Rockstar Games Neden Türkçe Dil Desteği Eklemiyor?

Korsan aldığımız için mi? Üretici o tüketici benim. O benim dilimi koyarsa ben onun oyununu alırım, ben alırsam o koyarsa değil. Öyle bir şey yok. 30 dolarlık GTA 5 169 TL. Oyuncu düşünürse alır bakarız aksi halde almayacağım. Bir kişinin düşüncesiyle bir firma batmaz diyebilirsiniz sorun bir kişide değil diğer kişilerde.

Şu fiyatlardan dolayı korsan oyun oynamayı savunanlar nasıl bir kafa yaşıyorsunuz cidden merak ediyorum? Şöyle düşünün, Biz gittik GTA 5 gibi bir oyun yaptık. Oyun da her dil var ama İngilizce yok. Ayrıca oyun ABD'de normal fiyatının çok üstünde satılıyor. E şimdi ABD'liler oyunu crack oynasalar sizce bu normal mi? Hırsızlık değil mi? Biz Türkler o kadar uğraşmışız ve kendimizce haklı sebeplerden dolayı İngilizce koymamışız ve oyunu orada pahalıya satıyoruz diye illa korsan oynamak zorundalar mı? Eğer işlerine gelmezlerse almazlar, oynamazlar olur biter. Ne gerek var hırsızlığa? Ayrıca öyle bir durumda ABD'liler emin olun gözümüzde küçülürler. Böyle bir şey olabilir mi ya? Hem bizi sevmeyecekler ama yaptığımız oyuna da hayır demeyecekler, nasıl bir kafa bu?

Benim konuyu açma sebebim neden TR dil desteklenmiyor? Sadece sebebini tartışmak. Korsan oynamanın hiçbir mantıklı sebebi yoktur.

Arkadaşlar üzülerek söylüyorum ki; bu ülkede ne oyun sektörü gelişir, ne oyunları/sistemleri uygun fiyata toplarsınız, ne de oyunlara Türkeç dil desteği gelir. Tabi arada CDPR gibi istisnalar olursa ne ala...
Malesef böyle gelmiş, böyle gidecek...
Edit: Aman boşver gitsin...

Konu içinde beğendiğim tek bir yorum vardı. Onu da silmişler. Ben oyuncuyum. Türkiye'de kim ne kadar korsan kullanmış, kullanmamış beni ilgilendirmez. Türkçe dil desteği getirirsen 60 taksitte olsa alır, öderim. Türkçe dil desteği yoksa almam ama... :p

Ne Türkçe desteğiymiş be:) İngilizce öğrenmenin önemini bir kez daha gördük bu konuyla.
Dünyada onlarca ülke var, bu adamlar bütün ülkelere altyazı yapmak ile uğraşmazlar. Türkiye'ye karşı özel tutumları olduğunu da sanmıyorum. Bırakın artık şu "bütün dünya Türklere karşı" zihniyetini. Adamların bizle alıp veremediği var mı? Ancak çok ciddi satış yapar Rockstar'ın çıkardığı 1-2 oyun, anca o zaman 3. oyunda Türkçe desteği olur.

Ne Türkçe desteğiymiş be:) İngilizce öğrenmenin önemini bir kez daha gördük bu konuyla.
Dünyada onlarca ülke var, bu adamlar bütün ülkelere altyazı yapmak ile uğraşmazlar. Türkiye'ye karşı özel tutumları olduğunu da sanmıyorum. Bırakın artık şu "bütün dünya Türklere karşı" zihniyetini. Adamların bizle alıp veremediği var mı? Ancak çok ciddi satış yapar Rockstar'ın çıkardığı 1-2 oyun, anca o zaman 3. oyunda Türkçe desteği olur.
Hiç bir zaman bütün dünya Türklere karşı zihniyetine girmedim, girmemde. Sizce GTA 5 Türkiye de az mı sattı? Ve ya RDR 2 az mı satacak? Bence siz ülkemizi 3. dünya ülkesi yerine koyuyorsunuz. Gerçi hoş baştakiler yüzünden haksız da sayılmazsınız. Neyse ben kendi adıma bu Türkçe dil desteğinin korsan ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Diğer fikirlere de saygı duyuyorum. Amacım net bir sonuca varmak değildi zaten. Maksat tartışalım, muhabbet olsun.:)

Oyunlara Türkçe dil seçeneği eklense güzel olur ama eklemediği için korsan kullanmak zorunda değiliz. Bu konu daha çok bahaneye benziyor.

Dünya nezdinde çok önemsendiğimizi sanıyoruz halbuki oyun yapımcılarının gözünde bir Yunanistan, Laos, Pakistan gibi görülen bir konumdayız. Oyunların büyük çoğunluğu Çekçe alt yazılı çıkar. Çekya dediğimiz ülke 10 milyon nüfusa sahip Yunanistan'da öyle ama onlarında bizden farklı bir yanı yok.

Ben bunda Hint-Avrupa, Latin, Germen, Slav dil ailesine sahip ülkelerin birbirinin dilini anlama kolaylığının alt yazı dili için seçilen ülkeler açısından önemli bir etken olduğunu düşünüyorum. Misal Rusça varken bir Bulgar niye Bulgarca yok demez Çekçe varken bir Slovak niye Slovakça yok demez. Yunanca, Türkçe saydığım dil ailesi mensuplarınca öğrenilmesi zahmetli, oyunlar için çevrilmesi gereksiz bir dil ne yazık ki.

Olayın sosyokültürel etkileri de var. Vereceğim örnek alakasız gibi görünecek ama ortak paydası dil olduğundan benzediğini düşünüyorum. Misal ülkeye gelen yabancı futbolculara tercüman tutuyoruz. Buna İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya gibi ligleri ilgiyle takip edilen ülkelerin sabrı bir yere kadardır. Hatta İngiltere bu konuda en katı şartlara sahip, yanılmıyorsam İngilizce bilmeyen oyuncuyu öğrenene kadar oynatmama gibi bir gelenek hakim. Bizde ve bizim gibi ülkelerde ise aman gol atsın gol yedirmesin isterse 5 tane tercüman tutayım oyun mu çıktı gerekirse 5 ay 1 sene beklerim ne de olsa Türkçeye çevirecek baba yiğitler var.

Yeni konular

Geri
Yukarı