Rockstar Games Neden Türkçe Dil Desteği Eklemiyor?

Neredeyse konuyu açalı 1 yıl olmuş ama sorun asıl şu:
Oyun firmaları Türkiye de doğru düzgün çeviri yapabilecek firmalar arıyorlar ve bulamıyorlar. Rockstar da bu konuyla ilgilenmiştir. Türkçe çeviri firması aramıştır ama bulamamıştır. Genelde hep böyle oluyor. Çünkü firma ben oyuna güncelleme getirdim çeviri şu tarihte hazır olmalı denildiğinde firma buna mırın kırın etmemesi lazım.
Çeviri grupları ne güne duruyor diyeceksiniz ama orada da 2 tane problem var. Çeviri grubu firmadan izinsiz çeviri yaptığı için oyun firması buna izin vermiyor ve grubu red ediyor.
Diğer bir problem ise çeviri gurubunun bir süre sonra işi bırakması tehlikesi var. Bunun örneğini kingdom come adlı oyunda gördük. Firma DLC'lerinin de Türkçe olmasını isterdi ama gruba ulaşamadığı için oyunun DLC'leri İngilizce kaldı.

Eğer Rockstar gibi bir firmaya Türkçe yama yaptırmak istiyorsanız. İlk önce bunu üstlenebilecek bir çeviri firması bulmanız ve sonra bu çeviri firmasının kendi isteğiyle ben bu oyunu çeviririm demesini beklemelisiniz ki bu da imkansız gibi. Ya da bir çeviri grubu kendini ticari bir şirkete çevirecek ve başka yaptığı çevirileri de Rockstar Games firmasına referans olarak gösterirse Rockstar buna hayır demez.

Yani kısaca olayın korsanla alakası yok türklere düşmanmış ya da 3. dünya ülkesiymiş zırvalıklarıyla alakası yok. Benim düşüncem bu şekildedir. Olay tamamen çeviri firması bulmakla alakalıdır. Hiçbir oyun firması da kendi ürününün kötü olmasını ve müşterilerinin ürünle ilgili şikayet etmesini istemez.

Haklısınız bende korsan ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Yok korsan kullanan fazlaymış yok türkleri sevmiyorlar falan. Mantıksız geliyor. Rockstar zaten türkleri sevmese online sunuculara türklerin erişmesini engellerlerdi diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı