firm posted a net worth of $2.59 billion in its financial statement. Take Two is overly dependent on the key management and product development personnel on Grand Theft Auto franchise in order to keep afloat in the video game industry. However, Take Two has sealed a number of lucrative deals with World Wrestling Entertainment in order to develop WWE 2K video game."

Türk Hava Yolları'nın marka değeri 1.7 Milyar Dolar.

THY Kaynak: Türkiye'nin En Değerli 100 Markası - 2019 (Tam Liste) - Branding Türkiye
GTA Kaynak: How Much is the Grand Theft Auto Franchise Worth?

THY ile Rockstar'ı karşılaştırmak ne kadar doğru olur bilmem.

Kasıtlı olarak çıkarmıyorlar, altında yatan nedenleri açmamıza gerek bile yok. Sadece kasıtlı yapmadıkları ortada.
Sadece Rockstar Games değil, firmaların çoğunluğu böyle.
Origin bir çok Türkçe destekli oyun sunmasına rağmen, halen de arayüzü Türkçe değil.

Çıkardıkları bütün oyunları takip etmiyorum, belki Türkçe dil destekli oyunları vardır ama belli başlı oyunlarda GTA serisi ve Red Dead Redemption serisi gibi oyunlarda neden Türkçe alt yazı koymuyorlar, anlamıyorum. Bazılarınız ülkemizde orijinal kullanılmadığından kaynaklı falan diyebilir ama ben pek sanmıyorum. Özellikle GTA 5'in ülkemizde iyi sattığını düşünüyorum. Hayır yani masraftan kaçıyorlar desek koskoca Rockstar Games'e bir Türkçe alt yazı eklemek koymaz herhalde. Belki katılmazsınız ama ben artık türklere karşı bir karşıtlık beslediklerini düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Sizce ileriki oyunlarında Türkçe dil desteği eklerler mi? Şahsen ben ekleyeceklerini pek sanmıyorum.

Aynı şeyi ben de düşünüyorum ve her düşündüğümdü firmaya gıcık kapıyorum.

Nerdeyse konuyu açalı 1 yıl olmuş ama sorun asıl şu:
Oyun firmaları Türkiye de doğru düzgün çeviri yapabilecek firmalar arıyorlar ve bulamıyorlar. Rockstar da bu konuyla ilgilenmiştir. Türkçe çeviri firması aramıştır ama bulamamıştır. Genelde hep böyle oluyor. Çünkü firma ben oyuna güncelleme getirdim çeviri şu tarihte hazır olmalı denildiğinde firma buna mırın kırın etmemesi lazım.
Çeviri grupları ne güne duruyor diyeceksiniz ama orada da 2 tane problem var. Çeviri grubu firmadan izinsiz çeviri yaptığı için oyun firması buna izin vermiyor ve grubu red ediyor.
Diğer bir problem ise çeviri gurubunun bir süre sonra işi bırakması tehlikesi var. Bunun örneğini Kingdom Come adlı oyunda gördük. Firma DLC lerinin de Türkçe olmasını isterdi ama gruba ulaşamadığı için oyunun DLC leri ingilizce kaldı.

Eğer Rockstar gibi bir firmaya Türkçe yama yaptırmak istiyorsanız. İlk önce bunu üstlenebilecek bir Çeviri firması bulmanız ve sonra bu çeviri firmasının kendi isteğiyle ben bu oyunu çeviririm demesini beklemelisiniz ki bu da imkansız gibi. Ya da bir çeviri grubu kendini ticari bir şirkete çevirecek ve başka yaptığı çevirileri de Rockstar Games firmasına referans olarak gösterirse Rockstar buna hayır demez.

Yani kısaca olayın korsanla alakası yok Türklere düşmanmış ya da 3. dünya ülkesiymiş zırvalıklarıyla alakası yok. Benim düşüncem bu şekildedir. Olay tamamen çeviri firması bulmakla alakalıdır. Hiç bir oyun firması da kendi ürününün kötü olmasını ve müşterilerinin ürünle ilgili şikayet etmesini istemez.

Yeni konular

Geri
Yukarı